בס"ד י״ג באדר ב׳ תשע״ט , יום שלישי , מרץ 19 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / ידוע מי תפר את התיק לגל הירש אך המערכת לא תפליל את מקורביה
יהודה וינשטיין - משרד המשפטים

ידוע מי תפר את התיק לגל הירש אך המערכת לא תפליל את מקורביה

היועמ"ש לשעבר יהודה וינשטיין (קרדיט תמונה: משרד המשפטים)

ישנו רף מסוים וכשעוברים אותו כל תאוריית הקונספירציה מקבלת פן שונה לחלוטין ומתחילה יותר להיראות כצירוף מקרים ואז מגיע החוט המקשר.

השבוע הוסר הספק האחרון, אם היה כזה, בקרב כל אזרח במדינת ישראל כי לקצין צה"ל המוערך גל הירש, נתפר תיק פלילי מיד לאחר שהשר לביטחון פנים ביקש למנותו כמפכ"ל המשטרה.

אין צורך בזכוכית מגדלת כדי שים לב כי הן המשטרה והן משרד המשפטים, השיבו הפעם לטענות בהודעות לקוניות ללא אירוניה או בדיחות הדעת כהרגלם. לא רק שהגורמים אינם מכחישים, אלא אף מסבירים תוך שהם מפנים את האצבע (המאשימה) כלפי היועץ המשפטי לשעבר והשנוי במחלוקת יהודה ויינשטיין;

  • משטרת ישראל מסרה לאור ההתפתחות בפרשה - פעלנו על פי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה
  • ממשרד המשפטים נמסר - "היועץ המשפטי לשעבר וינשטיין הורה על פתיחת בדיקה בעניינו של הירש." עוד הדגישו, כי לוינשטיין היה מידע "ממקורות אחרים"

קלטות קצין המודיעין של המשטרה על תפירת התיק

ימים לפני פרסום הקלטות בפרשת הירש שסימלו את חציית הרף מתאוריית קונספירציה לא מבוססת למציאות עגומה של תפירת תיקים, זוכה "רוצח" שנשא עונש מאסר על לא עוול בכפו 11 שנים, נסגרו תיקי חקירה נגד ראש עיריית ר"ג, בכירים בעיריית בת ים ועוד כאשר ח"כ סמוטריץ' חש שזה העיתוי ומשגר דרישה לשרים הרלוונטיים להורות על ועדה ממלכתית שתבדוק את התנהלות אגף החקירות במשטרה.

לתמונה הקשה כפי שעולה מפרשת הירש ואחרות על בסיס קבוע בזמן האחרון, מצטרפת הבדיקה שמעולם לא מוצתה, לאחר שנודע כי ניצב בדימוס מני יצחקי הורה על גיבוב מידע והכנת תיקים ליום פקודה על כל חברי הכנסת ואישים נוספים.

במרכז כל הפרשות הללו והירש במיוחד, עומדת היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433. כך על פי הקלטות ששיגר לגורמים המשפטיים מי שהיה קצין המודיעין הראשי במשטרה תת-ניצב גיא ניר.

רוני אלשיך מני יצחקי (דוברות המשטרה)

מחפשים... המפכ"ל רוני אלשיך וניצב בדימוס מני יצחקי (קרדיט תמונה: דוברות המשטרה)

בית החרושת לתפירת תיקים מבית היועמ"ש וינשטיין

התיק שנתפר להירש, לפחות על פי תגובות המשטרה ומשרד המשפטים התבסס על אותם גורמים "אחרים" מבלי לפרט, כשעל הכל מנצח היועמ"ש דאז וינשטיין.

כך למעשה על פי החשיפה, עבדה שיטה במערומיה - כלומר גורם "אחר" מבלי שיש אפשרות לערער על כך, מוסר מידע, והמשטרה 'עושה את עבודתה נאמנה.'

צלע נוספת בפרשת הירש, זוכה גם הפעם למעורבות בקלחת, היחידה לחקירת שוטרים במשרד המשפטים (מח"ש).

יצחקי תועד כמי שאומר בקלטת לניר: "...עזוב נו, חבל, אני עצמי לא רציתי להיות בסיפור,  העברנו להם את זה, הם חוקרים עם מח"ש, אני מנתק מזה..."

למרות כי די בדברים המקוממים הללו כדי להסיק את המסקנות המתבקשות, עדיין אין זה מספיק בכדי להשלים המעגל השלם לצורך תפירת התיק הפלילי המושלם.

לכל צעד בפרשה החל משלב מסוים נדרשת מעורבות שופט מכהן בבית המשפט הרלוונטי במדינת ישראל. בעיקר לצורך הוצאת צווים שונים אותם מבקשים במשטרה או במח"ש, זאת למרות כי היועמ"ש על מקורותיו "האחרים" נמצא בחוד החנית של כל חקירה מעין זו.

התופעות המוזרות בכס המשפט

על פרשת המסרונים שטרם מוצתה נמתין בסבלנות לסיומה ולסיכומה.

היום נחשף כי בפרשת ישראל ביתנו למשל, מעורבותו של שופט ביהמ"ש היא קריטית לכאן ולכאן עוד במהלך החקירה בין אם זה תיק תפור או בין אם מדובר בחקירה לגיטימית.

העיתונאי ותחקירן יואב יצחק, מפרסם היום (שלישי) מסמכים רשמיים של משטרת ישראל מתוך חקירת ישראל ביתנו.

מגביית העדות עולה כי אחד החשודים שנחקר באזהרה 'מבהיר' לחוקר: "אחי עודד מודריק הוא סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב..." החוקר נאות באותה העת לאפשר לנחקר באזהרה עמנואל מודריק ז"ל, להתקשר לאחיו השופט למרות שאינו עורך דינו.

מסמך החקירה מתעד כי "נערכה הפסקה להתייעצות." בתגובה לפנייתו של יצחק לשופט בדימוס מודריק בנושא, התפאר השופט, כי אחיו אכן שוחרר זמן מה לאחר השיחה וכי הססטוס "לפי מיטב זיכרוני הוחלף לחקירה בלי אזהרה."

לטענתו של יצחק, "מודריק מנסה לתעתע כדי לסלק את החשדות נגדו: על-כך שאפשר עשיית שימוש ציני ובלתי חוקי והטלת מורא על חוקרו של עמנואל מודריק."

הפרקליטות מסרה ליצחק בתגובתה כי "...עד מהרה הוברר כי אין כלפיו (של עמנואל מודריק) כל חשד, ועדויותיו הבאות לא היו באזהרה." אם כן, "עד מהרה" לאחר שתיים שלוש שאלות בלבד - אכן "הוברר."

בית המשפט בתל אביב (חדשות טודיי)

בית המשפט בתל אביב (קרדיט תמונה: חדשות טודיי)

הקשר המדאיג של מודריק ושופטת "המסרונים" לחוקרים

להירש נתפר התיק מסיבות אסטרטגיות, בתיק אחר, ישראל ביתנו עולה כי שופט מסוגל להטיל לכאורה את מוראו כדי לנתב חקירה באזהרה למעמד של גביית עדות בלבד ובפרשה אחרת כזכור נתגלו מסרונים בין חוקר לשופטת שבקשה שייראה "מופתע." מציאות זו מן הסתם, היא רק קצה המזלג של התופעה.

בדיעבד מסתבר כי מדובר 'במשפחת המשפט מודריק,' לא רק עודד, בתפקידו כשופט בית המשפט המחוזי בתל אביב.

זה היה "עסק משפחתי" כאשר חתנו של מודריק, "עו"ד מאור אבן חן נודע כאחד הפרקליטים הבכירים בשירות המדינה. משמש גם בימים אלה כתובע בתיק ישראל ביתנו." חושף יצחק.

אך לא רק חותנו, מסתבר כי גם בתו של מודריק משמשת כתובעת בפרקליטות מחוז תל אביב, שהביאה לא אחת תיקים (לא בהכרח שבתו היתה מעורבת בהן ישירות) לשיפוטו של עודד מודריק.

לא השופט, לא חותנו ולא בתו הואילו לפסול את עצמם כשנדרש

את הפלפול המשפטי נשאיר "לאליטה." אולם למראית עין, האם זה תקין שהתובע בפרשת ישראל ביתנו אינו פוסל את עצמו מאחר ודודו של אשתו נחקר באזהרה, יתרה מכך ובמיוחד לאחר שגם חמיו השופט, מעורב בפרשה כיועצו המשפטי של הנחקר קרוב משפחתו של התובע?

לא לחינם טעם נפגם בדוגמה זו משליך על כלל ההתנהלות. אין זה פלא כלל ועיקר כי עובדות נוספות מלמדות כי הקשר ההדוק בין גורמי המשפט, החקירה והתביעה כמו במקרים לעיל החל מהיועמ"ש ומטה נמשך עד אחרון החוקרים בפרשת תפירת התיק להירש, והדבר אינו מקרי או חד-פעמי.

אפרים ברכה בטקס מינויו לראש היחידה הארצית לחקירות הונאה - דוברות המשטרה

אפרים ברכה ז"ל בטקס מינויו לראש היחידה הארצית לחקירות הונאה (קרדיט תמונה: דוברות המשטרה)

"התיק" לרב פינטו, תקופת מפולת הניצבים והתאבדותו של ראש יאח"ה

תפירת התיק להירש שהמשטרה ומשרד המשפטים מייחסים ליועמ"ש לשעבר יהודה וינשטיין, מחזירה אותנו לתיק נוסף ושנוי במחלוקת שעורר סערה תקשורתית רבה לאחר שהמשטרה טענה כי האדמו"ר פינטו ניסה לשחד לכאורה את ראש יאח"ה דאז אפרים ברכה ז"ל.

מה הפלא כי בתיק זה שוב מעורבת אותה קבוצה בדיוק, השופט מודריק, בתו שכאמור עובדת בפרקליטות תל אביב, מגישת התביעה, מח"ש, יאח"ה שתפרה בהזמנה את התיק להירש, כשגם בפרשת הרב על הכל מנצח יהודה וינשטיין באמצעות המקורות "האחרים" שלו.

מסתבר כי בפני השופט מודריק, כך על פי ראיות חותכות שמביא יצחק, היו הוכחות שהובילו למסקנה כי התיק נגד האדמו"ר פינטו תפור היטב מבית אותו יוצר, גם הוא.

כספים שאותם נטען כי העביר לקצין המשטרה ראש יאח"ה ברכה, עליהם לא רק שהודה אלא סיפק הרב הסבר מפורט, נטענו כשוחד, אולם את הראיות בגינן קיבל ברכה את הכספים אותן מנע מודריק (לבקשת?) מלהעלות בדיון.

האתיקה מחייבת כי שופט שבתו מועסקת בתביעה יפסול את עצמו

גם לאחר שהתברר כי בתו של מודריק עובדת אצל התובעת וכי האתיקה דורשת שיפסול את עצמו מלשבת בתיק שעמו למעשה סיים את הקריירה שלו בבית המשפט, לא שעה מודריק לדברים ולא הסכים לוותר על החשיפה התקשורתית אותה קיבל במהלך המשפט.

התנהלותו של ברכה, שהיה מדליף באופן שיטתי לעיתונאים ולאחרים, גררה לבסוף את חקירת מח"ש כנגדו שהואצה לאחר ההדלפה בעניינם של משפחת נתניהו לכתב מעריב, זינו. העיתון שיצא בכותרת מרעישה הפיל את ראש הממשלה מכיסאו עוד באותו הבוקר.

וינשטיין שהבין כי התיק התפור לאדמו"ר פינטו עלול בשל כך להתפורר בכל רגע, נבהל והורה לשב"כ להתערב. כך על פי תחקיר שערכו העיתונאים קרא ודרוקר, שהביאו בתוכניתם את הדרישה של היועמ"ש דאז לשב"כ שיערוך בבהילות בדיקת פוליגרף למוסרת העדות.

תנ"צ ברכה, אולץ אז על ידי הממונה עליו ניצב בדימוס יואב סגלוביץ' לתפור את התיק לרבו ומי שתמך בו במשך שנים האדמו"ר פינטו. את המהלך עשה ברכה בלב כבד באמצעות פגישה שהוקלטה בין רעייתו של הרב לבין רעייתו של ברכה.

גלעד ארדן (MathKnight)

תמים בין כרישים - השר גלעד ארדן, גם עליו אסף ניצב יצחקי חומר מפליל - ערוץ-2 (קרדיט תמונה: MathKnight)

משימת הטיוח לא צלחה

למרבה הצער, ברכה לא האמין ככל הנראה כי וינשטיין יצליח במשימת הטיוח. על פי דברים שאמרה משפחתו, ברכה חשש כי יובל ליחידה עליה פיקד באזיקים. באופן טראגי לקח הקצין את חייו במוצאי שבת מאחר וידע כי בבוקר יום ראשון עלולים החוקרים לפקוד את ביתו.

הדבר המקומם ומה שיכול היה למנוע את עוגמת הנפש והמחיר ששילמו כל המעורבים, הם הפרטים שאותם מנע מודריק מלהעלות בדיון, כשעתה מסתבר כי ראש יאח"ה המנוח אפרים ברכה באמת קיבל עזרה אותה ביקש מהרב דבר שהאדמו"ר פינטו הודה בו ובמשך שנים רבות זמן רב מאד עוד לפני פרוץ חקירת התיק המוזמן.

באייטם לטלוויזיה לא מזמן בו בישר בשידור בנו של ברכה לאמו כי הוא "יוצא מהארון," נודע כי אביו ראש יאח"ה ידע על מצבו הנפשי הקשה של בנו והיה במצב נפשי קשה ומדוכדך עוד יותר גם הוא. עוד נאמר בכתבה כי ברכה היה זה שפנה לפני שנים לרבו האדמו"ר פינטו לעזרה ולתמיכה. המשטרה אישרה כי בשלב מסוים לקח ברכה בתקופה האמורה חופשה של מספר חודשים.

ארדן בתמימותו רצה לדעת את האמת אך מהר מאד הורד מהנושא

השר גלעד ארדן, כפי שהוא מבקש עכשיו בעניינו של הירש, הכריז כי התאבדותו של ברכה תיבדק על ידי ועדת חקירה, אך הורד מהר מאוד מהעניין.

ועדה אחרת שהוקמה על ידי השרה שקד חברתו של ארדן בלחץ התקשורת, מינתה את שופטת העליון לשעבר ארבל לבדוק טענות של "שיימינג." מפקדו של ברכה יואב סגלוביץ' מונה מטבע הדברים כחבר בוועדה שהתכוונה לחקור את כל מה שאירע בפרשת ברכה, אך דחה מן הסתם את המינוי. גם ועדה זו הורדה מבדיקת הנושא.

זיוה אגמי שעמדה בראש יאח"ה ופינתה את מקומה לברכה, השיבה כשנשאלה בראיון האם היא היתה מורה לברכה לפעול כנגד רבו כפי שכפה עליו לעשות מפקדו סגלוביץ' ואמרה כי לא היתה מורה על חקירה שכזו ודי לחכימא ברמיזא.

כתבת הפלילים של גלי צה"ל הדס שטייף, התייחסה גם היא לפרשה שעד היום נותרה כתעלומה לאחר שברכה העלים את מכשירו הנייד וככל שפורסם בכל אופן, לכאורה מעולם לא נתגלה ונבדק: "...בבוקר בו שם החוקר קץ לחייו הוא היה אמור להתייצב לחקירה קשה במחלקה לחקירות שוטרים….החומרים שיש בידי גורמים לי לבחילה."

סיכוי קלוש כי המערכת תפרסם כנגד עצמה את האמת

הפיצוי היחידי להירש הוא מינויו בעוד כמה חודשים כמפכ"ל המשטרה במקומו של רוני אלשיך, עם זאת, הסיכוי כי המערכת תפליל את עצמה כמי שתופרת חדשות לבקרים תיקים בהזמנה הוא קלוש.

אותה מערכת גם לא תפעל מיוזמתה לחשוף את האמת מאחורי תפירת התיק לאדמו"ר פינטו ופרשת ההדלפות השונות של ברכה ומה שבאמת הוביל להתאבדותו, דבר שמעולם לא נבדק ולא נחקר והדבר ברור מאליו.

משפחת ברכה מסרה במספר הזדמנויות כי הפרשה מאחוריה. דברים דומים אמר דובר קהילת שובה ישראל של האדמו"ר יאשיהו יוסף פינטו שליט"א לכתבינו הבוקר כנשאל לתגובתו בעת הכנת הכתבה. עורך הדין הבכיר אבי חימי, אמר בעבר ל-Twoday, כי זו רק שאלה של זמן מתי ייחשפו פרטים בפרשה שיבהירו כי מדובר בתיק שמעולם לא היה ולא נברא מבחינה פלילית.

אודות אהרוני לזרוביץ'

אהרוני, מסקר פעילות הקשורה עם אכיפת החוק ואירועים אזרחיים מסוג זה ברחבי הארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 02-374-1100 (עברית ואנגלית). ניתן גם ליצור קשר עם המערכת והכתבים באמצעות הטופס בדף צור קשר.

כדאי גם לבדוק

ארנק עוני מצב כלכלי כלכלה - CC0

מגיפת העוני בישראל עקב יוקר המחיה על סף התפרצות

מצב העוני קטסטרופלי כשההטבות לח״כים לחודש שווה לסכום שהרוב מרוויחים בשנה - הפער הזה מחליא את הנפש!