בס"ד י״א בתשרי תשע״ט , יום רביעי , ספטמבר 19 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6459.03 | €5531.27 | £4914.49 | ¥723769.75 | 19/09/2018 15:29
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / בכותרות ועוד / כשהיא בעין הסערה תארח רוה״מ מיי את הנשיא טראמפ בלונדון
ציפורים בלונדון - CC0

כשהיא בעין הסערה תארח רוה״מ מיי את הנשיא טראמפ בלונדון

ארמון ווסמינסטר בלונדון (קרדיט תמונה: Diliff)

בתוך פחות מ-24 שעות, התפטרו השבוע שני חברי הקבינט בבריטניה, שר החוץ בוריס ג'ונסון, והאחראי על תהליך התנתקותה של בריטניה מאירופה (ברקזיט), דייוויד דיוויס. שעות ספורות לאחר מכן נכנס לתפקידו שר הבריאות כשר החוץ חדש.

הבית הלבן אישר לאור התפתחויות הפוליטיות בפרלמנט הבריטי, כי הביקור יתקיים כמתוכנן וכי הנשיא מצפה לביקור ולחזק את קשרי ארה"ב עם בריטניה.

מעבר לתהליך המסובך של התנתקות בריטניה מהאיחוד האירופי והעובדה כי הקבינט של ראש הממשלה תרזה מיי, איבד במהלך יום אחד שני שחקני מפתח ראשיים, הממלכה מצפה השבוע לביקורו הרשמי של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי וראש ממשלת קרואטיה אנדריי פלנקוביץ' (קרדיט תמונה: תרזה מיי- טוויטר)

עסקים כרגיל, ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי וראש ממשלת קרואטיה אנדריי פלנקוביץ' לקראת משחק נבחרות ארצם הערב המסגרת הגביע העולמי (קרדיט תמונה: תרזה מיי- טוויטר)

עצם הביקור עצמו צפוי לעורר גל מחאות ומהומות בתמיכת גורמים ליברליים מארה"ב, חלקם אף יטרחו לצורך כך עד לונדון. לעומת זאת גורמים רשמיים מסרו כי הם מקווים שהנשיא יתרשם לטובה מבריטניה במהלך הביקור.

ככל הנראה חששה של מיי כי המחאה היזומה נגד ביקורו של טראמפ עלולה להתפתח להפגנה המונית על רקע תהליך הברקזיט השנוי המחלוקת, הביאה לכך כי פגישת העבודה שלה עם טראמפ תתקיים הרחק מלונדון.

בריטניה הציבה תנאים לצוותו של הנשיא ואף הגבלה לגבי הגורמים אותם רשאי טראמפ לפגוש בלונדון במסגרת ביקורו הרשמי.

הנשיא יבלה בבריטניה יומיים נוספים לאחר תום הביקור הרשמי. על כך מסרו גורמים רשמיים בבריטניה לתקשורת כי אין הם מתכוונים להתייחס לחלקו הפרטי של הביקור.

התארגנות יוצאת דופן למחאה כנגד טראמפ

מתוקף חופש הביטוי, לא טרחה ממשלתה של מיי לפעול לצמצום פעולות המחאה הצפויות כנגד טראמפ, חלקן פוגעניות כגון בלון פורח בדמותו כתינוק ועוד.

עתה לאור ההתפתחויות הפוליטיות האחרונות בארצה, קשה לחזות האם המחאה תתגלגל לפתחה כפי שלכאורה חוששת ראש הממשלה, מאחר ומיי דוחפת למהלך ברקזיט רך מדי לטעמם של אזרחים רבים במדינה, אלו שעיקר כוונתם היתה ניתוק מוחלט וברור מהאיחוד האירופי.

דונלד טראמפ ורעייתו מלניה בבית הלבן ביום העצמאות ה-4 ביולי - טוויטר-טראמפ

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ורעייתו מלניה לקראת ביקור רשמי חשוב בלונדון (קרדיט תמונה: טוויטר-טראמפ)

מי שיכול בביקורו לחזק או למסמס עוד יותר את מעמדה של מיי, המריא אמש מוושינגטון בעיתוי פחות נוח מבחינתה של ראש ממשלת בריטניה.

מנהיגותה של מיי עומדת כעת למבחן בזמן שהיא מנסה לנווט את ממשלתה ללא פגע מחוץ למערבולת הפוליטית, בזמן שהמבקרים טוענים כי ראש הממשלה הגיעה לסוף דרכה בדאונינג 10.

לאור הדברים, בתוך מספר שעות בלבד לאחר התפטרותו של שר החוץ הקודם, מינתה מיי את בן בריתה שר הבריאות ג'רמי האנט כשר החוץ במקומו של ג'ונסון.

דיווח של "הגארדיין," מאשר כי פגישותיו של הנשיא בבריטניה, ייערכו הרחק מלונדון בה צפוי טראמפ לבלות את הלילה הראשון בלבד במעונו של שגריר ארה"ב בעיר. אל הנשיא תתלווה רעייתו מלניה.

אודות ג'ו רוסנקראנץ

ג'ו מסקר חדשות מהעולם ולעתים אייטמים הקשורים גם לישראל בהיבט הבינלאומי. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

עבר לקיבוץ נדבות? האמיר של קטאר נתן לארדואן את מטוסו במתנה

פרשנים העריכו כי המתנה המהודרת לא נמסרה לארדואן רק משום שקטאר מבינה למצבה הכלכלי העגום של טורקיה