בס"ד י״ד באדר א׳ תשע״ט , יום שלישי , פברואר 19 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / נדל"ן / חדשות ענף הנדל"ן / במדינה ישראל דו״ח זיהום המפעלים קריטי לקביעת מקום המגורים

במדינה ישראל דו״ח זיהום המפעלים קריטי לקביעת מקום המגורים

מפל"ס: דו"ח פליטות וזיהום מפעלים בישראל (קרדיט תמונה: צילום מסך)

משרד להגנת הסביבה מוציא לאור זו השנה השישית ברציפות את מרשם הפליטות של המפעלים בישראל (מפל"ס), הכולל מידע מקיף אודות פליטות מזהמים לאוויר, לים, לקרקע ולמקורות מים.

לדברי ח"כ זאב אלקין, השר להגנת הסביבה: "מנתוני המפל"ס ניתן לראות בבירור כי הפסקנו כמעט לחלוטין את הזרמת המזהמים לים, הגדלנו משמעותית את שיעור מיחזור הפסולת, ושיפרנו את איכות האוויר על-ידי הקטנת זיהום אוויר ממקורות שונים."

כמדי שנה, המפל"ס, הנגיש לכלל האזרחים באתר המשרד להגנת הסביבה, משמש כלי מרכזי לזיהוי מגמות של פליטות מזהמים והעברת פסולת בישראל. המפל"ס מאפשר את הגברת שקיפות המידע הסביבתי בישראל ומנגיש מידע לציבור על פליטות מזהמים (לאוויר, לים, לנחל, לקרקע) והעברות פסולת מכל המפעלים הגדולים.

טיפול בזיהום סביבתי וטיהור (קרדיט תמונה: המשרד להגנת הסביבה)

טיפול בזיהום סביבתי וטיהור (קרדיט תמונה: המשרד להגנת הסביבה)

מפה גיאורפית של הזיהום

המידע במפל"ס (מרשם הפליטות לסביבה) מוצג גם באופן גיאוגרפי, כך שניתן לחפש מפעלים על גבי מפה, ניתן לבצע ניתוח נתונים מתקדם, לפי מפעל, לפי מזהם, וכן השוואה בין שנים.

לחצו כאן לקישור למפת/דו"ח מפל"ס אינטראקטיבי של המשרד לאיכות הסביבה.

מאחר שכמעט לכל מדינות ה-OECD יש מרשם פליטות (PRTR), מתאפשרת בקלות השוואה בין המדינות. כמו כן, המשרד להגנת הסביבה נעזר במפל"ס כאמצעי מסייע לפעילות פיקוח, לקבלת החלטות ולקביעת מדיניות.

לדוגמא, במפרץ חיפה התרחשה הפחתה משמעותית בפליטות בשנת 2017: הפחתה של 29% בפליטת חומרים אורגניים נדיפים, ושל 61% במצטבר מאז 2012.

כמו כן התרחשה בשנת 2017 הפחתה של 7% בפליטת חומרים החשודים או מוכרים כמסרטנים ו-66% במצטבר מאז 2012. הפחתות אלו הושגו בעיקר בעקבות יישום דרישות המשרד להפחתת פליטות בתעשייה (כרמל אולפינים וגדיב) והפחתת החומרים אורגנים נדיפים הושגה בשנה האחרונה גם בשל סגירת מפעל חיפה כימיקלים.

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר: "אנחנו רואים במפל"ס כלי מרכזי עבור הציבור והארגונים הסביבתיים ועבורנו, לקבלת תמונה מפורטת על הזיהום בסביבה. אנחנו מברכים על המשך השיפור בפליטות לאוויר, בהזרמות לים במיחזור הפסולת, וממשיכים לפעול בנחישות נגד כל מי שיזהם."

 

אודות ליהי רם

ליהי, משמשת כעוזרת לכתבי האתר ולעתים ככתבת משנה בנושאים מסוימים. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

מנדליי מינאמר - CC0

המיאנמר טיימס: שוק הנדל״ן במנדליי התרסק

האם למרות ההאטה המשמעותית בשוק, אולי זה הזמן הטוב ביותר לצבור נכסים במנדליי