בס"ד ט״ו באדר א׳ תשע״ט , יום רביעי , פברואר 20 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / חדשות / כותרות / הקנצלרית מרקל הראשונה למצמץ ולהניף דגל לבן במלחמת הסחר
מכוניות גרמניות מרצדס - CC0

הקנצלרית מרקל הראשונה למצמץ ולהניף דגל לבן במלחמת הסחר

מרצדס- הקנצלרית מרקל נכנעה ללחץ שבא מתעשיית המכוניות הגרמניות (קרדיט תמונה: CC0)

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, מסרה לפני סוף השבוע כי תתמוך בהורדת התעריפים שהטיל האיחוד האירופי על יבוא מכוניות מארה"ב, בתגובה להצעת הפשרה מוושינגטון שלא להטיל תעריפים דומים על מכוניות אירופיות בתמורה לוויתורים של אירופה.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, איים בחודש שעבר להטיל תעריף יבוא של 20% על כל כלי הרכב המיוצרים באיחוד האירופי, כחלק ממדיניות הסחר של ארה"ב, שאינה מוכנה יותר להמשיך בסחר הבינלאומי תוך גירעונות מצטברים.

מה שקדם לשינוי הגישה בגרמניה וכאמור להמלצתה הצפויה של מרקל למדינות הגוש להוריד את תעריפי הייבוא על כלי רכב המיובאים מארה"ב, היה מסע דילוגים של שגריר ארה"ב בגרמניה, ריצ'רד גרנל, ופגישותיו עם בכירים של יצרניות הרכב הגרמניות.

אופנוע הארלי-דייווידסון - Christian Teillas - HARLEY DAVIDSON

הארלי-דייווידסון- עשו טעות אסטרטגית לדורות? אך אולי יסלחו להם (קרדיט תמונת אילוסטרציה: Christian Teillas - HARLEY DAVIDSON)

על פי דיווח של סוכנות רויטרס מפי גורם בכיר בתעשייה, השגריר האמריקני הבהיר ליצרניות הרכבים, כי ביטול המכסים על רכבים אמריקאים מצדה של אירופה, יכול לגרום לנשיא טראמפ לזנוח את איומיו להטיל מסים על הרכבים המיובאים ממדינות הגוש.

גרמניה היא אחת המובילות בייצוא הרכבים לארה"ב, לפיכך פגישות אלו ככל הנראה כבר עשו את העבודה הלאה, תוך שהניבו לחץ של גורמים בכירים מקרב אנשי העסקים על הפוליטיקאים.

בעקבות המידע כי מסתמן פתרון למשבר, המניות של יצרניות הרכב בגרמניה הגיבו אתמול בעליות שערים.

מרקל הבהירה שתמיכתה בהורדת המיסוי על יבוא רכבים, לא תכלול רק את ארה"ב אלא שתחול על ייבוא רכבים ממדינות נוספות.

לא מזמן נקטה אירופה בצעדי תגובה למלחמת הסחר והטילה בין השאר תעריפי מס על יבוא של אופנועי הארלי-דיווידסון האמריקאים, מה שגרר את החברה להודיע כי תייצר בחו"ל, הנשיא טראמפ הופתע מאד מההודעה של הארלי ואמר בכמה הזדמנויות- "סבלנות." עתה הולך ומסתמן כי לפחות בסיבוב הזה טראמפ והסבלנות השיגו את המטרה.

אודות מאירה פלורין

מאירה, כתבת כלכלית המסקרת חדשות כלכלה וטכנולוגיה בעיקר, מהעולם וגם מהארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

ראובן רובי ריבלין - צילום מסך - יו טיוב

יש ״רשעים״ בירושלים, בשורה לא טובה לבאות לנתניהו

רובי, מצביא צעצוע, שעוטה לא אחת ארשת חשיבות גדולה משל נשיא האומה החזקה בעולם, ארצות הברית.