בס"ד ח׳ באלול תשע״ח , יום ראשון , אוגוסט 19 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6358.42 | €5571.07 | £4986.21 | ¥705866.4 | 18/08/2018 20:29
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / מסתמן כי יחידת הדוברות המורחבת (מאד) של המשטרה היתה לה לרועץ
גלעד ארדן ורוני אלשיך (MathKnight )

מסתמן כי יחידת הדוברות המורחבת (מאד) של המשטרה היתה לה לרועץ

גלעד ארדן ורוני אלשיך בימים אחרים של חיוכים (קרדיט תמונה: MathKnight)

אין ספק כי בעידן המדיה הנוכחי גם על מוסד המשטרה בישראל חלה חובה לדווח לציבור על פעילותה ואירועים שוטפים ככל שלציבור עומדת הזכות והסיווג הנדרש לדעת את הפרטים, על כך אין מחלוקת.

השאלה העומדת על הפרק הינה על מהות המידע שנמסר, ובפרט על שרבוב תגובות לתקשורת תוך מסירת מידע על פעילות גורמי חקירה בתקופה בה בכירים לשעבר ובהווה לרבות נשיא המדינה, ראש ממשלה, רב ראשי, קצינים בכירים בצבא ובמשטרה עצמה, שרים, חברי כנסת, ראשי ערים ונבחרי ציבור אחרים בתפקידי מפתח נמצאים "בידיה" של המשטרה, חלקם של הבכירים אף אסירים לשעבר, אסירים ברישיון או חס ושלום אסירים לעתיד.

המשטרה נסחפה למחוזות לא ראויים תוך כדי פעילות שוטפת של מיזם הדוברות שלה- כך ניתן אולי לסכם את חוות הדעת במשרדו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, אותה יציג היועמ"ש היום (רביעי) בכנסת, כך נמסר בחדשות 2, כנסת שבה נחקר כרגע ראש ממשלה, רעייתו, שר הפנים ועוד, וגם בקדנציה הזו חבר כנסת מכהן כבר הורשע ונמצא מאחורי סורג ובריח.

מנדלבליט לא יכניס עצמו לעין הסערה

אולם כמנהגו, בחר מנדלבליט שלא 'להתלכלך' ולהתמקד בעיקר ולמעשה רק בליאור חורב, יועץ התקשורת של המפכ"ל רוני אלשיך, תוך שהאחרון ממנף לכאורה לאין שיעור את פעילות הדוברות של המשטרה. אך המסר והביקורת חצו את הגבולות אותם הציב מנדלבליט, והמחלוקת כבר הפכה לאישית כמעט בין המפכ"ל לבין השר לבטחון פנים על רקע הדברים.

בתקופתו של אלשיך, כל ידיעת דוברות מקבלת תוספת של 'איומים' מנוסחים היטב כנגד פושעים ופורעי חוק, ומאידך הדוברות מהללת ומשבחת את המשטרה על יחידותיה השונות, ומתנהלת בכפפות של משי כנגד אלו שסרחו מתוך שורותיה.

בפורום לא רשמי בבית קפה בו נכחו מספר כתבים מאתרים ודפי פייסבוק שונים הניזונים מהחדשות דרך קבוצות הוואטסאפ, שיבח אחד הכתבים את הדוברות המשטרתית על כך שלפחות את דברי השבח וההלל כמו גם את אותם 'איומים' לעיתים אף בוטים מאד, תוך הבטחה לפעול כנגד כל מי שלא יציית לה, טורחים עובדי הדוברות במדים הכחולים להדגיש באותיות בולטות, כך ש"מה שלא בבולד זה עיקר החדשות." לדברי אחד הכתבים.

גלעד ארדן רוני אלשיך ביתר עילית גזירת סרט (דוברות המשטרה)

לא רק השר כץ על כל פיסת כביש, גם המשטרה הופכת כל אירוע לגזירת סרט מתוקשר על חשבון הציבור (קרדיט תמונה: דוברות המשטרה)

הביקורת הנוקבת שתושמע היום בכנסת, תתנהל מן הסתם בצורה מתוחכמת של התמקדות ב'שעיר לעזאזל' הלא הוא, ליאור חורב, יועץ התקשורת של המשטרה על רקע התבטאויותיו של חורב כנגד שרים וח"כים שהעזו לבקר את המשטרה ואף העומד בראשה.

בין אם זה קשור לנחקר הבכיר ביותר כרגע, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שבחר במהלך של התנגשות חזיתית מול דוברות המשטרה, או ההרגשה כי אותה דוברות הגדישה את הסאה, בכל מקרה השר לבטחון פנים גלעד ארדן יזם בדיקה מקיפה של הנושא וייתכן כי הפעילות היום בכנסת מבשרת רק על הסנונית הראשונה במסגרת תכניתו הכוללת של ארדן.

עסק הדוברות במדינה הפך לתעשייה של מיליונים

לציין כי בעבר נשמעה ביקורת בקרב נחקרים בכירים שטענו כי למשטרה לא פחות מ-70 איש המוצבים ביחידת הדוברות בתפקידים שונים, מספר שלדעת רבים אם אכן כך הדבר, מוגזם בעליל ואולי מה שגורם לייצור מואץ של הודעות הדוברות וכן לתופעה המוזכרת לעיל של תוספות שונות ומשונות כמעט לכל הודעה טריוויאלית למדיה על אירוע שהתרחש או על חקירה המתנהלת ב-433.

מנדלבליט כמי שמהלך לכאורה על קליפות של ביצים, יזהר מאוד שלא לפגוע במטרה אלא מסביב, וכמי שמציג עצמו כאיש משפט מדופלם, יביא את הדברים במהותם המשפטית בלבד מבלי להיכנס לשורש המחלוקת ההולכת ונפערת בין הכנסת והמשטרה ובפרט בין השר ארדן למפכ"ל אלשיך.

המשטרה מצדה ממשיכה בהתבצרותה, ונשמעת כמי שלקחה תפקיד נוסף על אכיפת החוק ומבקשת להטיף מוסר מעבר לתפקידה המוגדר. במשטרה אומרים כי מדובר בהתחשבנות בלבד, וחורב מסר לחדשות 2 כי הטענות כנגדו "הזויות".

חברי הכנסת ותומכי נתניהו מצדם רואים במשטרה כגוף רכלן שמדליף מידע לפי ראות עיניו, ואילו ראש הממשלה כזכור תקף את המשטרה על כך ששכרה את שירותיו של "יועץ חיצוני בעלות של מיליונים על חשבון משלם המסים."

וברוח הדברים, אולי יואיל היועץ המשפטי לעשות את עבודתו נאמנה ואף לדאוג לדווח לציבור כמה עולה לנו כלל עסק הדוברות במדינה, כלומר, אם רק יועץ אחד של המשטרה שואב מיליונים מהקופה הציבורית…

אודות שלום בן

שלום בן, כתב טודיי. מעבר לכתבות אקטואליה כותב בן גם מאמרי דעה. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

נחש בואה כרוך על תיבת דואר בקנזס - Overland Park Police

לא קיבל מכתבים לאחר שנחש ענק נכרך סביב תיבת הדואר שלו

הקצינים ניסו לשכנע את הרשות לבעלי החיים, ״להניח את הנחש מתחת לשולחנו של מפקד התחנה אבל הם לא הסכימו״