בס"ד ח׳ באלול תשע״ח , יום ראשון , אוגוסט 19 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6358.42 | €5571.07 | £4986.21 | ¥705866.4 | 18/08/2018 20:29
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / יהדות / דסק יהודי / דו קרב על בעלות ״הציונות״ בין גבאי והציונות הדתית-לאומית
אבי גבאי עם הכיפה בכיס - צילום מסך

דו קרב על בעלות ״הציונות״ בין גבאי והציונות הדתית-לאומית

גבאי והכיפה "הסרוגה" שבכיסו, לדבריו, האם יחליף לשחורה…? (קרדיט תמונה: צילום מסך – ארכיון)

אם תשאלו אדם מן היישוב או תלמיד צעיר ברחוב, ציונות מה היא? ברוב המקרים לא תקבלו תשובה קונקרטית ובכל מקרה לכל אחד יש את "הציונות" שלו.

לעומת זאת, הציונות הדתית-לאומית קנאית מאד לקונספט ה"ציונות" שלה. אולי קנאותה נובעת מכך כי מדובר בהתארגנות הולכת ונכחדת במספרים גדולים, כאשר הנוער שלה נוטש את הרעיון ורבים למגינת רבניה אף פורש מהדת ברמה זו או אחרת ובהמוניו. זו קבוצה שצמחה למעשה מספר שנים לאחר קום מדינת ישראל, במטרה מרכזית כדי לבדל את עצמם מן החרדים מחד ובמטרה להשתלט עם הזמן על מוסדותיה של מדינת ישראל. וזו סודה של הכיפה הסרוגה למי שאינו יודע שממש לא נולדה לפני כ-50 שנים כפאשן סטייטמנט.

ב"בית היהודי" אשר לקחו לכאורה פיקוד על הציונות הדתית-לאומית, למרות כי לא כל חבריה של המפלגה חולקים את אותה משנה בדיוק, וזו בלשון המעטה, הרגישו צורך עז היום להגיב על דבריו של יו"ר העבודה אבי גבאי, אשר כמנהיג המפלגה לה משויכת למעשה הקמתה של מדינת ישראל, הוא ולא אחר יטיף, ציונות מה היא.

האש הוצתה לאחר שגבאי תקף רבנים המזוהים עם הציונות הדתית, על כך כי הם "שותקים בסוגיות שמעוררות מחלוקת ציבורית."

עוד תקף גבאי, שהחליט להעלות נשכחות, את הציונות הדתית על כך כי תמכה בשתיקתה בהתנגדות הקיצונית להסכמי אוסלו, והאשים עוד כי השתיקה המהדהדת "הגיעה לשיאה לפני רצח רבין." כך לדבריו של גבאי.

שר החינוך נפתלי בנט, אשר מן הסתם רואה את עצמו כאוטוריטה של המאמינים ברעיון הציונות הדתית-לאומית, שלדידם של רבים עובדתית מדובר באמונה משוללת כל יסוד, אך בכל זאת זו של בנט… ולא זו של גבאי… היא הציונות ואין בלתה. לפיכך החזיר בנט לגבאי תשובה אחת אפיים, בה אמר- "לא ככה," כשהוא רומז כי המלחמה על הבעלות בציונות על חשבונם של הציוניים הדתיים-לאומיים, לא היא שתעזור לגבאי להשתקם מהקריסה שהיתה די צפויה בסקרים.

ייתכן והגיע הזמן, כפי שהעולם התקדם מאבנים למתכות וממתכות יקרות לשטרות ומשטרות לביטקוין, לחשב מסלול מחדש.

על פניו נראה כי ההגדרה "ציונות", למעשה כבר ריקה מתוכן ולו רק עקב המחלוקות הקשות בניסיון לקחת על הציונות בעלות בלעדית.

כך כאשר כל אחד אוחז בקרנות משנתו בזמן שאין לה אף חוליה מקשרת לזו של חברתה, הם רבים על הבעלות של אותה ציונות עלומה.

בינתיים מוסדות רבים הקשורים לציונות שכבר אינה רלוונטית בעידן הנוכחי רק שאף אחד אינו מעז לומר זאת, חולשים על נדל"ן עתיר ממון במרכזי הערים הגדולות, מתרפקים על הרעיון שכבר ריק מתוכן עקב המחלוקת הקשה, מבזבזים הון עתק על משכורות ועלות הבכירים בחו"ל, ורק שואבים סכומי עתק מכספי המדינה כשאת אף אחד המושג הזה לא באמת מעניין… או שהוא מהותי לחיי היומיום במדינת ישראל.

אודות מורן בן

מורן כתבת בצוות מגזין טודיי ארה"ב, ולוקחת חלק פעיל בעוסקים בכיסוי יומי של החדשות מישראל. בצוות העורכים עוזרת מורן כתחקירנית בתחומי אקטאוליה. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 02-374-1100 (עברית ואנגלית). ניתן גם ליצור קשר עם המערכת והכתבים באמצעות הטופס בדף צור קשר.

כדאי גם לבדוק

נחש בואה כרוך על תיבת דואר בקנזס - Overland Park Police

לא קיבל מכתבים לאחר שנחש ענק נכרך סביב תיבת הדואר שלו

הקצינים ניסו לשכנע את הרשות לבעלי החיים, ״להניח את הנחש מתחת לשולחנו של מפקד התחנה אבל הם לא הסכימו״

תגובה אחת

  1. וואלה חשבתי עם עצמי מה זה ציונות וואללה מורן לא חשבתי על זה אף פעם שאין לי מושג מה זה תכלס אומר