בס"ד י״ג בתשרי תשע״ט , יום שבת , ספטמבר 22 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6698.76 | €5691.68 | £5122.55 | ¥750738.88 | 22/09/2018 04:14
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / בכותרות ועוד / מור שגרם לחב' הסיגריות להודות שניקוטין ממכר עתה עט על חב' התרופות
מייק מור (mikemoorelawfirm.com)

מור שגרם לחב' הסיגריות להודות שניקוטין ממכר עתה עט על חב' התרופות

מייק מור (קרדיט תמונה: mikemoorelawfirm.com)

לפני כ- 20 שנים, בהיותו היועץ המשפטי של מדינת מיסיסיפי, ניהל עורך הדין מייק מור את התביעה של 50 מדינות כנגד ענקיות הטבק. כעת, הוא מנסה לעשות את אותו הדבר, כנגד תעשיית התרופות. מה הם הטיעונים העיקריים שלו כנגד חברות התרופות, והאם גם הפעם יצליח לגרום לראשי התעשייה להודות כי הם מסתירים פרטים הנוגעים לרמות ההתמכרות ולסיכונים הכרוכים בשימוש במשככי כאבים, באופן יומיומי.

מעל לעשרים שנה עברו מאז המאבק המתוקשר של עורך הדין הדמוקרטי מייק מור, בתעשיית הטבק. כך בשנת 1994 נאלצו בכירים בתעשייה לענות באופן פומבי על השאלה באם ניקוטין הינו חומר ממכר, או לא. היום, בהיותו בן 65, וכשניתן לזקוף לזכותו את ההצלחה במאבק בתעשיית הטבק, מייק מור מבקש לעשות את אותו הדבר, אך הפעם כנגד תעשיית התרופות באמריקה.

המוטיב של מור הוא העובדה שבשנת 2010 אחיינו צרך פנטניל שקנה ברחוב. מדובר במשכך כאבים מהיר ביותר ורב עצמה. מור הבהיל את אחיינו לבית חולים, שם ביצעו בו החייאה, ונאמר למשפחתו כי מדובר בנס כי הוא נשאר בחיים. למרות זאת, לפי מור, אחיינו כבר נכנס להתמודדות עם המגיפה של שימוש במשככי כאבים.

מור שכנע כבר 11 מדינות להיות לצדו במאבק הנוכחי. האמריקאים אף מכנים זאת משבר, שכן, מדובר בתופעה שצברה תאוצה מתחילת שנות ה-90', ולפיה נהרגים אלפי אמריקאים מדי שנה, יותר ממספר ההרוגים באמריקה בתאונות דרכים. כך שלמעשה, הנושא הזה נוגע כמעט בכל אדם באוכלוסייה האמריקאית.

מור מאמין שהוא ינצח במלחמה הנוכחית

בראיון טלוויזיוני עדכן מור כי מדובר ב- 6,000 אנשים שמתים בארצות הברית מהתופעה מדי שנה. מה שמפריע למור היא הטענה כי סיכויי ההתמכרות למשככי כאבים הינם נמוכים. כלומר, חברות התרופות לא באמת לוקחות אחריות על המידע השגוי שהן מעבירות לרופאים, וכך הרופאים מעבירים זאת הלאה למטופלים. לדידו של מור, לא זו בלבד כי חברות התרופות מטעות את ציבור הרופאים, אלא הוא אף בספק אם הרופאים עצמם מאמינים לכך, או שמדובר בפתרון נח גם עבורם.

מור מאמין שהוא ינצח במלחמה הנוכחית, בדיוק כפי שהיה עם תעשיית הטבק. בראיון לעיתון בלומברג צוטט כי "זה ברור שהם לא הולכים להיות חלק מהפתרון אם לא נגרור אותם לשולחן." עם זאת, בראיון ב- CNN הדגיש מור כי הוא לא היה רוצה להמתין שלוש שנים כדי לנצח במלחמה הזו אלא להגיע להסכמה מוקדמת ככל הניתן, כך שתמנע את מותם של אלפי אמריקאים נוספים מהתופעה.

כלפי מור מופנית ביקורת על כך שכל מה שהוא רוצה זה למלא את הארנקים של עורכי הדין העובדים לצדו. שהרי, כ- 16 שנים לאחר שסיים למלא את תפקידו כיועץ המשפטי של מיסיסיפי, פתח מור משרד עורכי דין פרטי משלו, המתמחה במחלוקות בין חברות ובין מדינות. בראיון שערך לרשת BBC נראה כי מור אינו נרגש מהביקורת המופנית כלפיו, והוא מתעקש על כך כי כל מה שמעניין אותו הוא למצוא פתרון שיוריד, לפחות באופן הדרגתי, את סיכוני הבעיה, וכן, הוא מבקש כי חברות התרופות יודו שהן מיידעות את הרופאים ולמעשה את הציבור, באינפורמציה שאינה מדויקת בדבר השפעות משככי הכאבים וסכנת ההתמכרות הכרוכה בשימוש בהם.

אודות דנה ג'ייקובסון

דנה, רכזת חדשות וראש צוות תחקירנים בארה"ב, עובדת מול נציגי חברות לקבלת הודעות לתקשורת, סיקור בינלאומי וישראל. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית). ניתן גם ליצור קשר עם המערכת והכתבים באמצעות הטופס בדף צור קשר.

כדאי גם לבדוק

ועדת הסנאט למינוי ברט קוואנו לשופט בית המשפט העליון - צילום מסך

עשרות ליברלים נעצרו כשפלשו במחאה למשרדי מחוקקים רפובליקנים

קוואנו הכחיש בכל תוקף את הטענה שעלולה לאלץ את המתלוננת נגדו לעבור חקירה צולבת בוועדת הסנאט