בס"ד י״א באדר ב׳ תשע״ט , יום שני , מרץ 18 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / בראש / מדינה זרה תשפיע על הבחירות בישראל? עיתוי ״ההפחדה״ מפחיד
סייבר בצה"ל - דובר צה"ל

מדינה זרה תשפיע על הבחירות בישראל? עיתוי ״ההפחדה״ מפחיד

סייבר בצה"ל (קרדיט תמונה: דובר צה"ל)

פרשנות

ודאי כי דבריו של ראש השירות נדב ארגמן שהזהיר מפני "המדינה הזרה" אינם בעלמא וכי יש דברים בגו, הרי לא יעלה על הדעת שראש השב"כ יפזר דברי הבל בפומבי.

אותה "מדינה זרה" טוען ארגמן כבר שוקדת על שתי אפשרויות כדי לחבל בבחירות 2019. הראשונה שבהן, לגרום לירידת אמון הציבור בשלטון המדינה, והשנייה, ראו זה פלא, או נכון יותר צירוף מקרים, ארגמן הפך את ישראל למעצמה כמו אמריקה וטוען כי "המדינה הזרה" תפעל בדרך של "פייק ניוז" ברשתות החברתיות כדי לשנות את תוצאות הבחירות.

חזית לחימה באמצעות התקשורת

אז כדי לענות על השאלה הנשאלת 'ממתי השב"כ הפך לארגון כבכל ארגון ציבורי במדינה, שקברניטיו מחפשים פרסום וחשיפה בפריים טיים?' התשובה שנתקבלה היא כי הדבר נועד כדי להרתיע את "המדינה הזרה" בעיקר. עוד הובהר כי השב"כ מזהיר מפני "פייק ניוז".

אם כן, לעניין הראשון, כביכול הרתעת אותה מדינה עלומה שבמרתפיה רוקחים טובי מחבלי הסייבר מתקפה על ישראל, קצת תמוה כי המדיה הישראלית נבחרה כמקום הראוי להרתיע מדינות עוינות או ידידות הנוקטות במעשים עוינים. וכי זו הדרך של מדינת ישראל להרתיע אויבים מעתה?

לעניין השני, כלומר להפחדה מפני "פייק ניוז," היו ובצדק מי שהעלו חיוך אמש למשמע הדברים, משל גילה ארגמן תרתי משמע את אמריקה. הרי את המושג הזה המציא הנשיא דונלד טראמפ, וכיום אין שום אפשרות כמעט לעשות זאת. באמצעים ובטכנולוגיה שלא מביישת את השב"כ, הן טוויטר והן פייסבוק, עיקר המשפיעות ברשת, כבר הקימו זה מכבר צוות תגובה מהיר ויעיל מאוד לניטור ולסילוק כל פרסום משפיע מצד זר או חיצוני, בתקופת בחירות בכל מדינה.

שאלת העיתוי

ככל שההתראה נכונה ועניינית, הדרך של השב"כ להצהיר על כך תמוהה במידה מסוימת, כך שלא נותר אלא להביט בעיתוי בו נמסרה.

רק בימים האחרונים, בעדויות בתכנית טלוויזיה השב"כ התגלה כגוף המתעלל שלא לצורך, שלא לומר נגד החוק, בקטינים יהודים תושבי המדינה, כשהמעשים נעשו לצורך השגת תוצאות.

תגובת השב"כ היתה הצגת דגל ישראל שרוף, כדי להצדיק יציאתם למלחמה המקדשת את האמצעים. כותרת המלחמה הבלתי רשמית: הגנה על הרעיון ציונות.

אין חולק כי לא השב"כ שרף את הדגל כדי ליצור חדשות, אך האם הצגת ראיה זו ואחרות מתוך חקירה, באופן מגמתי, כלומר, אי הצגת ראיות גרידא אלא חשדות אנטי-ציוניות דווקא, כדי להצדיק התעללות בקטינים על-מנת לחלץ מהם הודאה, האין זה "פייק ניוז"? ומי שם את השב"כ כחומה להגנת אותה תפיסת עולם מיושנת הנקראת ציונות? זה "ביטחון כללי"?

רוסיה של פעם ומדינת ישראל של היום

פעם במדינה שרובה נקראת היום רוסיה, לו היה תושב מתבטא כנגד השלטון או הקומוניזם, סופו היה במקרה הטוב בסיביר, ותשאלו את שרנסקי. באמריקה לעומת זאת, הבינו בסוף שנות ה- 60' כי תושב המעוניין בשריפת דגל, זו למעשה בעיה אישית שלו, ואין לממשל בארה"ב עניין משפטי בכך. וכך, אין כל חוק המביע חוסר ביטחון מצד המדינה, שיתבע את המבזה דגל ארצות-הברית.

עכשיו אם ניקח מחד את העיתוי ואת הדברים שאמר ראש השב"כ, כי החשש הוא שמא הציבור יאבד את אמונו בשלטון, ומאידך נצרף את דבריו כי יש לשב"כ כל הכלים כדי להילחם בכך, אזי בתרגום לרוסית זה נשמע כמו אותם הדברים שנאמרו באותה רוסיה של פעם. את אמון הציבור רק מאבדים בצורה כזו, לא מחזקים.

השבוע הלך לעולמו השר לשעבר ארנס ז"ל. רובם ככולם של ההספדים שהוקראו, דיברו על כך כי המנוח היה מאחרוני האנשים שהלכו בדרך ז'בוטינסקי. וכי הדור הנוכחי יודע מהי דרך ז'בוטינסקי, מלבד הפקקים בדרך לפתח תקווה?

ההתרפקות של השלטון על תיאוריות בגינן הוקדמה המדינה גורמת לשב"כ להתבלבל ולעכב את כל צמיחתה של המדינה למחוזות ולמקומות חדשים וטובים!

אודות שלום בן

שלום בן, כתב טודיי. מעבר לכתבות אקטואליה כותב בן גם מאמרי דעה. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

ניפוץ זכוכית - CC0

בג״ץ 'מנפץ' מיתוסים על מדינת ישראל

אשריו של בג״ץ וטוב שיש ארגון כזה, ובעיקר רצוי שלא להתבלבל הרי אלו הרוצים בחיסולו של בג״ץ אינם בעדכם!