בס"ד י״ג בתשרי תשע״ט , יום שבת , ספטמבר 22 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6698.76 | €5691.68 | £5122.55 | ¥750738.88 | 22/09/2018 04:15
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / דעה: הסיבה השורשית לוויתור על הקדמת הבחירות בעת הזו
מליאת הכנסת (לע"מ)

דעה: הסיבה השורשית לוויתור על הקדמת הבחירות בעת הזו

הכנסת – מזה עשורים שאינה מחזיקה מעמד ומסיימת את מלוא שנות הקדנציה (קרדיט תמונה: לע"מ)

מאמר דעה

בה בשעה שכל התנאים ללא יוצא מן הכלל, הבשילו לכדי הקדמת הבחירות מתוך הקואליציה עצמה, ובעוד שמחוצה לה הותקפה הממשלה בלא פחות מאשר שבע הצעות חוק פרטיות לפיזור הכנסת הנוכחית, קשה שלא לתמוה איך זה שהכנסת לא קרסה תחת משקלה הכבד.

משל למה הדבר דומה, חלקכם ודאי זוכרים מילדותם איך אחד מהמתחזים לגברים שבחבורה היה צועק "החזיקו אותי…" וכך היה מעורר מהומה רבתי של כמעט ריב גדול.

משוואה זו ניתנת מן הסתם להשלכה על זו המהומה על לא מאומה שאף גרמה למספר חברים מהאופוזיציה ליפול בפח ולהתבזות בחושבם כי מאן דהו בקואליציה האהודה על חלק מהציבור, אך מאוסה למדי על רבבות אחרים, אף מקרב תומכי ראש הממשלה בנימין נתניהו, באמת חשב ללכת לבחירות. האיומים הללו למצער היו רק נתח מבדיחה גדולה יותר.

בימים האחרונים נערכו אינספור ספקולציות עד לפרט הדק ביותר, וכן אנליזות מלוות בגרפים ומספרים, שנועדו להסביר מי מבין נבחרי הציבור ירוויח מהליכה מוקדמת לבחירות.

לאחר התעמקות בנושא מצד כל כלי תקשורת מצוי, נמצא כי אין לאף גורם פוליטי כל ביטחון כי יצליח לשכנע את ציבור הבוחרים המותש, מה עוד כי רבים ממנו לא זכו מאז הגיעם לגיל הבחירה, לראות ממשלה ולו אחת, המסיימת את ארבעת שנות הקדנציה שלה.

שאר הנתונים לא החמיאו, בלשון המעטה, לבכירים כגון שר הביטחון אביגדור ליברמן, שהיה בעין הסערה הפוליטית, ועל פי כמה מההערכות אף יכול להיעלם מן המפה הפוליטית. לזאת התווספה ההשערה כי יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי מתרסק לקרשים, ואולי חלומו של אהוד ברק יתגשם והוא ייקרא לדגל, יום לפני הבושה הגדולה, בו מקרה עמרם מצנע, שנבעט החוצה, עלול לחזור על עצמו בפורמט של גבאי.

לאור כל זאת, אין אלא להסיק כי מדובר היה בהצגה אחת גדולה ומשעשעת. אך בכל זאת, גם לוויתור על הליכה לבחירות צריכה להיות סיבה מיקרו-פוליטית, ואין לפטור "בבדיחה" את מעוררי המחלוקת.

הסיבה הדומיננטית, נראית היטב לעין וטמונה בעיתוי

בתוך שבועות ספורים יחלו לקבל תאוצה "חגיגות ה-70." על העלות המופרזת של מגוון האירועים עליהם אמונה השרה מירי רגב הפקות, לרבות אירועים נוצצים בארה"ב ועוד מדינות בעולם, אליהם יטוסו אחר כבוד השרה רגב, נבחרי ציבור נוספים, פמליותיהם ומקורבים.

בשטח, לא ברור כמה תאווה יש לכלל הציבור להשתתף במכלול האירועים הללו, לאחר שכבר נראתה היטב לעין, היעדרות ההמונים מכמה אירועי פתיחה פרלימינאריים המשויכים לאירוע הכללי, שכבר החלו בערים השונות.

בקרב הציבור נערך שיח עירני מאד לגבי התופעה הבלתי נתפסת כי "החגיגות" יכרסמו היטב ודי עמוק בקופת מדינת ישראל, אשר לכאורה טוענת באמצעות נבחריה המפוזרים במוסדותיה השונים, כי אין לה כסף לרווחת תושביה ועוד שלל סיפורי אלף לילה ולילה, על כך כבר דובר בהרחבה גם ב"טודיי."

"הסוד" שבלם לכאורה את הקדמת הבחירות

כל חכם אשר עיניו בראשו והמשקלל את בליל ההצהרות של הימים האחרונים, מבין כי באירועים הגרנדיוזיים והמוחצנים הללו, טמון "הסוד" ושיקול הדעת שגרם לכולם לקפל את זנבם ולבטל את "האיום" לכאורה על הקדמת הבחירות.

נדמה כי התכנית היומרנית והיקרה מבית רגב הפקות, תאפשר מציאות על פיה מעל כל בימה וכל פינה אפשרית, ישעממו הנבחרים בנאומיהם המתלהמים את ציבור התושבים שיואיל להתנהל בעצלתיים לאינספור אירועים.

אף על פי שמפרסומים שונים עולה כי לפחות שליש מתושבי מדינת ישראל, כל אחד וסיבותיו עמו כלל אינם מכירים בלגיטימיות של המדינה במתכונתה הנוכחית, לא יפריע הדבר למצעד הססגוני של נבחרי העם היישר למרכז הבמות, מטר"ש ועד צל"ש, ממדליק משואה ועד ראש ממשלה, מעלה ועד ניצב.

הנראה לכם, כי מישהו בקואליציה ייתן לאופוזיציה את התענוג לנצל זאת לתעמולת בחירות? ומאידך הנראה לכם, כי מישהו בקואליציה הרעועה יפספס את הזדמנות הפז על חשבון הציבור לספר על כוחו ועוצם ידו? די בגאווה הבלתי נשלטת של שר האוצר משה כחלון, הנשמעת בשעות האחרונות, כדי להשליך זאת על התשובה הכוללת לשאלות הללו.

הנבחרים וודאי ירבו לספר כל אחד וגרסתו על הבלוף עליו קמה במחטף אישי של בן גוריון וחבר מרעיו מדינת ישראל, כגון שלא היתה ברירה… אלא לגרום לחילול שבת באותו ה' באייר מכיוון שהבריטים עוזבים בשישי בלילה. משל היו 'הכלניות' ניצבים הכן על האניות ורק ממתינים לשעת חצות בו יפוג המנדט בכדי לעזוב כל עוד נפשם בם את ארץ הקודש, אחת ההנפצות היותר ידועות.

או אולי ירצו נבחרי הציבור לפרט על הישגם המהותי שעליו אין כל עוררין מקיר לקיר, כי בו בזמן שרובם ככולם נמצאים במדינת ישראל תחת עול כבד עקב כלכלה כושלת והפחדות על מלחמה בכל רגע נתון, הנבחרים חוקקו להם חיים של דבש, עם עשרות אלפי שקלים בחודש והטבות לכל החיים. ואם יהיה מצב חירום, אל דאגה, הנבחרים כבר מסודרים עם משפחותיהם וישוכנו במקום מבטחים עמוק מתחת לאדמה, כששאר הציבור חשוף לטילים תוצרת בית שיוצרו בבתים תוצרת ישראל, שהם הנבחרים גרשו מהם את תושביהם היהודים ונתנו לתושבי עזה…

צבועים נמאסתם!

אודות שלום בן

שלום בן, כתב טודיי. מעבר לכתבות אקטואליה כותב בן גם מאמרי דעה. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

ועדת הסנאט למינוי ברט קוואנו לשופט בית המשפט העליון - צילום מסך

עשרות ליברלים נעצרו כשפלשו במחאה למשרדי מחוקקים רפובליקנים

קוואנו הכחיש בכל תוקף את הטענה שעלולה לאלץ את המתלוננת נגדו לעבור חקירה צולבת בוועדת הסנאט