בס"ד י׳ בתשרי תשע״ט , יום רביעי , ספטמבר 19 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6350.27 | €5442.81 | £4827.93 | ¥711931.55 | 19/09/2018 00:06
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / כרטיס צהוב למנלבליט: התעלמות פורמלית ראשונה מהיועץ המשפטי
כרטיס צהוב כדורגל שופט - Celsopupo-123RF

כרטיס צהוב למנלבליט: התעלמות פורמלית ראשונה מהיועץ המשפטי

"כרטיס צהוב" (קרדיט תמונה: Celsopupo-123RF)

אביחי מנדלבליט שתפקודו כמזכיר הממשלה נחקר בפרשת הרפז וכמעט שהועמד לדין, מצא עצמו לימים כיועץ המשפטי לממשלה של מדינת ישראל. מנדלבליט שבעברו שימש גם כפרקליט הצבאי הראשי, סופג "כרטיס צהוב," לראשונה מאז התמנה לתפקידו הנוכחי.

בניגוד לדעתו של היועץ המשפטי, כי אין זה ראוי שהכנסת תקיים דיון בו ייחצו קווים תוך סיכון וטרפוד עבודתו, עבודת הפרקליטות והמשטרה, החליט ח"כ יואב קיש להגיב להוראתו של מנדלבליט בחריפות: "ניסיונך לעצור דיון זה – חמור במיוחד."

קיש כמו אחרים, מודע לכך כי היועמ"ש מנדלבליט מביא עמו מגוון של דעות משפטיות נחרצות, לא רק בתחום המשפט הישראלי אך גם בינלאומי, כך למשל קבע כי יש לפעול נגד המאבטח בשגרירות ישראל בירדן שירה לעבר אזרח ירדני כהגנה עצמית וכך שייך עצמו לדעה הרווחת, כי לכאורה הוא נמנה על אלו האוסרים לחסל את משלחי חומרי הנפץ והתבערה המעופפים מעזה, בגין היותם מטבעם בלונים ועפיפונים "תמימים."

בנימין נתניהו אביחי מנדלבליט (עמוס בן גרשום לע"מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו ואביחי מנדלבליט כששימש כמזכיר הממשלה (קרדיט תמונה: עמוס בן גרשום לע"מ)

פרשת רוני ריטמן

הסיפור של ניצב בדימוס רוני ריטמן, היה ונותר תעלומה. מי שתרם מצדו לאי בהירות בפרשה היה המפכ"ל רוני אלשיך שהשיב את ריטמן מחדרי החקירות של מח"ש הישר לתפקידו הרם כראש להב 433, למרות הראיות אף שלא סיפקו את הרף הנדרש כדי לפעול נגדו במישור הפלילי.

בימים אלו נחשפה עוד קליפה בפרשה לאור פרסום תמלילים בעיתון "הארץ," המלמדים כי ריטמן כחוקר מספר אחד, ראש להב 433, האמור במקצועיות רבה לנווט את החקירות הרגישות ביותר במדינת ישראל, טען כי ראש ממשלה מכהן ורעייתו רקחו מזימה במטרה להסיט אותו מלהתרכז בחקירה בעניינם, עד כדי משלוח לכאורה של המתלוננת כדי לתפור לו תיק.

לא המשטרה, לא הפרקליטות לא מח"ש ולא היועמ"ש אך אחד מהגורמים האמונים על כך לא טיפלו באופן יסודי, לעומק ולרוחב בעניינו של ריטמן, עד שבג"ץ נעתר חלקית לעתירת המתלוננת וביקש תשובות קונקרטיות מהמפכ"ל שנאלץ תחת לחץ כבד להזיז את ריטמן מתפקידו וכפי שפורסם לרמוז לו עם אחרים כי טוב לו אם יתפטר מהשירות.

רוני ריטמן (דוברות המשטרה)

ניצב בדימוס רוני ריטמן (קרדיט תמונה: דוברות המשטרה)

על פי תהום השחיתות

כל עוד הפרשה הזו נותרה פעורה על פי תהום השחיתות, כאשר הרשות המשפטית והמשטרה לא הצליחו או שלא רצו, לפענח את עיקר פרשת ריטמן לשורשה, טוען ח"כ קיש כי לכנסת קיימת חובה כלפי הציבור לבדוק את הדברים לאשורם.

בשם זכות הציבור לדעת, הצהיר ח"כ קיש כי אינו מתכוון להתייחס הפעם לדעתו המיוחדת של היועץ המשפטי מנדלבליט. אם יתקיים בסופו של הדבר הדיון בעניינו של ריטמן בהקשר לראש הממשלה בינימין נתניהו, מדובר כאמור בכרטיס צהוב ואזהרה למנדלבליט, כי הציבור מאס בייעוץ משפטי אקטיבי אותו מעולם לא ביקש.

יואב קיש - מאיר פרייליכמן

יואב קיש (קרדיט תמונה: מאיר פרייליכמן)

היועץ המשפטי של הכנסת איל ינון, בחר אף הוא לקחת צד אקטיבי במחלוקת, והודיע זאת לקיש כשהוא פותח במילה "לצערי," ובהמשך מסר כי הוא מצדד בהוראתו של מנלדבליט בעניין.

אין מדובר בעימות הראשון בין קיש לינון לאחר שהאחרון עוד באוקטובר 2017 פרסם חוות דעת, כי אין לקיש זכות להקים בכנסת ועדת חקירה פרלמנטרית לאור חשיפת המימון של מדינות זרות לארגונים במדינת ישראל שפועלים נגד חיילי צה"ל.

קיש אמר בזמנו כי "מעולם לא הרשה לעצמו יועץ משפטי לכנסת לסתור בצורה כה בוטה חוק ברור של הכנסת ובוודאי לא חוק יסוד."

מנדלבליט, שמודע היטב למשמעות "הכרטיס הצהוב," ממשיך לנסות ולהשפיע ככל כוחו למניעת הדיון ושיגר לקיש מכתב בו כתב בין השאר, כי לאחר ששקל הדבר בכובד ראש, והגם שמדובר בפעולה שאיננה תואמת את דרכי עבודתו הרגילה… הוא אוסר על נציגי רשויות אכיפת החוק, התביעה, המשטרה ומח"ש להתייצב לדיון.

אודות אהרוני לזרוביץ'

אהרוני, מסקר פעילות הקשורה עם אכיפת החוק ואירועים אזרחיים מסוג זה ברחבי הארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 02-374-1100 (עברית ואנגלית). ניתן גם ליצור קשר עם המערכת והכתבים באמצעות הטופס בדף צור קשר.

כדאי גם לבדוק

עבר לקיבוץ נדבות? האמיר של קטאר נתן לארדואן את מטוסו במתנה

פרשנים העריכו כי המתנה המהודרת לא נמסרה לארדואן רק משום שקטאר מבינה למצבה הכלכלי העגום של טורקיה

3 תגובות

  1. איזה ניתוח מעוות של העובדות!!
    ח"כ קיש מתמודד בפריימריז בליכוד ולכן צריך ששמו יופיע לעיתים קרובות בתקשורת. אם אפשר בהקשר של חבלה בעבודת המשטרה- אז מה טוב.
    זה הרקע לכל הפרשה וכל השאר רק מסך עשן.

    • מעוות, כן, עובדות, כן. בקשר לקיש כל פוליטיקאי חייב פרסום. זה לא משנה את המציאות כי בהחלט מנדלבליט קיבל הפעם תגובה ראויה להתערבותו הבוטה, וכולנו יודעים גם איך זה נגמר אתמול, עכשיו מגיע לו גם כרטיס אדום.

  2. הבעיה היה האמיתית של ח"כ קיש היא העבריין, לכאורה, בנימין נתניהו. מול הר החשדות הכבד נגד ראש הקנוניה, "הכרטיס הצהוב" נגד היועמ"ש הוא משחק ילדים.