בס"ד י״א באדר ב׳ תשע״ט , יום שני , מרץ 18 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / בראש / מיי מתעקשת: סאגת הברקזיט בעימות חזיתי עם החוק הבריטי היבש
תרזה מיי - משרד הפנים הבריטי

מיי מתעקשת: סאגת הברקזיט בעימות חזיתי עם החוק הבריטי היבש

תרזה מיי - ארכיון (קרדיט תמונה: משרד הפנים הבריטי)

ככל שמתקרב מועד העזיבה הצפוי של בריטניה מהאיחוד האירופי, כאשר העתיד כלל אינו ברור בנושא, מסתמן כי יותר בריטים רוצים להישאר חברים באיחוד האירופי מאשר להיפרד מהגוש.

אם הסקרים האחרונים אכן מצביעים על כלל התומכים במשאל עם חוזר כדי לבטל את הברקזיט, אזי עולה מהדברים כי רבים שתמכו בכך במשאל הקודם, עשו זאת יותר כהצבעה פוליטית ואולי אף כבדיחה על ראש הממשלה הקודם שאמר 'אתם כל כך רוצים, נלך למשאל עם', ולמעשה אפילו לא חלם ולא שיער כי הדבר יעבור.

עתה כשהבינו הללו את ההשלכות על מדינתם וכי לא מדובר כלל ועיקר בקוריוז, מסתמן כי הבוחרים רוצים צ'אנס נוסף כדי לקבל את ההחלטה הסופית בעצמם. במילים אחרות, אזרחי בריטניה מרגישים כי ממשלתם מנותקת מהם ומרצונם, ומקדשת את החוק היבש ואת ענייניה ללכת עם הברקזיט, שכאמור הולך ומתברר כי היה בדיחה לא כל כך משעשעת- עד הסוף.

התאבדות?

"ההתאבדות" הזו לדעת, צפויה להתרחש ב- 29 במרץ, המועד בו בריטניה אמורה באופן רשמי להתנתק מהאיחוד האירופי, תוך שראש ממשלתה, תרזה מיי יוצאת למאבק איתנים כדי להשיג הסכם שכרגע, אף שהגדרתו סביר, עדיף על פני התנתקות ללא כל הסכם.

מיי וממשלתה מתנגדים לכל שינוי בהחלטת משאל העם הקודמת, וכאמור מעוניינים לקדש את החוק הרלוונטי של האומה אף שזה כבר יותר מברור כי משאל עם חוזר ישים סוף לסאגה הנוכחית.

מזכיר לכם משהו.. אתם לא טועים

הדברים מזכירים את ההתנהלות במדינת ישראל ואולי לא בכדי, היות וחוקיה מבוססים בין היתר על החוק האנגלי, שלא אחת בין אם זה בג"ץ, פרקליט המדינה ובפרט היועמ"ש, מובילים את העם לאבדון על שם קידוש "החוק" בנושאים מגוונים. כך נדמה כאילו את ספר החוקים לא כתב בשר ודם, ואף ככל שנכתבו לפני עשרות שנים ויותר, נדמה כאילו שלא ניתן להתאימם לימינו.

מיי חזרה על התנגדותה הנחרצת לקיים משאל עם שני, ותירצה את התעקשותה אף מעבר לסעיפי החוק בהתאמה לסוגיה, בטענה כי זה יביא למחלוקת ולגילוי חוסר כבוד כלפי אלה שהצביעו לעזוב בהצבעה המקורית.

כמו במדינות אחרות בהן נבחרי הציבור מנותקים מהעם, ובתוך כך לוקים בחוסר זיכרון כבד באשר למי מינה אותם לתפקיד לכתחילה, כך מתעקשת מיי להוביל את בריטניה לחוסר וודאות שאולי לא ידעה הממלכה מאז מלחמת העולם השנייה. במקום לומר שיחד עם הכבוד למחוקק שקבע את הנהלים לגבי כיבוד משאל העם ומי יודע מתי זה היה... הזמנים משתנים, הציבור לא מעוניין שנבחריו בהכרח ישימו את החוק מעל להיגיון ולמציאות. חוקים נועדו למען האזרחים ולא ההפך.

אודות ג'ו רוסנקראנץ

ג'ו מסקר חדשות מהעולם ולעתים אייטמים הקשורים גם לישראל בהיבט הבינלאומי. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

ניפוץ זכוכית - CC0

בג״ץ 'מנפץ' מיתוסים על מדינת ישראל

אשריו של בג״ץ וטוב שיש ארגון כזה, ובעיקר רצוי שלא להתבלבל הרי אלו הרוצים בחיסולו של בג״ץ אינם בעדכם!

תגובה אחת

  1. בריטניה חזקה מתמיד להתכונן מגמת הסכם בטוח או ביטול הברקזיט .
    המטבע חוזר לחוסנו