בס"ד ט״ו באדר א׳ תשע״ט , יום רביעי , פברואר 20 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / ישראל ראש בראש עם אל-ג'זירה על חוק הלאום, אך מגיבה באופן מביך
דגלי פלסטין בהפגנה נגד חוק הלאום - (קרדיט תמונה:  טוויטר ביבי)

ישראל ראש בראש עם אל-ג'זירה על חוק הלאום, אך מגיבה באופן מביך

דגלי פלסטין בהפגנה נגד חוק הלאום - (קרדיט תמונה:  טוויטר ביבי)

על רקע "חוק הלאום" התיימרה רשת אל-ג'זירה, שרק שמה כבר מטיל ספק בכוונה המקורית של הצגת הדברים, לעורר את שאלת נאמנות המיעוט הדרוזי למדינת ישראל בכלל ולצה"ל בפרט.

אין צורך לצטט מהמאמר האמור, אך בקצרה מטילה אל-ג'זירה ספק בהמשך הקשר בין מדינת ישראל לבין הדרוזים, כמי שמשרתים בצבא בנאמנות במשך עשורים.

מה שעורר את לשכת העיתונות הממשלתית (לע"מ), אשר בין השאר מנטרת את רשתות התקשורת בעולם, היא הדרך בה הוצגו הדברים, שכביכול מתוך כלל תושבי ישראל שאינם יהודים, רק דרוזים נקראו לדגל למעשה.

הסוגיה, שמא חוק הלאום נועד להכריז כי מדינת ישראל נועדה ליהודים בלבד, הביאה את לע"מ לנסות להציג מציאות אחרת.

הכתבה הנגדית של לע"מ

בפתיחת הכתבה הנגדית, מציינת לשכת העיתונות הממשלתית: "בתכנית ששודרה לאחרונה ברשת אל-ג'זירה באנגלית, פורסם תחקיר קצר אודות המיעוט הדרוזי בישראל. בין היתר נטען, כי הדרוזים הם המיעוט האתני היחיד שמשרת בצה"ל - תפיסה שגויה לחלוטין," קבעו בלע"מ.

הקורא, המכין את עצמו להפתעה הגדולה, כך גם מן הסתם כתבי אל-ג'זירה הסקרנים, לא יכול שלא להעלות חיוך על שפתיו ואולי אף מבוכה מהנתונים שהלשכה טוענת בעזרתם, באופן נחרץ, כנגד רשת המדיה הערבית.

על פי נתוני לע"מ, מיעוטים נוספים, אף מוסלמים, משרתים בצבא ההגנה לישראל, אך מספרם קטן. לפיכן, הלשכה התגאתה כי גם המיעוט הצ'רקסי, המשויך לאסלאם הסוני משרת בצה"ל.

אולם כשזה מגיע לנתונים עצמם, מתברר כי הסקופ הטוען כי האסלאם הסוני הינו חלק מצה"ל, כדי להתנצל בפני אל-ג'זירה ולהוכיח להפך מטענתם, מסתכם בנתון שולי ממנו עולה כי בשנה שעברה נכללו תחת ההגדרה "בצה"ל," כ- 20 איש מבני המגזר, כשאף אין זה ברור באילו תפקידים הם משרתים.

ציניות ישראלית

לאחר הסקופ, המשיך המאמר בציניות טיפוסית להלעיג על דברי אל-ג'זירה, תוך שנכתב כי "עיון קצר בהיסטוריה מלמד..." כך, כששוב מצפה הקורא 'ליפול מהכיסא,' בזמן שלע"מ מבקשת לקחת אותו אחורה בזמן, לעת לפני הקמתו של צה"ל, בטענה כי לא פחות מ-150 דרוזים השתתפו במלחמת העצמאות של מדינת ישראל.

המאמר נחתם בביקורת נוקבת שטוענת כלפי המתנגדים לחוק הלאום- הנה לכם עובדות כי מיעוטים משתתפים בהגנה על ביטחון מדינת ישראל: "מן הראוי שכלי תקשורת מן השורה הראשונה, כפי שממתג את עצמו ערוץ אל-ג'זירה, ידייק לכל הפחות ברמה העובדתית, ויציג לצופים נתוני אמת."

אז לצורך המטרה הלאומית, עתה הצגנו כי כ-20 מוסלמים סונים משתתפים לכאורה בהגנה על ביטחונה של מדינת ישראל, עמם כמה מאות דוברי ערבית אחרים, ולא זו אף זו, 150 דרוזים כאמור השתתפו במלחמת העצמאות וכמובן חלק בלתי נפרד מהקהילה הדרוזית שותף בצה"ל של ימינו.

אם כך, מדוע ישנה ביקורת כה נוקבת כנגד חוק הלאום? הרי הנתונים מראים אחרת...

אודות מורן בן

מורן כתבת בצוות מגזין טודיי ארה"ב, ולוקחת חלק פעיל בעוסקים בכיסוי יומי של החדשות מישראל. בצוות העורכים עוזרת מורן כתחקירנית בתחומי אקטאוליה. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 02-374-1100 (עברית ואנגלית). ניתן גם ליצור קשר עם המערכת והכתבים באמצעות הטופס בדף צור קשר.

כדאי גם לבדוק

מושב כסא בכנסת - קובי גדעון לעמ

עיתונאים מנצלים את הפופולאריות כדי לקבל מושב ומשכורת בכנסת

לרוץ ולא להיכנס ולהתרווח במושב הנוח בכנסת, זו אינה מטרתם של העיתונאים-פוליטיקאים לעת מצוא.