בס"ד י״ג באדר ב׳ תשע״ט , יום שלישי , מרץ 19 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / בראש / ״הארץ״ לקח על עצמו להפחיד את השמאל: 'הימין על האוטובוסים'
אוטובוסים אגד - Mathknight

״הארץ״ לקח על עצמו להפחיד את השמאל: 'הימין על האוטובוסים'

בכותרת שנועדה לכאורה להפחיד את תומכי השמאל לקראת בחירות 2019, נכתב ב"הארץ" כי גנץ נחלש דרמטית. עוד בתחילת הכתבה נדמה כי אימץ העיתון את שיטתו של נתניהו בבחירות הקודמות עם הודעתו על כך כי הערבים על האוטובוסים ויש לרוץ להצביע, אקט שאף יוחס כסיבה לניצחונו דאז.

למרות פני הדברים כאמור, החידוש במאמר של "הארץ" נובע דווקא מכך כי כאתר המזוהה יותר מכל ערוץ אחר עם השמאל בישראל, הכתיר את גנץ וחבריו כשמאל באופן רשמי, אף כי זאת לא נאמר באופן מפורש.

לפיד וגנץ אשר ודאי מעוניינים ברוב מכריע ככוונת "הארץ" מאשר התגוששויות אינסוף לצורך הקמת קואליציה בראשותם, אינם רוצים כי מפלגתם תזוהה עם השמאל בישראל כלל ועיקר.

במדינת ישראל לא קיים דבר כזה גם ימין וגם שמאל

לתוך המשבצת הזו, בין אם ירצו או שלא ירצו בסופו של יום יידרשו כל המפלגות בעלות סיכוי סביר לעבור את אחוז החסימה, להתיישר מי לימין ומי לשמאל על המפה הפוליטית של מדינת ישראל.

עוד לפי הסקר שבוצע על ידי "דיאלוג" נראה כי גנץ עומד על מעל ל-30 מנדטים, תוצאה דומה יחסית לתוצאה שהייתה בסקרים האחרונים שניבאו לו בין 32 ל- 36 מנדטים. אולם בעוד שהסקר הורה על כך כי לגנץ צפויים 31 מנדטים, הדבר לא מנע מעיתון השמאל להפחיד את קוראיו, אותם כבר הגדרנו לעיל, כי גנץ "נחלש דרמטית."

בהמשך בשיטת 'הם (הימין) על האוטובוסים' בדרך לקלפיות, מסביר ערוץ המדיה מהשמאל כי "אפקט כתב החשדות החמור נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו נעלם כלעומת שבא." ואם זה לא מפחיד מספיק כדי לעורר את בוחרי השמאל ממשיך המאמר וקובע כי "הדי האיחוד המכונן במרכז-שמאל התפוגגו זה מכבר."

יאיר לפיד - חיים צח לע"מ

יאיר לפיד - כבר מדמיין את ריח את העור של כסא ראש הממשלה (קרדיט תמונה: חיים צח לע"מ)

לפיד אשר יכול כבר להריח את ראשות הממשלה פתח בתת-קמפיין

בשבוע שעבר החל לפיד שאם יזכה בבחירות יכהן בעוד כשנתיים ואולי אף הרבה לפני כן כראש ממשלת ישראל, לשנן לכל דורש תשובה אחידה לכל שאלה שנשאל בין אם זה לגבי הרוטציה או כל דבר אחר. כך שוב ושוב הבהיר לפיד כי "מי שיקבל את הרוב, ירכיב את הממשלה הבאה."

אולם שם המשחק הוא אחר כרגע: השאלה למי ייתן רובי את המנדט להרכיב את הממשלה ביום שלאחר בחירות 2019. על כך צפויה המדיה לנגן מעתה ועד הבחירות, דבר שמן הסתם יגבה את המחיר מהמפלגות הקטנות, כולל מפלגת העבודה, שנהיר לכל כי האחרונה סיימה זה מכבר את תפקידה ההיסטורי בנוף הפוליטי של מדינת ישראל.

'הפחדת בוחרים' הוא הימור שהצליח פעם אחת, אך האם יצליח בשנית?

ההימור הזה בדרך של הפחדה בפורמט של שחור או לבן, רוב או אופוזיציה, לא ישרת רק את הבוגיבנץ-לפיד-אשכנזי, אלא גם את הליכוד שבאופן טבעי החל לאבד קולות משום שהאפשרות כי נתניהו ימסור את כסאו לגורם אחר כבר אינה כה קלושה כפי שהייתה בעבר. כך שהמשמעות של הצבעה לליכוד אינה בהכרח כי ביבי ינהיג את המפלגה ואת מדינת ישראל בקדנציה הבאה.

לפיכן הצפי הוא כי ציבור הבוחרים שמאס במצבו הכלכלי והביטחוני, תוך שגם לפיד, גנץ, אשכנזי ויעלון עצמם אחראים למצב במדינת ישראל באופן ישיר וכמובן ביבי, יטה הפעם לחזק מפלגות קטנות ולא ישעה להפחדות מאין אלו ואחרות, שעוד יגיעו מצדם של ביבי וגנץ בהתאמה, ככל שמועד הבחירות יתקרב.

התרחיש שהנתונים מראים כיום, מלמד כי לפיד-גנץ אכן ירכיבו את הממשלה הבאה אך לא ברוב מוחץ, ובדרך ייסורים למען הקמת פאזל קואליציוני מורכב וסבוך מאין כמוהו.

בנימין נתניהו וישראל כץ בפתיחת קו הרכבת לירושלים - לע"מ

בוחרי הליכוד יודעים כי הם יכולים להצביע לביבי אך עלולים לקבל את כץ או אחר כראש הממשלה במקומו (קרדיט תמונה: לע"מ)


Hostinger

לא ישבו בממשלה ביחד? ממש לא בטוח

תרחיש המשנה יכול להוביל לממשלת אחדות-לאומית בין לפיד-גנץ וביבי, תוך ניפוץ האשליה כי דבר שכזה לא יכול לקרות לאחר ההצהרה המפורשת של גנץ, משום שתחת מגוון משפטי הפלא כגון 'שמים את האגו בצד,' 'אחריות לאומית' וכדומה, ניתן להפר כל התחייבות מפלגתית שנמסרה לציבור כלאחר יד ביום בו היה ניתן להעריך כי הרוב לאחר הבחירות נמצא כבר בכיסך.

הגם שישנם החלוקים בדעותיהם בדבר מי מהפוליטיקאים שהקימו את מדינת ישראל אמר את הדברים ראשון, ידועה האמירה המפורסמת "הבטחתי- אבל לא הבטחתי לקיים." מסתמן כי ביום שלאחר הבחירות צפויים כמה מהפוליטיקאים של הדור הזה להצטרף למיוחסים לאמירה שיותר מכל מסמלת את מדינת ישראל כשלאחר 70 שנים - עדיין אין אור בקצה המנהרה החשוכה של יוקר המחיה, הדוחק הכלכלי, הצרות הביטחוניות מכל עבר ועוד.

אודות מורן בן

מורן כתבת בצוות מגזין טודיי ארה"ב, ולוקחת חלק פעיל בעוסקים בכיסוי יומי של החדשות מישראל. בצוות העורכים עוזרת מורן כתחקירנית בתחומי אקטאוליה. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 02-374-1100 (עברית ואנגלית). ניתן גם ליצור קשר עם המערכת והכתבים באמצעות הטופס בדף צור קשר.

כדאי גם לבדוק

קמפינג אוהל עיר אוהלים - CC0

חוסר היענות: קריסת פרויקט עיר האוהלים לאורחי האירוויזיון

איפה נשמע כדבר הזה, מדונה ״להקת החימום״ של האירוויזיון...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.