בס"ד ח׳ באלול תשע״ח , יום ראשון , אוגוסט 19 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6371.46 | €5578.62 | £4996.43 | ¥707042.51 | 18/08/2018 20:30
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / נדל"ן / חדשות ענף הנדל"ן / האגודה לצדק חלוקתי: המועצות האזוריות יעשקו את המגזר העירוני
קרקעות חקלאיות - Ben Herzberg-CC

האגודה לצדק חלוקתי: המועצות האזוריות יעשקו את המגזר העירוני

קרקעות חקלאיות (אין לקרקעות בתמונה קשר הכרחי עם תוכן הכתבה) (קרדיט תמונה: Ben Herzberg-CC)

לדברי האגודה לצדק חלוקתי ההחלטה שהתקבלה אתמול (ראשון) ברשות מקרקעי ישראל תאפשר למועצות האזוריות לעשוק את המגזר העירוני והציבור בישראל.

על פי הוראת שעה, יישוב חקלאי שישווק תוך 3 שנים 40 יחידות דיור יקבל מענקי ענק מכספי הציבור.

גובה המענק 25,000 ₪ ליחידת דיור אחת. כמו כן, המועצה האזורית רשאית לגבות הוצאות פיתוח עד סכום של 120,000 ₪ עבור כל אדם שמעוניין לקנות מגרש בהרחבה ללא בדיקה מצד רשות מקרקעי ישראל.

לאור הוראת השעה אומרים באגודה לצדק חלוקתי כי "מדובר ברישיון לעשוק את הציבור ולספסר בקרקע ציבורית."

עוד אמרים באגודה כי "אתמול התקבלו שורה ארוכה של הצעות והחלטות ברשות מקרקעי ישראל בחוסר שקיפות ובפרסום במקום לא גלוי באתר הרשות בלי שאף אחד יוכל להביע את עמדתו או חס וחלילה לדעת עליהן ולהתנגד. כנראה, חוץ מאלו המקורבים לצלחת. (ובשעות הקרובות בוודאי יוסרו מהאתר)."

משמעות החלטה 736 הינה חלוקת מתנות נוספות עבור שיווק הקרקע

באגודה מבקשים להדגיש כי מדובר בקרקעות מדינה. קרקעות של כלל הציבור. כידוע רוב קרקעות המדינה (למעלה מ–%80) מצויות בשטחי השיפוט של 53 מועצות אזוריות שקיבלו את הקרקע לשם העיסוק החקלאי והתחייבו להחזירה למדינה כאשר היא משנה ייעודה. מנגד, עיירות הפיתוח הוקמו כמובלעות בתוך המועצות האזוריות, ללא תעסוקה וללא משאב הקרקע.

קרקעות אלו הוקצו לשם החקלאות אך עם השנים נהיה יותר אטרקטיבי ליזום בהן מגדלי מגורים. ואכן שורה של החלטות מועצה קבעו שניתן לבנות בחלקת המגורים מספר יחידות דיור, מבנה מסחרי מבני תעשייה ועוד. והכל בתשלום אותו מכנה האגודה "זעום" לקופה הציבורית. אך הכסף הגדול טמון בבנייה מסיבית למגורים. ברור שבמצב דברים זה העיסוק החקלאי הפך למשני.

במנהל תקין המדינה היתה מחזירה לעצמה את הקרקע שהוקצתה לחקלאות וכעת עוברת שינוי ייעוד בכפוף כמובן לפיצוי עבור השימוש החקלאי. אולם הצעת החלטה 736 שהתקבלה אתמול במועצה, קובעת מספר מסלולי התעשרות מהקרקע בנוסף לפיצויים שנקבעו עד כה.

האגודה פרסמה היום את תמציתה של הוראת השעה

יישוב שישווק תוך 3 שנים 40 יחידות דיור יקבל מענקים עצומים מכספי הציבור. גובה המענק 25,000 ₪ ליחידת דיור אחת. כמו כן, המועצה האזורית רשאית לגבות הוצאות פיתוח עד סכום של 120,000 ₪ עבור כל אדם שמעוניין לקנות מגרש בהרחבה ללא בדיקתה מצד רשות מקרקעי ישראל.

בהתאם לדברי ההסבר בהחלטה עלות הפיצוי שרשות מקרקעי ישראל תשלם מוערכת ב- 30,000,000 מיליון ש"ח לשנה (בהנחה שיבנו 1200 יח"ד בשנה). סכום זה אינו כולל את ה- 120,000 ש"ח שכל רוכש בהרחבה יאלץ לשלם לאגודה השיתופית במושב/בקיבוץ שבו ירצה להתגורר.

מי יוכל להרוויח מכך, ומי עלול להיפגע מהחלטה 736

מספר מצומצם של משפחות יזכו לעשות הון מהקרקע הציבורית, בו בזמן שהקופה הציבורית וכל הציבור העירוני שמעוניין לרכוש מגרש במושב או קיבוץ, יאלצו לשלם.

החזקים ימשיכו להתעשר על חשבונם של החלשים, ולסנן אותם בוועדות הקבלה ולגבות כספים ללא כך פיקוח מצד המדינה. כך לטענת האגודה לצדק חלוקתי.

עתה נותר להמתין כי ההחלטה תיושם על ידי אישורו של שר האוצר משה כחלון. אולם בכוונת האגודה לצדק חלוקתי לפנות לשר האוצר ולקרוא לו לסרב לחתום עליה.

אודות מאירה פלורין

מאירה, כתבת כלכלית המסקרת חדשות כלכלה וטכנולוגיה בעיקר, מהעולם וגם מהארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

נחש בואה כרוך על תיבת דואר בקנזס - Overland Park Police

לא קיבל מכתבים לאחר שנחש ענק נכרך סביב תיבת הדואר שלו

הקצינים ניסו לשכנע את הרשות לבעלי החיים, ״להניח את הנחש מתחת לשולחנו של מפקד התחנה אבל הם לא הסכימו״