בס"ד ט״ז בתשרי תשע״ט , יום שלישי , ספטמבר 25 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6615.97 | €5631.28 | £5043.72 | ¥745623.23 | 24/09/2018 18:06
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / שורש המחלוקת בין האיחוד, קנדה, ומקסיקו לבין ממשלו של טראמפ
קבלת פנים למנהיגי ה-G7 בקנדה - צילום מסך

שורש המחלוקת בין האיחוד, קנדה, ומקסיקו לבין ממשלו של טראמפ

קבלת פנים מרשימה עבור מנהיגי ה-G7 בקנדה (קרדיט תמונה: צילום מסך)

כשפקיד רשמי ובכיר בבית הלבן, אומר כי ראש מדינה הנחשבת לידידה הקרובה ביותר של ארצות הברית ושכנתה בצפון, קנדה, "תקע לנו סכין בגב," די בכך כדי להציג את התמונה כולה.

עוד הוסיף היועץ הכלכלי, כי ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו, עשה זאת כפעלול פוליטי לא בוגר לצורכי הפוליטיקה הפנימית שלו (מול יריביו הקונסרבטיביים הנושפים בעורפו. ג.ש).

מה שהרתיח כל כך את ממשל טראמפ, מצביע על העצב השדרתי היורד לשורש המחלוקת.

לצורך ההסבר, ניקח צעד אחד אחורה. כזכור לפני כשנתיים עמדה בריטניה לפני הצבעה קריטית על הברקזיט- התנתקותה מהאיחוד האירופי.

בצעד מעורר מחלוקת, טס לממלכה נשיא ארה"ב דאז ברק אובמה וקרא מעל אדמתה לאזרחיה, שלא להצביע בעד ההתנתקות.

צעדו של אובמה שעתה מצר על כך בדיעבד כפי שהודה, הצביע על התלותיות החולנית של ממשלו במדינות אחרות.

עוד לימד צעדו של זוכה פרס נובל לשלום אובמה, על הרצון הבלתי נשלט לרצות בכל מחיר. דבר זה הוביל גם להסכם הגרעין הכושל עם איראן, וכאנקדוטה, רק ימים לפני שעזב את הבית הלבן הורה לארה"ב להימנע מגינוי ישראל באו"ם.

ג'ורג' קלוני ברק אובמה - הבית הלבן - Pete Souza

אובמה, הנשיא שרצה לרצות את כולם- עם קלוני בבית הלבן, לאחר שלשחקן היו כמה רעיונות עבור הנשיא דאז (קרדיט תמונה: הבית הלבן – Pete Souza)

תם עידן הפוליטיקלי קורקט

מדיניויות הריצוי של ארה"ב, או פוליטיקלי קורקט אם תרצו, גבלה עם השנים בנזק כלכלי משמעותי.

זה לא במקרה שהכלכלה בארה"ב פורחת מאז החל הממשל של טראמפ לפעול בדרך שונה, אך המהירות בה זה התרחש, רק ממחישה את המצב הקיצוני שעמד מנגד ואותו כאמור מנסה נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לתקן בכל כוחו.

ראש ממשלת קנדה כמו גם הקנצלרית הגרמנית אנגלה מרקל, לקחו על עצמם מבלי שקיבלו לכך כל מנדט, להוביל קו ליברלי גלובלי מוחצן מהרגע בו נבחר טראמפ לנשיאות ארה"ב.

לכאורה נדמה כי המנהיגים ביקשו לעמוד בפרץ כנגד ממשלו של טראמפ, כשאליהם מצטרפים אם כי בדרך שקולה הרבה יותר גם ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי ונשיא צרפת עמנואל מקרון.

אנגלה מרקל (EPP)

הקנצלרית מרקל, את פגישתה הראשונה עם טראמפ לעולם לא תשכח (קרדיט תמונה: EPP)

מרקל ודאי שזוכרת את ביקורה הראשון בבית הלבן, את ההכנות, הניתוח הפסיכולוגי אותו שיננה והסימולציות הרבות אותן עברה לפני הפגישה עם הנשיא טראמפ בוושינגטון.

למרות כל ההכנות, מאומה לא הכין את מרקל לכך שהנשיא טראמפ דילג על לחיצת היד המסורתית בין המנהיגים בחדר הסגלגל.

הקנצלרית, לפחות על פי הבעת פניה, הפנימה כבר באותה פגישה כי ככל הנראה קו קיצוני כנגד ארצות הברית לא יניב כל תוצאות.

ההתעלמות מלחיצת ידה, היה אמנם אקט סמלי, אך לא צפוי בעליל והבהיר למנהיגת המדינה הגדולה באירופה, כי ללא הדדיות צפויות מהמורות רבות מאד בדרך.

כינוס ה- G7

ביום שישי האחרון, אירח ראש ממשלת קנדה את מנהיגי המדינות המתועשות, אין מילים לתאר את ההוד, ההדר והפאר כמו גם הארגון המופתי והמיקום הפסטורלי שקידם את ראשי המדינות.

טרודו, אף טרח למסור לנשיא ארצות הברית תשורה מרגשת בפגישתם, תמונה של מלון בקנדה שהיה בבעלות סבו, יש שניתחו זאת בכמה דרכים, אך נשאיר זאת לפעם אחרת.

טראמפ, לא התבלבל מהתפאורה או מהתשורה, הוא הגיע עם מסר מאד פשוט אך ברור, ההתרפסות האמריקנית, כדוגמת התערבותו של אובמה בענייניה של לונדון בתקופת הברקזיט, הסכמי האקלים, איראן ועוד, מתגמדים כולם לעומת המטרה העיקרית של הנשיא- כלכלת ארה"ב.

קבלת פנים G7 קנדה- צילום

אירוח מדהים במקום פסטורלי עבור מנהיגי המדינות המתועשות, שאפו לקנדה (קרדיט תמונה: צילום מסך)

הפרדת פוליטיקה וכלכלה

ארצות הברית עצמה עין במשך שנים נוכח הסכמי סחר חד-צדדיים, כאשר פוליטיקה וכלכלה מתערבבים זה בזה כנוסחא כושלת.

אם בהשאלה ניקח את נושא הפרדת דת ומדינה, אזי אפשר לקרוא לאג'נדה הכלכלית של טראמפ, הפרדת פוליטיקה וכלכלה.

על העיתוי אין ויכוח, טרודו ניצל את העובדה שטראמפ כבר עזב את פסגת ה-G7 ועלה על מטוסו בדרכו לסינגפור, או אז כינס מסיבת עיתונאים.

שם במילים קצת פחות דיפלומטיות, הכריז כי את קנדה המנומסת לא דוחקים לפינה, לכן היא תגיב ב-1 ליולי בסנקציות מיסוי על ארה"ב. דבר שגרר תרעומת קשה בוושינגטון.

הבכיר הכלכלי בבית הלבן, התייחס גם לניואנסים בהצהרתו של ראש ממשלת קנדה, ואמר כי מדובר בצעד מאד לא בוגר מצדו של טרודו, אותו לקח אך ורק לצרכים פוליטיים פנימיים שלו בקנדה.

צרפת יצאה להגנתו של טרודו, ואמרה כי "התקפי זעם," כשהם מתייחסים לטראמפ, לא הם הדרך לפתור משברים כלכליים.

אך מי שמכיר את טרודו וצפה בהתנהלותו בפרלמנט הקנדי כשזה מגיע לעימותים מול יריביו הקונסרבטיביים, מודע לכך כי מי שלוקה ב"התקפי זעם" הוא לא אחר מאשר ראש ממשלת קנדה.

ג'סטין טרודו - צילום מסך

מקרון ודאי שמודע לכל התמונה כולה, לכן אין זה בא אלא ללמד, כי מדובר ניסיון נואל ואחרון לבלום את המציאות הכלכלית החדשה.

לפני זמן קצר צייץ נשיא ארה"ב טראמפ בטוויטר: "כנשיא ארצות הברית, מדוע שאסכים לאפשר למדינות אחרות ליהנות מעודפי סחר מסיביים, כפי שקורה כבר במשך עשרות שנים, בעוד שהאיכרים שלנו, העובדים ומשלמי המסים נדרשים לשלם מחיר כה גדול ולא הוגן? אין זה הוגן כלפי האנשים באמריקה! 800 מיליארד דולר של גירעון מסחרי…."

עבור מנהיגי אירופה ואנשי הכספים מדובר בשוק

ביטול הגירעון המסחרי מול וושינגטון, כשארה"ב לא תאפשר עוד לעודפי סחר אסטרונומיים להתקיים על חשבונה, הינו כטלטלה כלכלית עבור המנהיגים שראו כל השנים בהכנסות אלו לקופת מדינתם, על חשבון ארה"ב, כדבר מובן מאליו.

באירופה ואף בקנדה, הסתמכו על סכומים אלו כחלק אינטגרלי במבנה תקציב המדינה, מה עוד כי נציבות האיחוד האירופי בבריסל מקפידה מאוד על המדיניות הפיסקאלית של החברות בארגון, כאשר רק לא מזמן יצאה צרפת מהרשימה השחורה לאחר גירעון מתמשך במדינתה.

האם הנשיא טראמפ מודע לכך? ודאי שכן, טראמפ לא מעוניין לפגוע בכלכלת ידידותיה של ארה"ב, אלא לדון בצורה הוגנת על החלופות, כגון מיסוי הדדי אמריקאי, או מעולה מכך, ביטול הדרגתי של המיסוי על ייבוא מוצרים מארה"ב, ולשפר את הכלכלה כך שהנפח יכסה על "ההפסד" של אותן מדינות מביטול תעריפי הייבוא.

אודות מאירה פלורין

מאירה, כתבת כלכלית המסקרת חדשות כלכלה וטכנולוגיה בעיקר, מהעולם וגם מהארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

סרטון של אריה מטופח עומד על שתי רגליו משגע את הרשת

וראלי: סרטון וידאו בו נראה אריה כמו לאחר שיצא מתור אצל מעצב השיער, ניצב על שתי רגליו בפנים נינוחות