בס"ד ו׳ באלול תשע״ח , יום חמישי , אוגוסט 16 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6400.35 | €5631.98 | £5033.81 | ¥709946.53 | 16/08/2018 12:47
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / בכותרות ועוד / דרוקר, קרא, תוכנית ״המקור״ והתרסקות ערוץ-10 ״הכושל״
רביב דרוקר (קרדיט תמונה: מיקי איתן\CC\Flickr)

דרוקר, קרא, תוכנית ״המקור״ והתרסקות ערוץ-10 ״הכושל״

רביב דרוקר (קרדיט תמונה: מיקי איתן\CC\Flickr)

ערוץ 10 לא יכול היה להמשיך ולהתקיים ללא שיהיו באמתחתו תכניות דגל שיספקו את הסחורה, או במונחי מדיה- רייטינג גבוה ויציב ביחס לעלות ההפקה. כלומר, עלות נמוכה והכנסה בהתאם לכל נקודת (אחוז) רייטינג.

שניים מענקי החדשות והאקטואליה במדינת ישראל, כוכבי ניוז המחוזרים לא רק בעבור הדלפות עסיסיות אלא גם כדי לשמש כמרצים, למצער אמורים היו להותיר את ערוץ 10 מעל למים.

ברוך (ברוכי) קרא ורביב דרוקר, עלו במונחי עלות אפקטיבית קרוב לרבע מיליון שקלים לרבות הוצאות ההפקה, לכל תכנית, כאשר לעתים הוזלה ההפקה בכמה עשרות אלפי שקלים.

רייטינג זה כלכלה

במושגים של נקודות רייטינג, יחס עלות הייצור יכול היה להיות מהנמוכים ביותר בשוק ביחס של רייטינג גבוה ועלות הפקה נמוכה יחסית, שהיא לצורך הדוגמא ועל פי רוב, כרבע מעלות ההפקה של פרק בארץ נהדרת למשל.

כתכנית זולה יחסית להפקה, רייטינג כפי שזכתה לו "המקור", (שהיה לעתים חריגות בלבד סביב ה-10% ויותר), תורגם לעלות נמוכה מאד של קצת יותר מ-20 אלף שקלים לנקודה ואף פחות מזה במקרים נדירים אף יותר.

הלכה למעשה, פרשות שונות ומשונות שהציבור צורך החדשות היה צמא להן, ושהובאו לו בפיסות מידע שהשניים אמורים היו להביא בתכניתם, נוצלו היטב ובדרמתיות, וכן בליווי מוזיקת רקע מתאימה על ידי קרא ודרוקר. כך נסחטו לא פעם, מעל עשרה אחוזי רייטינג.

ההיסטוריה מלמדת כי רייטינג של 10% ומעלה (לכיוון ה-20%) שמור בדרך כלל להפקות נחשקות יותר בציבור כגון תחרויות שונות, תכניות אירוח, קומדיות וכדומה.

לפיכך, אם היו התחקירנים מצליחים לשמר רייטינג גבוה בעלות נמוכה, אף שלא ניתן לקבוע כי היו מצילים את הערוץ, ודאי כי "המקור" אמורה הייתה להיות מרכיב דומיננטי במבנה ההכנסות השוטפות, או שלכל הפחות הערוץ לא היה מוגדר על ידי רשות ההגבלים ככושל.

ברוך קרא מרצה בלע"מ - אריאל איתן לע"מ

ברוך קרא מרצה מבוקש (קרדיט תמונה: אריאל איתן לע"מ)

היסטוריית הרייטינג של "המקור," לאורך זמן, מלמדת כי בכל פעם שחשבו צמד התחקירנים הנמרץ לעורר מהומה שלעתים התנגחה ראש בראש ועמדה בכבוד וברייטינג מרשים יש לציין, מול תכנית "עובדה" של אילנה דיין הוותיקה בתחום 'הסערות,' (שעובדת באותה שיטה של ייצור דרמות שמתבררות לא אחת כמהומה על לא מאומה), צנחה מיד לאחר מכן, והתכנית הבאה של קרא ודרוקר לא הצליחה לשמר אלא כדי שליש מכוחה כדי למשוך את הצופים, מה שמלמד במקרים רבים על אכזבתם מהתכנית הקודמת.

בניגוד לתכנית כארץ נהדרת שכל עניינה עיוות המציאות לצורך קומדיה, דבר שהיא מתמחה בו בהצלחה כבר שנים רבות, לתכנית האמורה לספק אמת נטולת אג'נדה, אין מקום לטעויות.

גם מרווח הטעות שיש לתכנית חדשות יומית לא עומד במקביל לתכנית תחקירים יוקרתית. משהו ככל הנראה בתכנית "המקור" לא עבר טוב לכלל הציבור שזנח אותם, ושב והתאכזב כל אימת שהבטיחו הרים וגבעות באמצעות טיזרים מקצועיים ומעוררי עניין.

כישלון הערוץ כמקרה מבחן

אמנם תכנית "המקור" אינה העיקר בסאגת הכישלון של ערוץ 10, אך במסגרת בדיקת הנתונים לאורך זמן עלה כי מספר "סקופים" לכאורה וקביעות נחרצות של התחקירנים, התבררו לאחר מכן יותר כדמיונם המופלג לכאורה של השניים. תופעה זו יכולה לספק הסבר לנפילות הקשות של התכנית, שפעם אחר פעם הבטיחה חשיפות ותובנות שאותן ובמיוחד את עומקן, לא ממש סיפקה.

הנהלת ערוץ 10 שהחליטה, תהא הסיבה אשר תהא, להחזיק תכנית מעין זו של קרא ודרוקר, זועמת ונעלבת כי רשות ההגבלים כינתה את החברה ככושלת, ולא זו אף זו, אלא כה כושלת עד כי אין כל חשש למיזוגה עם חברה אחרת.

בדיעבד ביצועים וחוסר יציבות כמו של תכנית "המקור" מהווים דוגמא לכך כי בהנהלה לא שעו לאפשרות כי הם מחזיקים בתכניות כושלות שגוררות את הערוץ עד לסגירתו בפורמט של מיזוג עם רשת.

אין ספק כי ערוץ 10 ישמש כמקרה מבחן והדברים כנראה עוד יילמדו בעתיד בבתי-ספר לתקשורת.

גם בערוצים אחרים שמחזיקים כוכבי דמה שאינם מספקים את הסחורה לאורך זמן, כפי הדוגמא המעשית של קרא ודרוקר ייתכן ויסיקו את המסקנות, כך שפני המדיה בתחומי הבידור והאקטואליה צפויים לקבל תפנית חדה עקב נפילתו של ערוץ 10.

אודות מורן בן

מורן כתבת בצוות מגזין טודיי ארה"ב, ולוקחת חלק פעיל בעוסקים בכיסוי יומי של החדשות מישראל. בצוות העורכים עוזרת מורן כתחקירנית בתחומי אקטאוליה. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 02-374-1100 (עברית ואנגלית). ניתן גם ליצור קשר עם המערכת והכתבים באמצעות הטופס בדף צור קשר.

כדאי גם לבדוק

מבזק טודיי - טודיי Twoday Breaking News

נבחרת הכדורגל הסינית ניצחה את נבחרת סוריה 3:0

בית C במשחקי אסיה בג'קרטה.

תגובה אחת

  1. כאשר כותבים משהו בנושא סטטיסטי כמו רייטינג, מן הראוי לצרף למאמר טבלאות סטטיסטיות שמדגימות את מה שנכתב בה. אחרת הכל תלוי באוויר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.