בס"ד ח׳ באלול תשע״ח , יום שבת , אוגוסט 18 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6343.51 | €5555.66 | £4974.52 | ¥704048.5 | 18/08/2018 09:54
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / חדשות / כותרות / דעה: להקים מיד מכשולים ולהתכונן נפשית לעצור בירי אלפי פורצי גדר
ציר הוברס עוטף עזה רצועת עזה - Shual

דעה: להקים מיד מכשולים ולהתכונן נפשית לעצור בירי אלפי פורצי גדר

ציר הוברס- ארכיון, תוואי הגבול הנוכחי אינו יעיל למניעת עימותים (קרדיט תמונה: Shual)

חמאס אולי מרוסן צבאית בשלב זה מסיבות השמורות עמו, אך מושפל מהביזיון אותו ספג מאחר ורק פחות מחצי מכמות המשולהבים אותם רצו לראות בגדר עם ישראל הסכים להתאבד עבורם במקביל לפתיחת השגרירות האמריקאית אמש (שני) בירושלים, במטרה להסיט את כל כובד משקל ההתעניינות מירושלים לרצועת עזה.

וכשפקטור הכבוד נכנס לתמונה, ההיסטוריה מלמדת שההיגיון ושיקולים אחרים עלולים להפסיד את הדיון הפנימי המתון יותר בקרב מנהיגי ארגון הטרור. כך שאין ספק כי באותה שעה בה מתחבטים המחבלים באיזו דרך לפעול הלאה, המצב נפיץ עם יכולת התפרצות בכל זמן נתון.

הבוקר החלו להתגודד כמה מאות פלסטינים מל הגדר וכבר מכנה זאת התקשורת "מאות בודדות" זאת ביחס לאתמול כאשר על פי צה"ל השתתפו במהומות "כ-40,000 פלסטינים ב-13 מוקדים."

ישראל חגגה וברשלנות מצויה הזניחה את חזית ההסברה

לפלסטינים מגוון אפשרויות העומדות לרשותם במישור הבינלאומי, במיוחד לאחר שישראל היתה עסוקה כהרגלה בחגיגות בזמן שכה נדרש היה להסברה בעולם, למזלה של ישראל המכשול של הפלסטינים נעוץ בעצם היותם מפולגים ללא יכולת לנהל הליך קבלת החלטות מאוחד ומשותף.

CC-Flickr-Jeso Carneiro נשיא צרפת עמנואל מקרון

נשיא צרפת עמנואל מקרון, מגנה | איך זה שמדינת ישראל תמיד יוצאת כשידה על התחתונה בהסברה (קרדיט תמונה: CC-Flickr-Jeso Carneiro)

כאשר נשיא צרפת אומר כי הוא מגנה את אלימות חיילי צה"ל, וראש ממשלת ניו זילנד קורא לכך "הרג חד-צדדי" זה אומר כי מדינת ישראל כשלה בהסברה.

"כשלה" למעשה אינה המילה הנכונה, כיוון שזו נועדה לתאר ניסיון שלא צלח, מדינת ישראל פשוט לא עשתה מאומה נוכח רעש הטלפרינטרים במהלך יום האתמול (שני) בו העדיפו כולם להצטלם בטקס פתיחת השגרירות, כמי שאומרים לעצמם, 'אחרי המבול.'

עתה כרגיל מאוחר מדי

הנזק התדמיתי כבר משתולל בכל הרשתות בעולם ואף בזירה הדיפלומטית ובאין מפריע, ברם ייתכן מאוד כי בכשל המהותי חבוי גם צד לטובה.

הפלסטינים מעריכים כי מציאות של עשרות הרוגים במהומות כבר עשתה את שלה והדבר מסוגל להוות קייס חזק עבורם בזירה הבינלאומית, לפיכך ייתכן שישפיעו על חמאס לתת להם למצות את קו ההסברה מבלי לתת לישראל סיבה להתעשת תוך כדי סבב בלתי פוסק של עוינות בגבול עזה מצדם.

בית הדין הפלילי הבינלאומי בז'נבה שוויץ (ICC)

בית הדין הפלילי הבינלאומי- ייתכן וחמאס ישתכנע כי אירועי אתמול כבר סיפקו את הסחורה וירגיע את השטח (קרדיט תמונה: ICC)

עניין הכבוד נותר בעינו

חמאס עלול עקב מחלוקות פנימיות שלא לזרום עם שאר הפלגים הפלסטיניים ולשוב לגדרות ואף לשגר מטחי רקטות. כאשר כבר הבוקר חזרו מאות לגדר במטרה להתעמת עם חיילי צה"ל.

על ישראל להקים עוד היום מכשולים פיזיים מהותיים כחיץ שאולי ימנע הרוגים בקרב הפלסטינים אם וכאשר יצליח ארגון הטרור לשלהב את המונים להתאבד ממש בניסיון לחצות את הגדרות בעשרות מוקדים שונים.

חייבת להיות הכנה נפשית לקראת תרחיש של ניסיון חדירה המוני

על מדינת ישראל להכין נפשית את 'כל העולם' מהחייל בשטח דרך המפקדים, תושבי המדינה, אזרחי מדינות אחרות, את מדינות עולם הערבי ועד לצוות דוברות רהוט לאפשרות של עצירה בירי של מאות פלסטינים שינסו בכל זאת להתאבד על חציית הגדר בשביל חמאס, ולא רק, אלא אף במוקדים נוספים מחוץ לעזה, ולא כאן המקום להעלות רעיונות.

העולם חייב לדעת כי מדובר בהתאבדות מכוונת ולא בהרג חד-צדדי של פלסטינים תמימים שיצאו לשוח במחאה שקטה לאורך תוואי גדר הגבול כפי שזה מוצג כרגע.

יחד עם זאת, צריך לשקול במקביל חבילה של פתרונות מרחיקי לכת שיתנו לתושבי רצועת עזה חומר למחשבה לגבי יחס עלות ותועלת למעשיהם. כרוזים מהאוויר ככל הנראה מעבר לבזבוז הנייר זו לא השיטה ולא הפתרון.

אודות אוריה נהלל

אוריה, כתבנו המסקר ועורך כתבות, תחקירים ופרשנות בנושאי צבא וביטחון בעולם ובארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

אלסקה איירלינס: ״הריח המסריח במטוס נבע ממישהו או משהו״

בתחילת השבוע נחת מטוס אלסקה איירלינס נחיתת חירום בלוס אנג'לס - עתה משנה החברה גירסה אשר למקור הסיבה