בס"ד י״ד באדר א׳ תשע״ט , יום שלישי , פברואר 19 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / מדוע היועמ״ש והפצ״ר שותקים במערכה נגד בית הדין הבינ"ל בהאג
אביגדור ליברמן, שרון אפק ואביחי מנדלבליט (קרדיט תמונה: צילום מסך- דובר צה"ל)

מדוע היועמ״ש והפצ״ר שותקים במערכה נגד בית הדין הבינ"ל בהאג

אביגדור ליברמן, שרון אפק ואביחי מנדלבליט (קרדיט תמונה: צילום מסך- דובר צה"ל)

בראייה אחרת

מור שמעוני, כתבת מעריב לענייני משפט, הציגה הבוקר דעה, לפיה מומחים בתחום המשפט הבינלאומי בישראל "אינם מתרשמים במיוחד מהדברים הקיצוניים והמאיימים שהשמיע ג'ון בולטון."

שמעוני אומנם לא ציטטה את היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט או את הפרקליט הצבאי הראשי אלוף שרון אפק, אך שתיקתם של הצמד מהדהדת יותר מכל תגובה אחרת.

בית הדין הבינלאומי בהאג מת

הדברים באים בהמשך לדבריו של הבכיר האמריקני, כי בית הדין הבינלאומי בהאג מת והצהרות נוספות כי דייני בית הדין שלכאורה אינם דנים על פי החוק אלא תחת אג'נדה, עוד צפויים בעצמם לכתבי אישום נגדם.

"ארה"ב תשתמש בכל האמצעים הדרושים כדי להגן על אזרחיה ואזרחי בעלות בריתה מתביעה בלתי מוצדקת בבית הדין הבלתי-לגיטימי הזה." הגיב בולטון. זאת לאחר האיומים לתבוע אזרחים אמריקנים בעקבות המערכה הצבאית באפגניסטן ואת מדינת ישראל.

המשפטנים תומכים 'בחבריהם' בהאג

פרופסור יובל שני, מומחה למשפט בינלאומי מהאוניברסיטה העברית טען כפי שפורסם במעריב, כי "סביר להניח שדווקא בגלל הקיצוניות של ההתבטאויות והאיום יוצא הדופן להעמיד לדין את שופטי ותובעי בית הדין נראה שלפחות בזמן הקרוב המתקפה לא תוביל לפגיעה בבית הדין ואולי אף תחזק את התמיכה בו."

מול אחוות המשפטנים, מספר פוליטיקאים בישראל מצדדים בארצות הברית ובמהלך אותו היא מובילה נגד בית הדין הבינלאומי.

השר יואב גלנט, הגיב על הדברים ואמר, כי "בולטון גילה יושר ואומץ כאשר הודיע כי ארצות הברית תילחם בהחלטות המסולפות של בית הדין בהאג." אחרים בכנסת הצטרפו גם הם לדבריו של גלנט.

ג'ון בולטון - Gage Skidmore

ג'ון בולטון- רוח גבית עזה במלחמה נגד 'האג' (קרדיט תמונה: Gage Skidmore)

שתיקתם של היועמ"ש והפצ"ר

מי שעומדים בחוד החנית של המשפט במדינת ישראל, בפרט בכל הקשור לתביעה נגד אזרחיה וחייליה על רקע פעולות שונות בתחום הצבאי, מנדלבליט ואפק, שניהם בעלי עבר עשיר של התבטאויות בנושא - ממלאים עתה את פיהם במים.

קצת קשה להבין מדוע כשישראל מקבלת רוח גבית כה עזה מארצות הברית בסוגיה, גורמי המשפט במדינת ישראל שותקים, אך יש לכך הסבר.

לא יפגעו "בבייבי" שלהם

מנדלבליט כזכור, הכריז על עצמו כמדופלם במשפט הבינלאומי והורה (ללא האג) לפעול כנגד המאבטח הישראלי בירדן שהרג מחבל מקומי, תוך הגנה עצמית עליו ועל אנשי השגרירות.

ומה יש להוסיף על החלטת חברו של מדלבליט, הפצ"ר אפק, כי על פי המשפט הבינלאומי, הוא מנטרל את צה"ל מלחסל את משלחי בלוני התבערה שגרמו ליותר מ-2000 שריפות בדרום.

שתיקתם של משפטנים בכירים כגון מנדלבליט ואפק, יותר מאשר רועמת, בזמן שארה"ב ופוליטיקאים בישראל תוקפים את בית הדין הבינלאומי בהאג, במהלך שיכול אולי להביא לצמצומו לפרופורציות הראויות לו בטיפול במקרים חריגים.

יואב גלנט - חיים צח לע"מ

השר יואב גלנט (קרדיט תמונה: חיים צח לע"מ)

"האג" מחייה את המשפטנים בישראל

אחת האפשרויות והריאלית ביותר, מצביעה על האחווה המשפטית שמעמידה לכאורה את מנדלבליט ואפק במתרס הנגדי בצידו של בית הדין הלאומי בהאג, עד כי לא ייפלא הדבר אם השניים עוד יצאו להגנת "הבייבי" המשפטי שלהם.

בית הדין והחוק הבינלאומי הוא-הוא המקור שהזין את החלטותיהם ההזויות של השניים כאחרוני הפציפיסטים בעולם, אם זה בעניין המאבטח בעמאן, הבלונים ואף המהלך המיותר לפחות בדרך בו הוא נעשה, נגד סמל אלאור אזריה.

תלושים מהמציאות

ראוי הוא, כי האדונים הנכבדים, מנלבליט ואפק ישננו היטב את דבריו של גלנט, שלמרבה האירוניה, מהלך משפטי שסיכל את מינויו של גלנט כרמטכ"ל, עוד עלול היה להכניס את מנדלבליט לכלא בפרשת הרפז.

"כאלוף פיקוד הדרום ראיתי כיצד הואשמנו, אני ורבים נוספים ממפקדי השדה של צה״ל, באופן זדוני על ידי נציגי השקר של האג. הגיעה השעה לשים קץ לקרקס הזה בהאג." אמר הבוקר גלנט.

אודות שלום בן

שלום בן, כתב טודיי. מעבר לכתבות אקטואליה כותב בן גם מאמרי דעה. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

ראובן רובי ריבלין - צילום מסך - יו טיוב

יש ״רשעים״ בירושלים, בשורה לא טובה לבאות לנתניהו

רובי, מצביא צעצוע, שעוטה לא אחת ארשת חשיבות גדולה משל נשיא האומה החזקה בעולם, ארצות הברית.