בס"ד ט׳ בניסן תשע״ט , יום ראשון , אפריל 14 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / היעלמות חשוגי: מדוע טורקיה ממתינה עם פרסום מידע קונקרטי
היעלמות העיתונאי הסעודי - טלוויזיה טורקית

היעלמות חשוגי: מדוע טורקיה ממתינה עם פרסום מידע קונקרטי

פרשת היעלמות העיתונאי הסעודי (קרדיט תמונה: טלוויזיה טורקית)

ניתוח המצב

עוד בשבוע שעבר קבעה טורקיה נחרצות, כי העיתונאי הסעודי הנעדר "לא יצא בדרך נורמלית" מתוך קונסוליית ארצו באיסטנבול.

הידיעה הובילה לחרושת שמועות כשהרווחת מביניהן היתה, כי העיתונאי ג'מאל חשוגי, נרצח בין אם בכוונת תחילה או לאחר עימות שהתרחש בתוך הקונסוליה. אולם חי ואולי אף כשגופתו שלמה, לא יצא העיתונאי ממתחם הנציגות הסעודית.

מדינות כבריטניה ואף ארצות הברית, אמנם באיחור מה, החלו לפרסם הודעות גינוי 'על תנאי,' משום שלגורמי המודיעין שלהן היה מידע מוקדם כי השלטון הסעודי אינו 'מרוצה' מהעיתונאי שהיה בעבר חלק מהממשל בערב הסעודית ועתה הפנה לה עורף, כשהוא מטיח ביקורת נוקבת בשלטון הנוכחי והעומדים בראשו.

טורקיה מנווטת את הפרשה

באופן כרונולוגי ככל שמדינות העולם וגורמי התקשורת העצימו את הלחץ והביקורת על ערב הסעודית, שקשריה עם נשיא טורקיה רג'פ ארדואן התערערו בזמן המחלוקת במפרץ, כך במקביל החלה טורקיה לטפטף מידע על הפרשה.

במהלך השבוע, כבר פרסמה טורקיה סרטונים ממצלמות האבטחה באיזור ואף בשדה התעופה, בליווי תיאוריה כי 15 'סוכנים' סעודים הגיע לאיסטנבול כדי לבצע את מזימת השלטון הסעודי במטרה 'להעלים' את חשוגי, ועזבו את טורקיה עוד באותו היום.

חשיפה חסרת אקדח מעשן

בסרטון שהעלתה הטלוויזיה הטורקית, נראים מספר רכבים לרבות ואן גדול שחלונותיו שחורים נכנסים ועוזבים את שטח הקונסוליה, מטוס פרטי שלכאורה הטיס את הסוכנים ועוד פרטים נסיבתיים שמשלימים את אותה התאוריה.

אולם עד כה חסר אותו מידע קונקרטי שיאשש את התאוריה כולה או חלקים ממנה, למשל, יש מי שעדיין מעריכים כי חשוגי נחטף והועבר חי לערב הסעודית 'בדרך לא דרך,' כלומר, הוברח מטורקיה אולי באמצעות המטוס הפרטי.

במקביל לכל ההשערות, הביקורת וההצהרות אף של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בנושא, טורקיה אשר טוענת כי היא יושבת על המידע הנפיץ, משחררת את הפרטים 'הידועים לה' במשורה.

ההערכה היא, כי לטורקיה יש מידע שלא ישאיר ספק על תוצאות ביקורו של חשוגי בקונסוליה הסעודית לכאן או לכאן, ואולי אף על מהלך האירועים שהתרחשו באותו יום באיסטנבול, בו נכנס העיתונאי למבנה כדי לקבל מסמכים אותם הזמין.

מדוע ממתינה טורקיה עם החשיפה?

מסתמן כי ארדואן ממתין למומנטום בו העולם המערבי רובו ככולו, יפנה את האצבע המאשימה כלפי יריבתו ערב הסעודית.

טורקיה ממתינה, משום לפרסום מידע מודיעיני מוכמן יש מחיר ואף לכאורה השלכות של ריגול, כלומר, סעודיה יכולה לטעון כי טורקיה ריגלה אחר נציגות זרה בארצה בניגוד להסכמים בינלאומיים ולסבך את טורקיה גם עם מדינות אחרות.

אולם כשסעודיה נמצאת עתה באור הזרקורים הבינלאומי, 'יסלחו' לטורקים על עזות הנפש והחריגה לכאורה מהסכמים בינלאומיים, עקב חשיפתו של אירוע קשה המוגדר כעת כפעולה מכוונת נגד העיתונאי והתקשורת בכלל, אשר התרחשה בנציגות זרה בארצם.

אודות אוריה נהלל

אוריה, כתבנו המסקר ועורך כתבות, תחקירים ופרשנות בנושאי צבא וביטחון בעולם ובארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

האדמו"ר יאשיהו יוסף פינטו שליט"א (קרדיט תמונה: Twoday)

האדמו״ר יאשיהו פינטו מונה כרב וכדיין הראשי של מרוקו

בטקס מרגש מונה האדמו״ר רבי יאשיהו פינטו שליט״א בתמיכת המלך לרבה הראשי של מרוקו וקיבל מעמד דיפלומטי.