בס"ד ט״ו באדר א׳ תשע״ט , יום רביעי , פברואר 20 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / אובמה עם שיער שיבה, בא לעזור למפלגתו או לנקום בטראמפ
ברק אובמה בנאומו בדרום אפריקה - צילום מסך

אובמה עם שיער שיבה, בא לעזור למפלגתו או לנקום בטראמפ

נשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה בביקורו באפריקה (קרדיט תמונה: צילום מסך)

בחודש נובמבר הקרוב, יתקיימו בחירות האמצע לקונגרס ולמספר מצומצם של מושבים בסנאט. ניצחון עבור הדמוקרטים, כלומר, השגת רוב של מושבים באחד הבתים צפוי להשיב להם את הביטחון העצמי.

מעבר ל'נקמה' אם תרצו, לאחר התבוסה של הילרי קלינטון בבחירות לנשיאות והשגת רוב רפובליקני הן בקונגרס והן בסנאט בבחירות 2016, רוב דמוקרטי בבית הנבחרים הוא עבורם אף הרבה מעבר לכך.

שני היתרונות המשמעותיים לדמוקרטים באם יזכו לרוב המושבים להם הם מייחלים, יתנו להם לכתחילה אפשרות מעבר לניסיונות השיבוש הקשים והקשיים שהם מערימים גם כך על אשרור החלטותיו של הנשיא, אפשרות לחסום כמעט כל החלטה של טראמפ לפחות עד לבחירות 2020.

היתרון השני, יעניק לדמוקרטים אפשרות טכנית לכל הפחות, להתחיל במהלך הדחה של הנשיא טראמפ, אם כי משפטנים בכירים לא רואים כל עילה משפטית לכך נכון לעכשיו.

הילרי קלינטון במהלך קמפיין 2016 - Flickr-B0CK-CC

במדיה משדרים את אותה אופוריה שהיתה בימי הילרי קלינטון במהלך קמפיין 2016 (קרדיט תמונה: Flickr\B0CK\CC)

תאוות הנקמה

שלושת הנקודות הללו, הנקמה המתוקה, שיבוש עבודתו של הנשיא טראמפ ומהלך להדחתו, בוערים בקרבם של הליברלים בארה"ב כאש יוקדת.

עם זאת, הדעה הרווחת עד כה כי לדמוקרטים נכון לעכשיו צפויה אכזבה גדולה יותר ממה שהם מעריכים, לא רק שלא יזכו לרוב אלא להפך, תוצאות בחירות האמצע יהיו בסימן "גל אדום" כלומר ניצחון סוחף של המועמדים הרפובליקנים.

המיינסטרים מדיה, בדיוק כפי שהיה בבחירות 2016 לנשיאות ארצות הברית, משדרת אופוריה ומנבא הישגים משמעותיים לדמוקרטים, אך עמוק בקרב המפלגה יש מי שחוששים מתבוסה צורבת כשהדבר אינו נותן להם מנוחה.

בחירות האמצע כהונה - bearsky23-123RF

בחירות אמצע הכהונה בנובמבר (קרדיט תמונה: Bearsky23\123RF)

לפיכך, הוזעק למערכה הנשיא לשעבר ברק אובמה, אשר התנדב לעשות נפשות לבחירות כדי לעודד מצביעים במערכה המוגדרת באופן חד וברור כמלחמה נגד הנשיא טראמפ.

המדיה הליברלית משבחת את אובמה וצוהלת על הצטרפותו כמושיע העם, ומנבא כי פעולתו תביא לניצחון גורף.

הגורמים הריאליים יותר אף בקרב הליברלים, סקפטיים, ויש שאומרים כי גיוסו משדר חשש מפני תבוסה צורבת וסיכון אלקטוראלי, משום שאובמה מניח על כף המאזניים את כל יהבו ויוקרתו, כך שכישלון משמעותי בבחירות האמצע ישליך ישירות, אלא אם כן יתרחש דבר חריג בדרך, על בחירות 2020.

אודות ג'ו רוסנקראנץ

ג'ו מסקר חדשות מהעולם ולעתים אייטמים הקשורים גם לישראל בהיבט הבינלאומי. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

ראובן רובי ריבלין - צילום מסך - יו טיוב

יש ״רשעים״ בירושלים, בשורה לא טובה לבאות לנתניהו

רובי, מצביא צעצוע, שעוטה לא אחת ארשת חשיבות גדולה משל נשיא האומה החזקה בעולם, ארצות הברית.