בס"ד ה׳ באלול תשע״ח , יום חמישי , אוגוסט 16 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6325.71 | €5567.49 | £4982.33 | ¥699416.66 | 16/08/2018 08:55
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / חדשות / כותרות / ארדואן מנצל את העימות כדי להסיט את המיקוד מהכלכלה הכושלת
ארדואן (R4BIA.com)

ארדואן מנצל את העימות כדי להסיט את המיקוד מהכלכלה הכושלת

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן (קרדיט תמונה: R4BIA.com)

הלירה הטורקית צנחה ביום שישי לשיא חדש תוך השפעה על השווקים באירופה מחשש כי המשבר עלול לגלוש מטורקיה ולהשליך על מספר מדינות באיחוד האירופי.

החשש בשווקי הגוש גבר לאחר דיווח של הבנק המרכזי של אירופה (ECB), שמסר כי הבנק החל בבדיקה מואצת במטרה לחשוף את כל מקורות המימון של טורקיה בגוש האירופי.

הבדיקה נועדה כדי להזהיר את המדינות החשופות במידה ויתרת המזומנים בטורקיה תצביע על אפשרות עתידית של חדלות פירעון. המצב הנתון מדאיג, עם זאת ראוי להדגיש כי אינו מוגדר כקריטי בשלב זה.

המטבע שסובל מחוסר יציבות, צנח ב-12% עקב המתח הגואה בין ארצות הברית לבין טורקיה בהמשך למעצרו של הכומר האמריקאי באנקרה, אותו דורש נשיא ארה"ב לשחרר לאלתר.

ההפסדים היום רק העצימו את הירידות של אתמול לאחר ששיחות בדרג גבוה שנועדו כדי למתן את המתיחות עם ארה"ב, לא הניבו כל פריצת דרך הנראית לעין בזמן הקרוב.

הנשיא רג'פ טייפ ארדואן, מנצל את אותה הזדמנות כפי שעמדה לרשותו בזמן ניסיון ההפיכה הכושל, כדי לגבש את תומכיו כנגד האויב המשותף – ארה"ב, אולם ירידת ערך הלירה מהווה רק חלק קטן כרגע מהבעיות של הכלכלה הטורקית, בעוד שלמדינה יש גירעון אדיר בחשבון השוטף, המעמיד את טורקיה בתלות חסרת תקדים בכסף זר.

כלכלנים בכירים מבטלים את הקשר הישיר בין המתח עם ארה"ב לבין החלשות הלירה הטורקית, כשלטענתם היא תוצאה של כלכלה הסובלת מאינפלציה וחוב לאומי גבוה המקשה על עצמאותו של השוק הטורקי, לפיכך כל תוספת לחוסר היציבות כגון המתיחות עם ארצות הברית הופכת את שער המטבע לפגיע יותר, אם לא כסיבה העיקרית, כפי שארדואן היה רוצה להציג לאזרחיו.

 

אודות מאירה פלורין

מאירה, כתבת כלכלית המסקרת חדשות כלכלה וטכנולוגיה בעיקר, מהעולם וגם מהארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

רובי ריבלין אליקים רובינשטיין - חיים צח לעמ

הם דואגים לחלק פרסים אחד לשני ורובי להעתק-הדבק של נאומיו

רובי כך מסתמן ממחזר אותם דברים כי הוא לא עומד בקצב האירועים והנאומים להם הוא נדרש כתפאורה ״ממלכתית״

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.