בס"ד ט״ז בתשרי תשע״ט , יום שלישי , ספטמבר 25 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6616.47 | €5631.92 | £5044.11 | ¥745786.71 | 24/09/2018 18:05
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / חדשות / כותרות / ״אם כל הבועות״? הביטקוין שב ל-$9,000 כפי שצפינו ב״טודיי״
ביטקוין מטבעות דיגיטלייים קריפטו - Wit Olszewski-123RF

״אם כל הבועות״? הביטקוין שב ל-$9,000 כפי שצפינו ב״טודיי״

ביטקוין ומטבעות הקריפטו (קרדיט תמונה: Wit Olszewski-123RF+סטודיו טודיי)

בשבוע שעבר, ולמעשה מיום שישי שקדם לו, צהלו אותם נביאי הזעם שכל עניינם כותרות רדודות, כי 'האמא של כל הבועות' מתרסקת. יחד עמן, עלו כל אותן ההצהרות של אנשי יום הדין שחזרו לכותרות, ועמן כל "ההבטחות" של תרחישי הגרוע-מכל למשקיעי הביטקוין.

ב"טודיי" לעומת זאת, העלנו מאמרים וסיקורי חדשות הביטקוין, ששיקפו את המציאות ללא הכרזות שווא, בהם דווח על ירידות השערים שאפיינו את שוק הקריפטו באותם ימים.

בראייה מפוקחת שלקחה בחשבון הן את התנודות בוול סטריט והן את האפקט הגלובלי יחד עם ההשפעות הספציפיות על שוק הקריפטו, עקב הרגולציות והמגבלות, כשהאחרונות שבהן זו שבדרום קוריאה נכנסה לתוקפה, והאיסור של בנק לוידס והבנקים שבבעלותו לרכישת מטבעות דיגיטליים באמצעות כרטיסי אשראי, לא מצאנו מקום להתייחס למצב השוק כאל קריסת מערכות, כיוון שהיתה לשוק סיבה שניתן היה להפנות כלפיה את האצבע המאשימה לירידות, ולא לשייך לכך היסטריה מדומה, ושאר "בועות" של מחפשי כותרות רדודות.

אף אחד לא קבע כי קריפטו אינו שוק של יום ביומו

עתה כשהביטקוין שב לרמה של כ-$9,000, חשוב להמשיך ולציין כי מדובר בשוק שההשקעה בו הנה בעלת סיכון גבוה מאד. עם זאת התנודתיות הקיצונית בה ניחנת ההשקעה היא מסוגלת מצדה החיובי לפנק מאד את המשקיע באחוזי תשואה, שכל מוטיב השקעה ממוסד אינו יכול להתחרות בה.

אם הסיכון הגבוה אינו מרתיע את המשקיע ובפרט אם קיבל עליו את ההמלצה החד-משמעית- להשקיע רק את מה שמוכן להפסיד, אזי התשובה לכך כבר נמצאת היום על המסך הירוק. ואולי נכון להתייחס לכך כהשקעה של כל יום ביומו, משום ששוק זה אינו בעל מגמה מוחלטת שאף ניתנת לחיזוי לטווח ארוך.

בלהט ההתלהמות ואזעקות השווא בשבוע שעבר, פורסם ב"טודיי" גם מאמר עם דברים שאמר אסטרטג שוק ההון של הבנק האמריקני וולס פארגו. הבכיר טוען כי כדי לנבות את שוק הקריפטו יש להתבונן בספקטרום של כלל רמת הסיכון בשוק ההון.

בדיעבד ניתן לאשר כי צדק האסטרטג, כיוון שבשיטה זו ניתן היה עוד בשבוע שעבר למי שאכן התבונן בספקטרום לעומקו באותם ימים של תנודות קיצוניות בשוק ההון והקריפטו בהתאמה, לתת דווח נכון תוך חיזוי בהתאם לנתונים כי הביטקוין צפוי להתאושש, ונכון לעת עתה כך מסתמן.

בשווקים תנודתיים כשוק הקריפטו, בהם החדשות יכולות להשפיע באופן קיצוני על המסחר, זה נכון לקבוע מראש כי לא ניתן לצפות למהלכי השוק למרחק, אך נקודתית בהקשר למהלכי השוק השבוע בכל אופן, הערכנו את התאוששות ערכם של המטבעות הדיגיטליים ובכלל זה הביטקוין.

בשבוע שעבר לא היתה כל "בועה" שהתפרצה אלא כפי שדיווחנו באחריות ב"טודיי", פשוט איזון השוק.

מה צופן עתיד המטבעות המוצפנים?

אם שואלים את המשקיעים הנלהבים התשובה כמו תמיד להישאר ולגדול, אם שואלים את בכירי שוק ההון, אז הנה לנו כבר סנונית ראשונה והתייחסות של בכיר בוולס פארגו שהחל לקשר את שוק הקריפטו לשוק הגלובלי, ואם שואלים את אלו שרק זועקים "בועה" כל היום, אז בשבוע שעבר ועד הלום נוכחנו כי מעבר לכותרות, דעתם נכון למציאות הנוכחית לא ממש רלוונטית. אך את העתיד, חשוב להזכיר אף אנליסט או כתב גם לא ב"טודיי" לא יודע.

השקעה בשוק הקריפטו נחשבת להשקעה בסיכון גבוה מאד, ואין במאמר זה להמליץ על כך.

אודות מאירה פלורין

מאירה, כתבת כלכלית המסקרת חדשות כלכלה וטכנולוגיה בעיקר, מהעולם וגם מהארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

סרטון של אריה מטופח עומד על שתי רגליו משגע את הרשת

וראלי: סרטון וידאו בו נראה אריה כמו לאחר שיצא מתור אצל מעצב השיער, ניצב על שתי רגליו בפנים נינוחות