בס"ד י״א בתשרי תשע״ט , יום רביעי , ספטמבר 19 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6452.22 | €5536.9 | £4909.31 | ¥723903.93 | 19/09/2018 15:26
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / המִיקְס / הושב ציור שנגנב ע״י הנאצים והוחרם לאחר מכן בצרפת תחת חוק אנטישמי
ללקט אגסים ציור של קאמי פיסארו - נחלת הכלל

הושב ציור שנגנב ע״י הנאצים והוחרם לאחר מכן בצרפת תחת חוק אנטישמי

״ללקט אגסים״ ציור מאת קאמי פיסארו 1887 (קרדיט תמונה: נחלת הכלל)

מדובר בציור אימפרסיוניסטי-צרפתי מפורסם, שנשדד על ידי הנאצים במלחמת העולם השנייה וצפוי לשוב לרשות המשפחה היהודית שהציור היה בבעלותה.

השבת הציור ליורשיו של בעליו המקוריים, התאפשרה לאחר שבית משפט בצרפת קבע כי הוא אכן שייך לצאצאיו של סיימון באואר, אספן אמנות וניצול שואה, וכי הקניין של בעליו הנוכחיים למעשה לא התקיים.

יצירת האומנות "ללקט אגסים" נוצרה בשנת 1887 על ידי האומן היהודי צרפתי, קאמי פיסארו, שנחשב לאחד מחשובי האמנים האימפרסיוניסטים. בשנת 1943 הוחרם הציור מבעליו היהודי תוך ניצול סעיף בחוק אנטישמי של ממשלת וישי.

באואר, שרד למזלו את השואה בזכות נס שקרה לו. בזמן שנשלח למחנות ההשמדה פרצה שביתת רכבות גדולה בצרפת מה שגרם לרכבת שהובילה אותו למחנה ריכוז לעצור בדרך וכך ניצל ממוות.

בשנת 1995 נרכש פריט האומנות תמורת 800 אלף דולר במהלך מכירה פומבית בניו יורק, על ידי ברוס ורובי טול. מאוחר יותר השאילו השניים את היצירה למוזיאון מרומוטן מונה שבפריז.

משעשה הציור את דרכו לצרפת, החלו צאצאיו של באואר במהלך משפטי מזורז על מנת להשיב להם את רכושם, ולפני מספר חודשים קיבלו כמבוקש צו המורה לעקל את הציור בתנאי שתוכח בעלותו.

הרוכשים, בני הזוג טול, אמרו מצדם כי הם קנו את הציור בתום לב. "הלקוחות שלי יתאכזבו מאוד במידה ולא יוכלו להחזיר לביתם את הציור, הם מאוד קשורים אליו, ובהחלט נגיש ערעור על הפסיקה", אמר עורך דינם של בני הזוג טול, רון סופר.

עוד הוסיף עורך הדין סופר ואמר בשם לקוחותיו כי "הם לא חושבים שזה מקומם לשלם על הפשעים של משטר וישי." כידוע, משטר וישי בעת שהתמוטט ולאחר שדה גול תפס את שהשלטון בצרפת, הוכרז כלא חוקי.

רוב הסיכויים כי הפריט יקר הערך יושב לבעליו, כך ניתן להעריך על פי פסיקות קודמות, המלמדות כי ככל שזה אפשרי, אזי ניתנת קדימות לבעליו המקוריים של הרכוש במידה והוכחה בעלותם.

הטענה כי מדובר ברכוש שנגזל על ידי הנאצים גוברת על פי רוב כטיעון משפטי אף בדיון בו הוכח מעבר לכל ספק כי הרוכשים קנו את הפריט האמור בתום לב.

אודות ג'ו רוסנקראנץ

ג'ו מסקר חדשות מהעולם ולעתים אייטמים הקשורים גם לישראל בהיבט הבינלאומי. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

עבר לקיבוץ נדבות? האמיר של קטאר נתן לארדואן את מטוסו במתנה

פרשנים העריכו כי המתנה המהודרת לא נמסרה לארדואן רק משום שקטאר מבינה למצבה הכלכלי העגום של טורקיה