בס"ד ט״ו באדר א׳ תשע״ט , יום רביעי , פברואר 20 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / פרשת חטיפת דווג'י המיליארד הצעיר מאפריקה: פרטים חדשים
מוחמד דווג'י (קרדיט תמונה: CC\Moodewji)

פרשת חטיפת דווג'י המיליארד הצעיר מאפריקה: פרטים חדשים

מוחמד דווג'י (קרדיט תמונה: CCMoodewji)

מפקד משטרת דאר א-סלאם שבטנזניה, לזרו מאמבוסאסה, מסר לכתבים כי המיליארדר הצעיר, מוחמד דווג'י, הידוע בכינויו הפשוט "מו," נחטף אתמול כשעזב את חדר הכושר של מלון קולוסיאום בפרבר אויסטרביי בעיר, בסביבות השעה 06:30.

מאמבוסאסה חשף כי מספר חשודים העצורים בפרשה, כבר מסרו מידע שמסייע בחקירת המשטרה בזמן שהחיפושים הנרחבים בכל חלקי המדינה נמשכים, הן אחר החטוף והן אחר שני מעורבים מרכזיים אשר המשטרה מאמינה כי מדובר באזרחים זרים.

חלקי הפאזל

לדברי מפקד המשטרה, לאחר שהורכב הפאזל מכלל הנתונים שנאספו מהזירה והאירוע ניתן ללמוד, כי בטרם התרחש אירוע החטיפה, רכב אחד כבר שהה בשטח המלון כשהוא מתצפת על החטוף, אז נכנס רכב נוסף מדגם טויוטה Surf דרך השער הראשי של המלון, כאשר נהג הרכב המתצפת מחניון המלון, מסמן לטויוטה באמצעות צפירה קצרה, כי דווג'י יוצא מחדר הכושר.

באותו רגע, ועל פי ההערכות המשטרה כדי ליצור מיני-כאוס ובלבול, החוטפים שהכניסו המהירות את החטוף לרכבם, ירו מספר יריות באוויר, אז האיצו את רכבם בנסיעה מהירה למקום שאינו ידוע כרגע.

"אנחנו דורשים מהחוטפים לשחרר את דווג'י מייד וללא כל פגע." הצהיר מפקד המשטרה והבטיח כי "המשטרה כבר מתקדמת עם החקירה וקרובה ללכידת כל המעורבים במעשה הנפשע הזה."

מקומיים מעורבים בחטיפה

הנציב האזורי של דאר א-סלאם, פול מקונדה, העומד בראש ועדת הביטחון האיזורית, אמר כי "החקירה תתרחב לכל המלונות, הנמלים, שדות התעופה ומעברי הגבול, כדי להבטיח שהחוטפים לא יצליחו להבריח את קורבנם מחוץ למדינה."

הנציב אמר עוד כי על פי הערכות גורמי הביטחון "האירוע הזה חייב לכלול משתפי פעולה מקומיים מקרב תושבי העיר. זה בלתי אפשרי עבור זרים לבצע פשע כזה ללא תמיכה של המקומיים."

מקונדה סיפר לעיתונאים, כי הממשל האזורי החליט להתקין מצלמות אבטחה בכל רחבי העיר במטרה לשפר את האבטחה. גורמי ביטחון נוספים אישרו לכתבים כי לדווג'י לא היתה כל אבטחה אישית בזמן האירוע, כך שייתכן שאף התהלך לבדו בשטח המלון.

גורם מטעם מועדון הספורט המקומי, חאג'י מנרה, אמר כדובר, כי המשפחה משאירה כעת את כל הנושאים הקשורים בחקירה בידי המשטרה, אין להם כל מידע אחר וכי הם מצפים לדיווחים מגורמי הביטחון.

מנרה הביע שאט נפש מכל מיני ספקולציות שנשמעו עד כה בתקשורת החברתית לגבי החטוף, והוסיף כי "כל חברי מועדון הכדורגל, עסוקים כרגע בתפילה לשלומו עם משפחת דווג'י, בתקווה שישוחרר על ידי החוטפים ללא פגע."

הנהלת מלון קולוסיאום הכריזה על סגירה זמנית של חדר הכושר בעקבות מה שכינתה "האירוע המדהים הזה." המלון ספג ביקורת על אמצעי האבטחה שלו, אך לא נמסר אם ישנם חשודים גם מקרב עובדיו.

מיליארדר ופילנתרופ מושבע

דווג'י בן ה-43, מוחזק בעולם כמיליארדר הצעיר ביותר באפריקה ומנהל את קבוצת METL, עסק משפחתי שנוסד על ידי אביו, גולאם, בשנות ה-70, שאותו פיתח הצעיר שבחבורה לקונגלומרט הפועל עתה בשש מדינות אפריקאיות.

בבעלות הקבוצה עסקי טקסטיל, מזון ומשקאות ברחבי אפריקה. על פי מגזין פורבס, השווי הנקי של דווג'י שלפני כשנתיים התחייב לתרום לנתינה חברתית לפחות מחצית מעושרו, הינו מעל ל-1.5 מיליארד דולר.

בתחילת הקריירה שלו כיהן דווג'י כחבר פרלמנט במהלך שתי קדנציות, לפני שהתפטר בשנת 2015 כדי להקדיש את כל זמנו לעסקי המשפחה.

אודות ג'ו רוסנקראנץ

ג'ו מסקר חדשות מהעולם ולעתים אייטמים הקשורים גם לישראל בהיבט הבינלאומי. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

רובוט ברטי של איפסון EPSON - איפסון

חזון העולם הרובוטי כבר כאן, אחר אלו חברות בתחום כדאי לעקוב

שימת 10 חברות הרובוטיקה שצריך לעקוב אחר פעילותן, במהלך שנת 2019. החברות נבחרו על בסיס היותן מובילות