בס"ד י״א בתשרי תשע״ט , יום רביעי , ספטמבר 19 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6453.75 | €5534.78 | £4910.47 | ¥722789.75 | 19/09/2018 15:28
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / בחדשות / ערוץ 2: כמעט ולא ניתן למנוע אלפי פריצות לבתים במדינה, אז מה עושים?
גנב פורץ מעתיק בחינות מסמכים האקר (123CF- ximagination)

ערוץ 2: כמעט ולא ניתן למנוע אלפי פריצות לבתים במדינה, אז מה עושים?

פורץ (אילוסטרציה) "לא כדאי לישון על זה פשוט תמגנו את הרכוש שלכם בצורה סבירה (צחי, מ- מנעולן.net) (קרדיט תמונה: 123RF- ximagination)

המשטרה חוקרה אלפי תלונות של פריצות לבתים בישראל, על פי ההערכות שעשינו ושיחות עם מספר מנעולנים אליהם התקשרנו, מדובר במספר רב יותר של אזרחים שפשוט יודעים כי במקרה שלהם התלונה חסרת כל משמעות. על כל אלו נוספות גם פריצות לרכבים ובתי עסקים.

המשטרה אמנם חוקרת לכאורה כל תלונה, אך ככל שהשוטרים מנסים למנוע את התופעה, מסבירים גורמים שונים, כך רמת השכלול הפלילי בקרב כמה מן הכנופיות עולה על כל דמיון.

בעידן הטכנולוגיה, מצלמות האבטחה אכן קולטות את החשודים, אך הם מודעים לכך ועושים ככל שניתן כדי להימנע מחשיפה. יחד עם זאת, מסביר לנו צחי מ- מנעולן.net בתל אביב, ניתן להשתמש באותה טכנולוגיה בדיוק הפוך וכך לעזור במניעת הפריצות.

"צריך להבין," מסביר צחי, "כי כלי פריצה נמצאים על המדף נגישים לכל אדם היכול לרכוש ערכת פריצה בסיסית, או להזמין זאת באתר האינטרנט וללמוד ביו טיוב איך לפרוץ כמעט כל מנעול. הרי כשמזמינים איש מקצוע שלנו, זה בדיוק מה שהוא עושה, כמובן כבעל גישה חוקית לנכס, אך בדיוק באותה שיטה פורצים גם חלק מהגנבים."

דבר ששמענו עליו בהקשר הפריצות, ונדמה היה לנו כי מדובר בהגזמה של ממש, הוא אופן שכפול המפתחות. צחי מגיב לתמיהתנו בעניין ואומר כי זו אכן מציאות יומיומית- המעוררת פחד אצל לא מעט אנשים: "אמת, היום ניתן לשחזר מפתח מתוך תמונה, כלומר די לפורץ המשוכלל בצילום המפתח כדי להכין מפתח דומה, לוודא שאין אדם בבית, להגיע לבוש כאדם רגיל, ופשוט להיכנס לדירה, כששותפיו צופים שאין אף שכן בחדר המדרגות, ומוציאים את הרכוש הגנוב החוצה לרכב המילוט."

אז מה עושים?

צחי הבהיר כי אין הוא מעוניין לתת רעיונות ספציפיים לגנבים, וביקש מאתנו שלא לפרסם את הפרטים על איך הדבר נעשה מתוך צילום, והיכן הגנבים לדעתו מפעילים מצלמות, אך הוא ואנשי המקצוע ישמחו לתת מידע לכל דורש במידה ויפנו אליהם באופן אישי לצורך מיגון הבית, או לערב עיון בנושא.
"לא פעם מתאגדים מספר שכנים בשכונות מסוימות, וכמובן בעזרת המשטרה שנותנת תמיכה לקהילה, השכנים יחדיו פועלים למניעת פריצות. במסגרות אחרות גם מזמינים מנעולן מומחה כדי לתת הסברים על איך ניתן למנוע או לפחות למזער את כמות הפריצות לבתיהם," כך לפיו.

ישנן מספר שיטות וכמובן אביזרי מיגון ואבטחה אותם חשף צחי בפני כתבינו, אליהם מצטרפות הוראות די פשוטות, כאשר הפשוטה שבהן- "אל תשאירו את הדלת פתוחה, גם כשאתם בבית, ובקומה ראשונה להיזהר גם עם החלונות, גם דרך סורגים ניתן לשלוף חפצים קטנים בקלות רבה" הוא מזהיר אך מרגיע, "גם לכך ישנו פתרון כי ישנם בתים שלא יעזור כלום משאירים הדלת פתוחה, גנב זריז יכול כשהאישה לדוגמה במטבח או במקלחת להיכנס בזריזות ולהעלים רכוש יקר או את התיק שנמצא בכניסה."

דבר נוסף ברמה הטריוויאלית של הבעיה האקוטית, הוא טיפ די פשוט- לא לפתוח ובפרט לא להכניס אף אדם לביתכם אם אינו מוכר לכם, ללא קשר לחזותו. רק לפני כמה ימים נתפס שוטר יס"מ שנכנס לדירה בתל אביב לפני כחודשיים, שכנע את הדייר למסור לו את כספו, ונעלם.

פורץ גנב במצלמות האבטחה (דוברות המטרה)

פורץ שנתפס במצלמות האבטחה (קרדיט תמונה: דוברות המשטרה)

סוף מעשה במחשבה תחילה

ביקשנו מצחי טיפים לקוראינו, ולדעתו האם מדובר בתופעה הניתנת למיגור. "נתחיל מהקל אל הכבד." אומר צחי, "מי שמשאיר דלת פתוחה, חייב להתקין זמזם שכאשר פותחים את הדלת בכל פעם עושה צלצול נעים, ומבשר על פתיחתה. אשר למיגון ומנעולים, יש להתקין מנעולים שקשים יותר לפריצה, כגון אלו שניתן לפתוח על ידי קידוח, או שהפורצים בוחרים לעקור את הדלת, או בכל מקרה לפרוץ בכוח, זה יכול בשלב ראשון להוציא את מעגל 'הפורצים השקטים' מהתמונה."

אשר לפורצים המתוחכמים יותר, אומר צחי כי המניעה יכולה להיות, אם כי לא מובטחת, בדיוק באותה מידה בה משתמשים הפורצים האינטליגנטים, כלומר שימוש של טכנולוגיה במענה לטכנולוגיה. השלב ראשון, "לעולם אין להשאיר מפתחות על השולחן או גלויים באף מקום, כדי שלא יצלמו לכם את המפתח. רצוי לבדוק בקרב מי שחושש כי ביתו או בית העסק שלו מועדים לפריצה, כי לא הוסתרו מצלמות בקרבת המנעול והדלת (עליהן לא מפרט צחי), ובעיקר, העבריינים הללו מודעים לטכנולוגיה הנגדית, ולעובדה כי למשטרה יכולות מדהימות לזיהוי מתוך מצלמות האבטחה לרבות אירוע שיכול להתפרסם ברשתות ולחפש מידע שיביא לתפיסתם, וכן תיעוד ממצלמות נוספות בציר המילוט, לכן התקנת מצלמות אבטחה גם נסתרות אך בעיקר גלויות עוד לפני דלת הכניסה והחלונות, יכולה להרתיע דווקא את המומחים הגדולים שיחששו מתוך מודעות לטכנולוגיה."

לסיכום אומר צחי, כי הפתרונות הם מגוונים מאד ושווים לכל כיס. כל מעטפת מיגון שהיא, כגון החלפת מנעול לחזק יותר, מורידה קבוצה שלמה ממעגל הפורצים הפוטנציאליים שבהם גם חברים "כל מיני מסתננים ושב"חים," לדבריו.

ככל שהמיגון עולה, נותר רק המעגל המתוחכם מאוד או הברוטלי מאוד שיכול להגיע לאור יום, עם כלי עבודה קשים, ותוך רעש רב לפרוץ את הדלת, וכאן המצלמות יכולות לעתים למנוע ולעתים לעזור לתפוס את הגנבים." עוד הוסיף צחי "יש להודיע למשטרה מיד על פריצה או גורמים החשודים כפורצים, כי לעתים ישנם בלשים באזור ובמקרים אחרים שולחים התרעות למחסומים או מציבים מחסומים ותופסים את הכנופיה בבריחתה."

ניתן להשיג את צחי וחבריו המקצוענים באתר מנעולן.net ובטלפון 050-760-2-760. בהצלחה!

 

אודות ליהי רם

ליהי, משמשת כעוזרת לכתבי האתר ולעתים ככתבת משנה בנושאים מסוימים. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

עבר לקיבוץ נדבות? האמיר של קטאר נתן לארדואן את מטוסו במתנה

פרשנים העריכו כי המתנה המהודרת לא נמסרה לארדואן רק משום שקטאר מבינה למצבה הכלכלי העגום של טורקיה

תגובה אחת

  1. כמו בכל דבר שהשרות הממשלתי נכשל בו עוברים לשרות פרטי. אנשים שיכולים להרשות לעצמם כבר מזמן עובדים עם חברות שמירה פרטיות.