בס"ד י״ח באדר ב׳ תשע״ט , יום ראשון , מרץ 24 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / בכותרות ועוד / שמורה בענן: פתרון וירטואלי לנשים חרדיות עובדות
משרד אישה עובדת לפטופ (CC/Flickr/Kyle Murphy)

שמורה בענן: פתרון וירטואלי לנשים חרדיות עובדות

בתמונה: אילוסטרציה (קרדיט: CC/Flickr/Kyle Murphy)

אין זה סוד כי נשים חרדיות עושות מסירות נפש על מנת לשמור על הכשרות בבתיהן. קנייה והכנה של אוכל כשר, רכישה והתאמה של בגדים צנועים, שלמרבה הפלא גם בהם יש מה שנחשב ככשר ומה שנראה ככזה אך אינו כך, ולמרות שניתן לרוכשם בסביבה המוגדרת כדתית חרדית, ועבור המתבונן מן הצד אין מדובר אלא בפריטים צנועים לכל הדעות, למעשה גם בזאת הן צריכות להתאמץ.

בנושא פרנסת הבית בפרט נשות ישראל החרדיות מתמודדות עם ניסיונות לא פשוטים כלל, עד שניתן להגדירם לעיתים כניסיונות קיומיים עבורן, ממש. בין הנושאים המרכזיים בהם השאיפה היא לרמת כשרות גבוהה, רצויה ונחוצה, אשר גם מועילה וגם מאד משפיעה על האישה וכמובן על שלום ביתה, נמצא מקום העבודה. חיפוש מקור פרנסה לכשעצמו אינו דבר קל בארצנו, אזי מציאת מקום עבודה שייחשב ככשר, בו סביבה חרדית מבחינה אנושית, והן שמתקיימים בו שמירה וכיבוד אורחות החיים הדתיים חרדיים, כמעט ואינו בנמצא, וכנראה שלא קיים דבר כזה באופן מובהק.

רוב מקומות העבודה בארץ, נחשבים עבור האוכלוסייה החרדית כחילוניים, ובמידה ומועסקים בהם חרדים, כנראה שעובדים אלו לרוב אינם מתכבדים בכיבוד המוצע בישיבות, לא סועדים בחדר האוכל, וודאי שנמנעים מלהשתתף באירועי חברה מעורבים. עובדים חרדים במקומות עבודה חילוניים נתקלים בקשיי תקשורת עקב פערים חברתיים- מנטאליים ורוחניים באופן יומיומי ומתמשך, ונאלצים להתמודד עם סיטואציות שאינן נעימות בלשון המעטה: שמיעת דיבור שאינו צנוע, פניות ישירות העשויות להתקבל כבוטות, קרבה פיזית שאינה עניינית או שייכת מבחינתם ומרגישה כפלישה למרחב האישי, מבטים ישירים, וכן חוסר הבנה מבחינת הצרכים התעסוקתיים הסוציאליים והתחשבות בימי צום, חגים ומועדים, חופשות, ימי מחלה לא עלינו, ועוד.

המעסיקים סך הכול רוצים לחוות תוצאות הצלחה ושגשוג

קשה עד בלתי אפשרי לצפות ממעסיקים להבין, להפנים ולהתחשב במהות תפקידה של האישה בבית היהודי (כל שכן כשמרבית המנהלים הינם גברים חילוניים). כל הדוגמאות לעיל לעיתים נסתרות מעיניי המעסיקים, שסך הכול רוצים לחוות תוצאות הצלחה ושגשוג, מה שהוגן ואף צודק. לציין כי יש מעסיקים שנמנעים במכוון מלהעסיק עובדים מהמגזר החרדי, אזי ודאי שיש להודות על אלו שכן עושים זאת בשמחה וברוחב לב.

עובדות משרד חרדיות המבקשות לשמור על איזון נכון בין ערכים וצרכים, נאלצות לצאת לעבוד מחוץ לביתן לשעות מרובות כמדי יום. שכן, כנהוג בחברה החרדית, הנשים הן האחראיות על פרנסת משק הבית, וזאת על מנת לאפשר לבעלים ללמוד בישיבה. ישנם בתים חרדיים בהם שני בני הזוג עובדים, אולם אתגרי הפרנסה לא פוסחים עליהם וגם בתוכם יש הנאלצות לצאת ולעבוד במקומות עבודה מעורבים. בין אם זה משום שמקומות עבודה חרדים כאמור בנמצא פחות מן הנדרש, לבין אם משום שבמקומות עבודה חרדים המשכורת נמוכה יחסית, לעיתים אף באופן גלוי ומוצהר, לעומת מקומות חסרי צביון דתי. יתרה מכך, גם במקומות עבודה המוגדרים כמונהגים על פי ההלכה, לרוב סביבת העבודה אינה "סטרילית", כך שלעובדת יכול להיות מנהל ולא מנהלת, מקומות הישיבה אינם מופרדים לחלוטין, האינטרנט נגיש ופרוץ, ורבים הסיפורים והקשיים.

קהילה וירטואלית של נשים העובדות בחברה מעורבת

בכדי להתמודד עם האתגרים הללו, הוקמה קהילה וירטואלית של נשים העובדות בחברה מעורבת ומשתייכות לרוח בית יעקב. הקהילה הוקמה לפני כשנתיים במטרה להוות כמעין תיבת נח במבול הסוער שבחוץ, כשהכוונה היא לעולם המשתנה מחוץ לבית והרחוק מן הסביבה התומכת. מדובר על מיילים המועלים על-ידי כותבות איכותיות ומוכשרות, ובו הן מקשרות בין בנות הקהילה, השותפות לאותן תחושות וחוויות. שמורה במבול הוא מעין פורום אינטרנטי השותפות בו אלפי נשים חרדיות העובדות במקומות מעורבים, כאשר יחד, הן מלבנות דילמות ייחודיות למגזר, ושומרות "על חום הגחלת שלא תכבה..." חלק מהנושאים מועלים לבקשת המשתתפות ומדי פעם אף נערכות תגובות המופצות לכולן או למספר קבוצות ייעודיות, לפי הדרישה. הכותבות מזמינות את העובדות המבקשות להתמודד ביתר קלות עם הניסיונות האופפים את הדור הזה, בפרט במקומות עבודה מעורבים, "בואי והצטרפי עמנו לקהילת העובדות הגדולה והשמורה בישראל" כך נכתב בסיום המייל המזמין.

דרך המיילים, נשים חרדיות בשוק העבודה דנות בנושאים ובהם עזרה לבעל ועזרת הבעל בבית, התמודדות במקום העבודה, השינויים העוברים על החברה החרדית ואף אקטואליה. בפוסט מסוים נכתב למשל על סיטואציה בה אישה משתדלת בכל מאודה למנוע ביטול תורה, ואחד הילדים נזקק שתישאר יום נוסף בבית ומכאן נבע עימות בינה לבין המעסיק, אף על פי שזכאית להשתמש בימי מחלה שנותרו לה כדין. במיילים מועלות סוגיות של חינוך ושל תפקידי האישה בבית ומחוצה לו, ולכל אלו מתווספים תיאורים חווייתיים של הרגשות הנלווים, מחשבות אישיות, ניסיון החיים ושיתוף בסיפורים אישיים. זאת כאשר "כל הפעילות נועדה למטרת רווח יחידה ומוצהרת: להקל על הבנות השואפות להישאר שמורות בדור המבול התעסוקתי האופף אותנו." (ניתן למצוא פרטי קשר ברשת ולהצטרף במידה ועומדת בתנאים)

אודות ליהי רם

ליהי, משמשת כעוזרת לכתבי האתר ולעתים ככתבת משנה בנושאים מסוימים. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

מארק סאלבס הדמוקרטי שאולץ להתפטר עקב פוסט שהעלה לפייסבוק -

מנהל במפלגה הדמוקרטית פרסם פוסט פטריוטי ואולץ לפרוש

עיתונאית שחיפשה לעורר מחאה נוספת נגד הפוסט של סאלבס, גילתה סיפור אחר לגמרי, להפתעתה הגמורה