בס"ד י״ז בניסן תשע״ט , יום ראשון , אפריל 21 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / נדל"ן / חדשות ענף הנדל"ן / לשמור: מספר כללי בטיחות שיכולים למנוע שריפה בביתכם
אש ומים - CC0

לשמור: מספר כללי בטיחות שיכולים למנוע שריפה בביתכם

אש ומים (קרדיט תמונת אילוסטרציה: CC0)

הסכנה לשריפות בבית ובשטחים פתוחים קיימת תמיד, אולם תחזוקה נכונה ושמירה על כללי בטיחות פשוטים יכולים למנוע שריפה מבעוד מועד.

מערכות גילוי וכיבוי אש תקינות יכולות למנוע נזק רב ברכוש ובחיי היקרים לנו.

7 כללי בטיחות שיעזרו לכם להגן על הבית והגרים בו מפני סכנת שריפה

 1. יש לבדוק שמערכות החשמל והגז תקינות ובטיחותיות:
  • בדקו שהשקעים אינם רופפים ושאין חוטים המחוברים באופן רעוע. רצוי להזמין באופן תקופתי בעלי מקצועי לבדוק שהמערכות תקינות ומחוברות כראוי. ריח לא נעים, שינוי בצבע של שקע חשמל או ניצוצות ממכשיר חשמלי עשויים להצביע על תקלה חשמלית שעלולה להתפתח לדליקה.
 2. רכשו אך ורק מוצרי חשמל שעומדים בתקן הישראלי:
  • כל מוצר שמתחבר לחשמל, כולל כבלים מאריכים ומפצלים, צריך לעמוד בתקן ולהיות מסומן בתו תקן ישראלי.
 3. אל תשאירו אש גלויה או מכשירי חימום ללא השגחה:
  • לאחר בישול, שימו לב שאתם מכבים את האש ואת הגז. אם אתם מעשנים, אל תשאירו סיגריה דולקת במאפרה שלא לידכם. יש להימנע מהשארת אביזרי חימום לצד חומרים דליקים כמו בדים או ניירות.
 4. וודאו כי קיימת מערכת לגילוי אש בבניין וכי בדירה יש גלאי עצמאי:
  •  יש לבדוק מראש את נושא התחזוקה והשירות– האם המערכת המותקנת פתוחה לתחזוקה (ע"י מספר רב של חברות תחזוקה מורשות) או שהיא בלעדית ומחייבת אתכם בהתקשרות קבועה עם ספק המערכת? מערכת פתוחה תאפשר לכם לבחור בין מספר רב של נותני שירות ועל פי רוב מחיר התחזוקה שלה יהיה נמוך יותר מאשר מערכת סגורה.
 5. בדקו שמערכת גילוי האש פעילה ומתוחזקת:
  •  בבניינים שנבנו בשנים האחרונות מותקנות מערכות גילוי וכיבוי אש עפ"י התקנים הישראליים. עם זאת בבניינים רבים המערכות החשובות האלו אינן מתוחזקת כראוי ולפעמים אף מנותקת לחלוטין.
  • שימו לב, מערכת גילוי וכיבוי אש מצריכה תחזוקה שנתית וביקורות על פי התקנים הישראליים. כל מערכת חייבת לעבור ביקורת פעמיים בשנה ע"י חברות תחזוקה המורשות ע"י היצרן או היבואן ועל ידי מכון התקנים.
  •   בדקו מתי לאחרונה נערכה בדיקה של המערכת שלכם והאם היא תקינה ופעילה.
 6.  דאגו למטף כיבוי תקין וזמין:
  • שימוש במטף בעת שהדליקה קטנה יאפשר לפעמים למנוע את התפשטותה. יש לוודא פעם בשנה שמדד הלחץ של המטף תקין, שהמטף בתוקף ושנצרת המטף סגורה ומעידה על כך שטרם נעשה בו שימוש.
 7. שימו לב, מרבית הפגיעות בשריפות אינם מהאש עצמה:
  • לעתים הנזק הוא משאיפת עשן וחומרים רעילים.
  • שאיפתם של חומרים המשתחררים לאוויר כתוצאה מהבעירה מסוכנת מאוד כשפורצת שריפה, מעבר להגנה מפני האש חשוב לא פחות להגן על מערכת הנשימה מפני שאיפת העשן והגזים הרעילים.
  • העשן מצטבר למעלה ולכן לכו בהליכה שפופה ובצמוד לקיר עד ליציאה מאזור הסכנה.

כללי ההגנה מפני שריפות נועדו לידיעה ואין בהם כדי להבטיח מניעה מוחלטת של אש או כל נזק אחר. הכללים והעצות נועדו לעיונכם, על כל בעל בית לדאוג ככל שהוא יכול לכל האמצעים מונעי פריצת אש בביתו. בכל שאלה ובכל מצב חירום יש לפנות לרשויות המתאימות, לרבות חברות הגז, חשמל, מוקד העירייה ולרשות או מוקד כיבוי האש במספר טלפון 102. המידע מובא לקוראינו על ידי יוני אבני, סמנכ"ל Telefire - יצרנית ומשווקת מערכות לגילוי וכיבוי אש.

אודות אהרוני לזרוביץ'

אהרוני, מסקר פעילות הקשורה עם אכיפת החוק ואירועים אזרחיים מסוג זה ברחבי הארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 02-374-1100 (עברית ואנגלית). ניתן גם ליצור קשר עם המערכת והכתבים באמצעות הטופס בדף צור קשר.

כדאי גם לבדוק

עצבות, בודד, דיכאון, ייאוש - CC0

האם מגיפת ההתאבדויות בהדחקה במדינת ישראל?

כוונה להדחיק, לשבש ולהעלים מציאות קשה מנשוא.