בס"ד י״ג באדר ב׳ תשע״ט , יום שלישי , מרץ 19 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / בראש / עריכת קורות חיים, או ״לחפש עבודה זה מעצבן, לא חוזרים אליי״
עריכת קורות חיים - עיצוב קורות חיים - Platformust

עריכת קורות חיים, או ״לחפש עבודה זה מעצבן, לא חוזרים אליי״

ערכית קורות חיים- לפני ואחרי (קרדיט תמונה: Platformust)

מדובר בהצפה בכל קנה מידה וערוץ תקשורת חברתי. מי לא נתקל כמעט כל יום במודעת דרושים? אם זה באחת מקבוצת הוואטסאפ או טלגרם אליהן הוא שייך, בפייסבוק, באימייל ואף באינסטגרם.

אם נניח את האקטואליה בצד לרגע, אזי נדמה כי הרשת מתעסקת כמעט כל היום בחיפוש עובדים ועבודה, תופעה שהולכת ומתפשטת עד כי נדמה כי רמת האבטלה במדינת ישראל לא רק שאינה שלילית, אלא שסובלת מעודף היצע, דבר שכידוע אינו עומד בקנה אחת עם המציאות.

אם כן, מה מקור ההצפה הבלתי מוסברת של עשרות ומאות הצעות עבודה שחלקן חדשות, מידי יום ביומו. לצורך כך פנינו לשני ורמונט מהפלטפורמה התעסוקתית "Platformust" אתר המספק שירותים למעסיקים ולמועמדים.

תהליך הגיוס יכול לערוך מספר חודשים

"צריך להבין כי מציאות התעסוקה כיום שונה לחלוטין ממה שהכרנו בתקופות אחרות. אם הייתי צריכה לבחור נושא אחד כדי לתאר זאת- זה נושא התחלופה של העובדים בתדירות מסחררת," מסבירה ורמונט, מי שאחראית בפלטפורמה על צוות עריכת קורות החיים של המועמדים.

אך מיד מסייגת את דבריה, "חשוב להבהיר כי לא מדובר במחזורים של שבועות או חודשים, אלא שכיום לאחר כשנתיים בממוצע, מתחיל העובד לחפש את האתגר הבא שלו," מבהירה ורמונט.

אמנם ניסינו, אך נודה כי נכשלנו במטרה להביא לקוראינו הערכה מדעית של מספר וסוג המשרות החדשות או הממוחזרות המתפרסמות בכל יום ברשתות החברתיות ובאתרי התעסוקה השונים.

מבדיקה של עשרות קבוצות בערוצים השונים, עולה כי קבוצות רבות ניזונות ממקור בודד, ולפי אופי הקבוצה אפשר לזהות מיד אם מדובר בעבודות מזדמנות, או משרות בכירות ומפתות מעולם ההייטק. להפתעתנו מצאנו בפרסומים ברשת אף כי נדמה שעלו לפרסום כלאחר יד מתוך השפה והתוכן, גם שמות של ארגונים גדולים מאוד.

המרדף אחר 'האתגר הבא'

"תופעת התיאבון לאתגרים במקומות התעסוקה, האווירה המיוחדת של כל חברה וחברה כיום, אם זה יוגה בבוקר, ברביקיו בימי חמישי, סדנאות ואפילו סשיין עם פסיכולוגים, האופן-ספייס המפואר ועוד, גם אלו משפיעים על טלנטים לרצות ולדלג ולאכול את כל העוגה שלימה," מסבירה ורמונט.

ורמונט הפנתה אותנו למספר מגייסים שכל תפקידם הוא לאייש את המשרות בחברות ובארגונים הגדולים יחסית לפרופורציות במדינת ישראל. לאחר מספר שיחות שקיימנו עם אנשי המקצוע, התחוור לנו כי המצב אינו זוהר כפי שזה נראה מבחוץ ואפשר בהחלט לציין כי ניכר הלחץ תחתיו עובדים חלק מהמגייסים עמם דיברנו.

עריכת קורות חיים - כתיבת קורות חיים - Platformust

להקדים רפואה למכה

המציאות מכתיבה אפשרות נוספת, המלמדת כי החברות והארגונים הפונים לחברות ההשמה, לעתים מקדימים רפואה למכה, כך שבאופן סיסטמטי מחפשות מראש או אף ניתן לכנות זאת "צדות" טלטנטים, כלומר עובדים ומוחות מוכשרים בכל דרך ושיטה אפשרית.

"הבעיה האקוטית כיום נובעת מאופן תהליך הגיוס של עובד מוכשר, תהליך אשר יכול להימשך גם חודשים רבים." מספרת ורמונט, "חודשים"? ביקשנו הבהרה, "כן," חזרה ורמונט ואמרה עוד, "לא כי התהליך עצמו הוא כה ארוך- אלא שקורות החיים הנשלחים לחברות הגיוס וההשמה ואף למשאבי האנוש בארגון אינם עומדים בקנה אחד עם הדרישות ולכן זה לוקח זמן רב עד שהן מאתרות את המועמדים הפוטנציאליים."

"לא חוזרים אליי"

תוך שגלשנו ברחבי הרשת היה מעניין מאוד לעיין בתגובות המועמדים לפוסטים של מודעות הדרושים, שרובם למעט אולי בלינקדאין, על פניו נכתבו בידי צעירים המחפשים עבודות ממכירות, עבודות כלליות ועד כרטיס הכניסה לעולם ההייטק באופן של בודקי מערכות- "QA."

מנקודת מבטם של הצעירים הסיפור כבר נראה לגמרי אחרת, הכעס האצור כבר אינו נסתר ובפייסבוק כידוע משתחרר לו הרסן לרמות שלא ניתן לצטט כאן, אז נסתפק בכינויים השגורים על פני השטח כגון "מעצבן לחפש עבודה..," "לא חוזרים אליי.." וכדומה.

למה לא חוזרים עם פידבק למועמדים? שאלנו את ורמונט, הרי ההיצע נראה פשוט עצום וחסר כל פרופורציה, "זו הנקודה הרגישה שכבר נגעתי בה בשיחה, שהיא המפתח לכל ראיון עבודה- וזה מסמך קורות החיים של המועמד, וכמה שזה נשמע מפליא זה תקף גם לעבודות מאוד לא מסובכות."

עריכת קורות חיים - עיצוב קורות חיים - Platformust

קורות חיים ערוכים לדף יחיד מעוצב, הבדל שמים וארץ- המפתח לעבודה הבאה (קרדיט תמונה: Platformsut)

קורות החיים שלכם 'לפני ואחרי'

ורמונט שלחה לנו לעיון באופן אנונימי כ-20 מסמכי קורות חיים לפני ואחרי שהם ערכו את המסמך. הדבר הראשון הבולט לעין הוא נראות המסמך, הבדל של יום ולילה. אך התעקשנו ושאלנו האם באמת הסטייל של המסמך ולא תוכנו קובע?

"ודאי שהתוכן חשוב לאין ערוך מהעיצוב עצמו- אך כששני הדברים משתלבים יחדיו, אז עריכת קורות החיים או כפי שאנו קוראים לכך ב-Platformust המפתח, למרות שלא ניתן להבטיח לאף מועמד כי הוא או היא יהיו אלו שיתקבלו למשרה המבוקשת, בוודאות ניתן לקבוע כי עריכת מסמך קורות החיים תשפר באופן ניכר את הסיכויים, כשהכוונה, כי לכל הפחות יחזרו אליהם ויתנו להם צ'אנס."

עריכה ולא "שיפוץ" של קורות החיים

אבל הרי לא ניתן להמציא את מה שלא קיים, הרי מי שלא דובר אנגלית לא תכתבו במסמך הערוך כי הוא דובר אנגלית? שאלנו, כדי להבהיר את הנושא.

"ברור, מובן שלא." השיבה ורמונט, "מוצר עריכת קורות החיים שלנו וגם של אחרים העוסקים בכך ברובד המקצועי הגבוה של השירות, כולל בדרך כלל שיחה מעמיקה עם העורך. לא היה ולו מקרה אחד שאני זוכרת שלא נודעו דברים בשיחה שהמועמד כלל לא חשב להוסיף ואשר לעתים יכולים להפוך את הקערה על פיה מבחינת הגדלת סיכוייו להתאמה למשרה, זה כולל גם כתיבת תמצית ממוקדת ופרטים עד הדקים ביותר במהלך העריכה, לרבות סדר הדברים שהוא אלמנט חשוב מאוד בפאזל."

חשבתם לתרגם את קורות החיים שלכם בגוגל? תחשבו שוב!

ורמונט סיפרה כי ישנם מקרים בהם נדרש לתרגם את קורות החיים לאנגלית, וכמי שזו שפת האם שלה הדגישה, כי תרגום גוגל הנפוץ, יכול לפגוע מאוד בסיכויי המועמד אשר אולי חושב כי די בכך כדי להפוך את המסמך מעברית לאנגלית או לשפות אחרות למטרת תעסוקה בחברות הדורשות קורות חיים באנגלית או לצורך רילוקיישן.

Platformust, הינה פלטפורמה לאינטראקציה תעסוקתית המאפשרת למעסיקים ולמגייסים לפרסם משרות ללא תשלום, ולמועמדים לפנות אל המשרות הללו. במקביל מספקת הפלטפורמה מוצרי עריכת קורות חיים מתקדמים ומוצרים נוספים כגון ייעוץ ארגוני ושרותי משא"ן טכניים בתשלום.

מעיון בהמלצות הלקוחות שנשלחו למערכת, עולה כי המוצר עומד בקנה אחד עם דבריה של ורמונט, אך אין בכתבה זו כדי להמליץ או לקבוע כי האתר יכול להבטיח כי תתקבלו לעבודה הרצויה באם תערכו את קורות החיים שלכם, וכמו כל מוצר ושירות אחר עליכם לבדוק את הפרטים לפני כל החלטה כלכלית.

אודות מאירה פלורין

מאירה, כתבת כלכלית המסקרת חדשות כלכלה וטכנולוגיה בעיקר, מהעולם וגם מהארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

קמפינג אוהל עיר אוהלים - CC0

חוסר היענות: קריסת פרויקט עיר האוהלים לאורחי האירוויזיון

איפה נשמע כדבר הזה, מדונה ״להקת החימום״ של האירוויזיון...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.