בס"ד ט״ז בתשרי תשע״ט , יום שלישי , ספטמבר 25 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6615.97 | €5631.28 | £5043.72 | ¥745623.23 | 24/09/2018 18:06
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / יהדות / דסק יהודי / האם עדות ״שטינקר״ שלו נגיעה ברורה בדבר, קבילה כעדות?
בנימין נתניהו ויאיר לפיד לעמ Haim Zach

האם עדות ״שטינקר״ שלו נגיעה ברורה בדבר, קבילה כעדות?

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויאיר לפיד – "החברים" (קרדיט תמונה: חיים צח לע"מ)

מאמר דעה מאת מורן בן ובני ימין.

רבים מכירים את הפסוק "הוֹכֵחַ תּוֹכִיחַ אֶת עֲמִיתֶךָ" מפרשת ויקרא, ולהלכה, ראוי לו לחבר להעיר את תשומת לבו של חברו, אם עשה דבר מה שדרש את ההערה אותה קיבל ממנו.

אחד הצדיקים בדורנו, הסביר לפני כמה שנים בשיעורו בניו יורק כשנשאל לדבר, וענה, כי ודאי שמדובר בהלכה מדאורייתא (מהתורה), כך אנו מצווים, אולם על פי מנהג חסידות, הלכה למעשה יש לנהוג באופן זהיר בדבר כך שאין להוכיח את עמיתך, כאשר למוכיח ולו נגיעה קלה בדבר.

[מודעה] האם כספך רק מנוהל, או שתיק ההשקעות גם מרוויח?

לדוגמה, נאמר כי ישנו כיסא ענוג ומענג, מדושן ודביק מאד מאד, ובנוסף יש "לכיסא" השלכות רבות לזה שנבחר לשבת עליו, ולחברו כואב מאד כי לא הוא מי שיושב על הכיסא, ויש להבין כי רק ההטבות סביב אותו "כיסא" כרימון וכיד הדמיון. אזי הוא, "החבר" לא יכול לומר לו, למשל… "אתה יודע, זה לא בריא לשבת כל כך הרבה…" זאת מכיוון שהוא "המוכיח" בעצם מי שמעוניין לשבת באותו כיסא במקום חברו, כך שאינו באמת מוכיח את חברו לבריאותו כפי שדורשת התורה.

ולענייני דיומא

עתה שערו בנפשכם, שישנו "שטינקר" (ציטוט מפי ח"כ דוד אמסלם מעל בימת הכנסת) שהולך ומזמר לראש מערכת שמקימה ומפילה ממשלות (ציטוט מפי מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך) כנגד חברו, אולם מאידך הוא מודה כי היה מעוניין לראות את החבר קם מאותו כיסא רב משמעות, אז על פי "החוק" האם עדות כזו קבילה? כי על פי מנהג התוכחה כאמור, בעל נגיעה בדבר פסול להוכיח, אזי מסתמא פסול גם להעיד, זה תלוי בזה.

וראו צירוף מקרים, בדיוק הערב אנו נדרשים לסוגיה לעיל, ח"כ יאיר לפיד אשרר היום עד כמה יש לו נגיעה בדבר תאוותו להתרווח בכיסאו של חברו, ראש הממשלה בנימין נתניהו, ופנה לביבי ואמר "הגיע הזמן שנגיד לך תודה על כל מה שעשית – הגיע זמנך לרדת מהבמה."

לפני כן, הוכיח לפיד את נתניהו ואמר כי "ראש ממשלה בישראל שנותרה בו טיפת אחריות לא יכול להגיד בפייסבוק שהמשטרה והפרקליטות לוחצים על עדי מדינה לשקר." והמשיך בתוכחה ביתר קשיחות, "הוא (ביבי) לא יכול להגיד שאסור לסמוך על רשויות החוק."

אם כן, על פי מה שלמדנו בקצרה, אזי התוכחה לא מתקבלת כיוון שללפיד במוצהר ישנה כוונה לרשת את נתניהו, כלומר נגיעה בכל מאודו בדבר, לפיכך מתחדדת כאמור הקושיה שנשאל בשנית, האם עדותו כנגד נתניהו בכלל קבילה על פי תורת ישראל, ולהבדיל אלפי הבדלות על פי, חוקי מדינת ישראל?

[מודעה] האם כספך רק מנוהל, או שתיק ההשקעות גם מרוויח?

אודות מורן בן

מורן כתבת בצוות מגזין טודיי ארה"ב, ולוקחת חלק פעיל בעוסקים בכיסוי יומי של החדשות מישראל. בצוות העורכים עוזרת מורן כתחקירנית בתחומי אקטאוליה. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 02-374-1100 (עברית ואנגלית). ניתן גם ליצור קשר עם המערכת והכתבים באמצעות הטופס בדף צור קשר.

כדאי גם לבדוק

סרטון של אריה מטופח עומד על שתי רגליו משגע את הרשת

וראלי: סרטון וידאו בו נראה אריה כמו לאחר שיצא מתור אצל מעצב השיער, ניצב על שתי רגליו בפנים נינוחות