בס"ד י׳ באדר א׳ תשע״ט , יום שישי , פברואר 15 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / דעה: פרשנות חולנית הופכת כל אבן כדי להפוך את הפסגה לכשלון
דונלד טראמפ קים ג'ונג און בסינגפור הבית הלבן

דעה: פרשנות חולנית הופכת כל אבן כדי להפוך את הפסגה לכשלון

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ומנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און בפסגה ההיסטורית בסינגפור (קרדיט תמונה: הבית הלבן)

עד לרגע האחרון היו מי שפיללו לכשלון חרוץ של הפסגה ההיסטורית בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ למנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און בסינגפור.

ככל שנקפו השעות, ודווח כי קים נחת בסינגפור, ולאחר מכן הנשיא טראמפ, עוד המשיכו המלעיזים להלעיט את המדיה בפרשנות שלילית.

כאשר התפרסמה, שלא במקרה, תמונת הסלפי של קים מתענג על מנעמי העולם החופשי עם מארחיו בסיור לילי בסינגפור, הפנימו המתנגדים כי הפסגה עוד "עלולה" להצליח.

מרגע 'הטיפול בשוק' שעשה הסלפי, ניכר היה כי הסיקור הפך לחדשותי. להווי ידוע, כי גם פרשן ולו העוין ביותר בסופו של יום אינו אוהב לטעות.

במשך הלילה שמרו אנשיו של טראמפ את הקלפים קרוב מאוד לחזה, כך שלמעשה גם לא דלף כל אייטם חדש לעזרת אלו שחשו בצורך עז למסור דיווח שלילי על הפסגה.

נקודת התפנית

הדיווחים קיבלו תפנית וחזרו לשורש הפייק-ניוז, מיד לאחר טקס החתימה על ההסכם וביתר שאת לאחר מסיבת העיתונאים שערך הנשיא טראמפ.

כמו לאחר 'שריקת פתיחה,' החלו מיטב הפרשנים הקטנים לנבור בכל פרט ופרט בכדי לנסות ולבטל את דבריו של טראמפ ובנוסף להציג ציור אבסטרקטי של כשלון מהדהד.

בעוד שקים עשה את דרכו חזרה לצפון קוריאה וטראמפ מעניק ראיונות אחד על אחד למדיה- ברייקינג ניוז, אחת הרשתות אחוזת התזזית, מצאה כי דבריו של טראמפ (רק לפני כמה דקות לאחר החתימה) כי תמו משחקי-המלחמה "לא ידועים לכוחות בשטח."

בהמשך למצעד פרשני הזעם בארה"ב ובסוכנויות החדשות, הצטרפו כמסורת הפייק-ניוז, בגיל ובשמחה גם כמה אתרי החדשות בישראל, רובם ככולם הרבו לנתח כל צעד וכל שעל, החל משפת גוף וכלה בכל מה שרק ניתן להציג בצורה שלילית.

איירפורס 1 דונלד טראמפ נוחת בסינגפור - צילום מסך

כאשר נחתו מטוסי המנהיגים בסינגפור, הפייק-ניוז כבר הבינו כי הפסגה עוד "עלולה" למגינת לבם להתקיים (קרדיט תמונה: צילום מסך)

דמיונות כנגד המציאות

המדיה הליברלית הבינה ככל הנראה כי היא עומדת להפסיד עוד נתח של אמינות מול המראות, העובדות ורחשי הציבור ששידרו דבר הפוך בתכלית ממה שהם ניסו להציג.

באותן שעות נדמה היה כי הפייק-ניוז כבר מתקשים להעביר את המסר השלילי, במיוחד כשחלק רחב מציבור המשקיעים חשבו אף הם אחרת לחלוטין מפרשנותם המסולפת.

ביממה האחרונה הועלו מאמרים, רעיונות והשוואות בין טראמפ לאחרים שאינם מביישים את ערוץ ההיסטוריה, עם אגדות בנות עשרות שנים כדי להסביר בדרך של דמיונות עד כמה הפסגה הזו לדידם אינה מתקרבת לאותם "הישגים כבירים" של מנהיגי העבר, וכמה טראמפ נחות לכאורה יחסית אליהם.

דונלד טראמפ קים ג'ונג און לפני הפגישה ההיסטורית בסינגפור - הבית הלבן

רק פייק-ניוז מקצועי יכול לקחת תמונות היסטוריות ולגמד אותן לאפס (קרדיט תמונה: הבית הלבן)

פייק-ניוז אינה הגדרה בעלמא

בעוד שכל בר דעת מבין כי רב הנסתר על הגלוי עמוק בעובי הקורה של הסכמי סינגפור, המדיה הליברלית מתמודדת קשה עם חוסר המידע וכברירת מחדל הגדירה את הפסגה לכל היותר "תמונות ולחיצות ידיים."

אין חולק כי ראוי לקחת את מכלול הדברים בזהירות, ועל כך כי חובת התקשורת האמינה להתייחס לעבר הלא יציב של צפון קוריאה ולעובדה כי מדובר בדיקטטור במלוא מובן המילה.

אולם פרשנות (CNN) כגון "השורה התחתונה- ארה"ב תחזיר את כוחותיה וצפון קוריאה לא הסכימה ספציפית על לוחות זמנים ולא מסרה מידע על הגרעין." מביישת דיווח עיתונאי, כיוון שהצהרה מעין כזו אינה מבוססת ומוקדמת מדי לקביעה נחרצת.

כנס תומכים דונלד טראמפ לאחר סינגפור - טוויטר דונלד טראמפ

הנשיא טראמפ צפוי לערוך בשבוע הבא (רביעי) כנס תומכים (קרדיט תמונה: טוויטר)

לא ניתן "לגנוב" להיסטוריה את שלה

כדי להבין את גודל המעמד, את האסטרטגיה המדויקת של הנשיא טראמפ שהובילה לכך ואת התוצאות בשטח, כמו כולם גם הפייק-ניוז ייאלצו להמתין בסבלנות כדי לראות לאן זה יתפתח מכאן והלאה.

מזכיר המדינה מייק פומפאו המשיך מסינגפור לסיאול ומשם לבייג'ין, כדי לפעול ליישום ההבנות בנוגע לפירוז חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני, כך לדבריו. אז כפי שאמרנו, סבלנות...

אודות ג'קי שטורם

ג'קי שטורם, כתב בצוות החדשות, מסקר בעיקר חדשות בארה"ב. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

ראובן רובי ריבלין - צילום מסך - יו טיוב

יש ״רשעים״ בירושלים, בשורה לא טובה לבאות לנתניהו

רובי, מצביא צעצוע, שעוטה לא אחת ארשת חשיבות גדולה משל נשיא האומה החזקה בעולם, ארצות הברית.