בס"ד י״א בתשרי תשע״ט , יום רביעי , ספטמבר 19 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6490.052029 | €5558.2489012 | £4938.0923773573 | ¥725231.2905446 | 19/09/2018 15:30
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / בחדשות / הונאה: פשוט עבדו על הגמלאים לאחר שהם שילמו סכומי עתק ליום שחור
123-RF-dolgachov גיל שלישי זקנה פנסיה

הונאה: פשוט עבדו על הגמלאים לאחר שהם שילמו סכומי עתק ליום שחור

מי יכול להסתכל להם בעיניים? (קרדיט תמונה: 123-RF-dolgachov)

אבי עמית כתב ערוץ 10 חשף את "התרמית הסיעודית" בעקבותיה לא פחות ממיליון בני הגיל השלישי ששילמו במצטבר סכומי כסף אסטרונומיים לחברות הביטוח, בהנחה כי הם בעלי ביטוח סיעודי, יגלו כי נותרו ללא ביטוח וללא הכסף.

האם יש למדינה פתרון לכך? ממש לא. עו"ד יפעת סוליל אמרה בכתבה כי "מדובר באחד הכשלים הגדולים בתולדות המדינה." מדובר במחדל שהתרחש ברקע, בשקט, ובאיטיות החל משנת 1998.

הטריק לכאורה, ומה שלמגינת ליבם של המבוטחים (לשעבר) מגן על חברות הביטוח מתביעת ענק, טמון באותיות הקטנות שבגוף ההסכם.

לפני ההסבר אותו הגדיר ערוץ 10 "תרמית" נשאלת השאלה איך מיליון איש נופלים בפח. התשובה לכך, פשוט, כי מדובר היה בשיווק הביטוח הסיעודי דרך וועדי עובדים. הביטוח כוון למסות של מבוטחים פוטנציאליים, כאשר כמובן המחיר היה כה אטרקטיבי, עד שסירוב לרכישת פוליסה היה נתפס כבלתי רציונלי וכפספוס של הזדמנות פז.

העוקץ כאמור, מעבר למחיר המוזל, נמצא בסעיף בהסכם הקובע כי לחברת הביטוח עומדת הזכות הבלעדית וחד-צדדית לבטל את הביטוח בכל תקופה של שלוש או חמש שנים.

על הפרק עומדת עתה הסוגיה מי יקבל או על מי תוטל האחריות לטפל בבעיה הקריטית. בקרב המבוטחים עולה תקווה כי באופן כזה יימצא פתרון, כיוון שלכאורה על פניו מדובר לא רק בכיסוי שאינו ראוי, אלא בהונאה תחת עיניהם הפקוחה של מפקחי הביטוח, אשר היו מודעים לביטולים המסיביים של הפוליסה עת עברו המבוטחים את גיל ה-60.

חלקם של המבוטחים שילמו במשך שני עשורים ויותר במסגרת ההצעה כאמור אותה קבלו במקום העבודה שלהם, מאות שקלים בכל חודש, בתקווה שבמידה ויזדקקו לביטוח סיעודי בעתיד הם יהיו מכוסים מכל הכיוונים.

תגובת איגוד חברות הביטוח נשמעת די תמוהה נוכח הבעיה האקוטית, שם טוענים כי חברות הביטוח לא הרוויחו מיליונים על גבי הציבור כפי שמנסים להציג בתקשורת, אלא שהפסידו 400 מיליון שקלים במסגרת הסכמי הביטוחים הקיבוציים הללו. יתרה מכך, לטענתם המבוטחים היו מודעים לסעיף הביטול.

מהמדינה נמסר כי "כי כל מבוטח מבוגר שלא חודש בעבורו הביטוח הקבוצתי זכאי להצטרף ללא בחינה של מצבו הרפואי לביטוחים הסיעודיים בקופות החולים."

אם אין אני לי מי לי- הגמלאים ניצבים בפני שוקת שבורה

בכל מקרה, בעוד כחודשיים לאחר שהביטוח האמור יבוטל באופן גורף, החשש הוא כי כמיליון מבוטחים יזדקקו לפתרון חלופי. כך, גם לגבי אלו שכבר בוטל בעבורם הביטוח, לא ברור אם השיהוי מאחר ולא ידעו כי הביטוח בוטל, עדיין יקנה להם את הזכות לביטוח אותו המדינה טוענת שניתן יהיה לקבל באותם תנאים בקופות החולים.

פנסיונרית וותיקה (85) אמרה הבוקר לכתב טודיי, "עוד הרבה לפני הפרישה של בעלי ז"ל עליו השלום שנפטר לפני כמה שנים, הבנו כי השנים בהם אנו יכולים לעבוד נועדו לעתיד לבוא, והדבר הנכון הוא לשים כסף בצד. לא חשבנו כי כדאי לסמוך על אף גורם חיצוני, וכך חסכנו. אמנם זה בא על חשבון מותרות, כדי שביום שנרגיש שנזדקק לכך יהיה לנו את הכסף ללא טובת המדינה. לקופת חולים שילמנו כל חודש."

כזכור לפני כשנתיים עקב החורף הקר ששרר בישראל מתו מספר קשישים מקור. המדינה רק באביב השכילה למצוא פתרון לתופעה המזעזעת, והעניקה לקבוצה של קשישים על פי בחירתה כ-160 שקלים.

מסתמן כי לקשישים בישראל אין גב מהמדינה, כך שמומלץ לכל משפחה כיום, ובמיוחד לאור השמועות כי גם קצבת הפנסיה של הביטוח לאומי לאורך שנים כבר מוטלת בספק, לבדוק את כל האפשרויות העומדות לרשותן כדי להגיע לגיל השלישי עם חוסן פיננסי נזיל.

אודות תהילה מור

תהילה משמשת ככתבת ותחקירנית בצוות העורכים בארה"ב. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

עבר לקיבוץ נדבות? האמיר של קטאר נתן לארדואן את מטוסו במתנה

פרשנים העריכו כי המתנה המהודרת לא נמסרה לארדואן רק משום שקטאר מבינה למצבה הכלכלי העגום של טורקיה

2 תגובות

  1. פתי מאמין לכל דבר

  2. הכתבת שותפה לטרור שמופעל נגד כולנו.
    כל אחד מבין שתשלום ביטוח סיעודי, זול בגיל צעיר ועולה בהתאם לגיל. לא היתה שום רמאות. הרמאות היא של אלה שמנסים לקחת מתשלומי המיסים שלי את גמלת הסיעוד שלהם.

    הגיע הזמן שקבוצות לחץ יפסיקו לשדוד את הקופה הציבורית. הגימלאים שהתבגרו יכולים לרכוש בכסף מלא גמלת סיעוד חדשה ומותאמת למצבם. בכל מקרה שהציבור יידרש לשלם בעבור הסיעוד של אותם שודדים, חובה להבטיח שהגימלאים ישלמו תשלום מלא כמו כלל אחד בגילם.