בס"ד י״א בתשרי תשע״ט , יום רביעי , ספטמבר 19 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6488.28 | €5554.87 | £4936.74 | ¥726157.32 | 19/09/2018 15:29
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / טכנולוגיה ומדע / אינטרנט / 16 טיפים על מנת שלא ליפול קורבן לפושעי הסייבר
פשעי סייבר האקרים נוכלים באינטרנט (Sidelnykov+Mesa+Cho-Pan+סטודיו טודיי)

16 טיפים על מנת שלא ליפול קורבן לפושעי הסייבר

בתמונה אילוסטרציה: סכנה אורבת באינטרנט בכל פינה, כדאי להיות זהירים וחכמים (קרדיט: Sidelnykov+Mesa+Cho-Pan+סטודיו טודיי)

אילן סגלמן, סמנכ"ל מכירות ופיתוח עסקי ב- Power Communications ומנהל פעילות Sophos בישראל משתף את קוראי "טודיי" ומזהיר כי: "פושעי הסייבר צפויים השתמש ב'פישינג', אימיילים חכמים, שעשויים להראות כהצעות מיוחדות או כהודעה על משלוח מתנות."  במציאות, מסביר עוד סגלמן, האימיילים הללו מתוכננים בקפידה ונראים הכי אותנטיים שאפשר, אך עם במטרה אחת, על מנת לטמון פח לצרכנים "כדי שיקליקו ויעבירו אליהם מידע אישי ורגיש, כמו פרטי קשר, מספר תעודת זהות, פרטי כרטיס אשראי ועוד".

כמה נקודות שחשוב מאד לדעת ולהישמר בעת הרכישות ברשת ובכלל

1. הנחות לא הגיוניות: אם עסקה און-ליין מציעה הנחה שנראית גדולה מידי מכדי להיות אמתית, היא כנראה לא אמתית. לחצו על Delete!

2. רשתות אלחוטיות לא מוכרות: היזהרו מרשתות אלחוטיות לא מוכרות אם אתם מבצעים קניות באמצעות הסמארטפון שלכם. עדיף שתקלידו את מספר כרטיס האשראי שלכם רק כאשר אתם מגיעים הביתה.

3. שימו לב לשינויים קלים באיות שמות המותגים: פושעי סייבר משנים אות אחת או שתיים בשם המותג על מנת להערים על הצרכנים כדי שישתפו במידע האישי שלהם.

שעון אינטרנט תשלום באמצעות הנייד (Leung Cho Pan)התקנים לבישים, לסגור את "הפתח" מפני פושעי הסייבר (Leung Cho Pan)

4. התקנים לבישים, כאלו המתחברים למכשיר הנייד, החל משעונים חכמים, עד מערכות אבטחה בביתכם הנשלטות מרחוק ועוד, צפויים להיות בפוקוס של פושעי הסייבר: אפסו ושפרו את הסיסמאות! (ראו סעיף 5 להלן).

5. סיסמאות: השתמשו בסיסמאות שונות וקשות לניחוש בחשבונות שונים. השתמשו באותיות קטנות וגדולות, מספרים וסמלים (ניתן להיעזר בווידאו של Sophos על מנת ללמוד כיצד לייצר סיסמה חזקה).

6. התקינו או עדכנו פתרון למניעת רוגלה במחשב שלכם: פושעי הסייבר משיגים מידע באמצעות תוכנות רוגלה, כיום יותר מתמיד. הגנו על עצמכם מפני כל סוגי הנוזקות, כולל רוגלות, אשר רושמות את פרטיכם הפיננסיים בעוד אתם מקלידים אותם.

מספר צעדים שאסור בשום אופן לעשות, אם לא רוצים להיות חשופים לפריצות

1. הטעות הנפוצה- סיסמאות פשוטות שקל לזכור: סיסמאות כמו "סיסמה" או "12345" – הן כמו לתת סוכריה לתינוק. האקר בינוני עלול לגלות את הסיסמא שלכם בזמן קצר מאד ובלי מאמץ.

2. שימוש באותה סיסמה לכל החשבונות: זה מעייף לזכור סיסמאות שונות לבנק, לקניות בסופר או לאימייל, אבל תזכרו – אם להאקר יש גישה לסיסמה אחת שלכם, הנזק שהוא יכול לעשות יהיה גדול יותר אם אותה סיסמה חולשת על כל החשבונות שלכם ברשת.

3. דבר פחות נפוץ אך קיים הוא פתיחת תיקיה בסמארטפון או באימייל, שכוללת את כל הסיסמאות שלכם: יש לכם סיסמה נפרדת לכל חשבון, יופי – אבל תיקייה שכוללת את כל המידע הזה היא גן עדן להאקרים. השתמשו במנהל סיסמאות שאתם יודעים שהוא בטיחותי.

4. כולנו נוטים להתעלם מהודעות על עדכונים בסמארטפון ובלפטופ: נכון שאין יותר קל מאשר להתעלם וללחוץ על "הזכר לי מאוחר יותר", אבל חלק מהעדכונים הללו כוללים עדכוני אבטחת מידע חשובים שצריכים לצאת לפועל.

5. טעות נפוצה המזמינה את הפורץ היישר למכשיר היא לפתוח לינק או קובץ מצורף באימייל לא מזוהה: אתם סקרנים, זה ברור, אבל אימיילים של פישינג הופכים נפוצים יותר ויותר, וחלקם מצליחים להערים גם על החכמים ביותר. כלל האצבע הוא: אל תפתחו לעולם אימייל אם לא ציפיתם לו.

6. מענה לאימיילים שמודיעים לכם על פעילות לא רגילה בחשבון שלכם: רוב האימיילים שכוללים התראות על תרמית או הונאה בחשבון שלכם הם בעצמם מעשה הונאה. אל תענו עליהם, אל תקליקו על הלינקים. במקום זאת, לכו ישירות לאתר האינטרנט של הספק (או התקשרו אליו) על מנת לבדוק את הנושא. הקלקה על לינק באחד האימיילים הללו ו"רישום" היא דרך קלאסית לאבד את שם המשתמש שלכם.

7. ללחוץ על "זכור אותי" כאשר אתה מתחבר לאתר כלשהו: זה נוח להתחבר לאחר שכבר זוכר את הסיסמה שלכם, אבל האם באמת הייתם רוצים לאפשר לפושעי הסייבר גישה לחשבון הפייסבוק שלכם לדוגמה? תמיד בצעו log out ולעולם אל תלחצו על "זכור אותי".

8. לא להאמין לעסקאות טובות מידי: אין דבר כזה iPhone בחינם. האקרים יציעו לכם עסקאות תחרותיות מדהימות. אם העסקה טובה מידי מכדי להיות אמתית – פשוט סרבו לה, אל תיקחו את הסיכון.

9. התחברות לרשת אלחוטית לא מוכרת: השתמשו אך ורק ברשת אלחוטית מאובטחת, אחרת כל המידע בסמארטפון שלכם, החל מחשבון הפייסבוק שלכם ועד האפליקציה הבנקאית שלכם, יכול להיות חשוף להאקרים ופושעי סייבר. אם אתם לא בטוחים שהרשת בטוחה.

10. רצוי מאד לבדוק את העסקאות שלכם או את הפעילות בכרטיס האשראי: חשוב לבדוק את חשבון האשראי באופן קפדני ושוטף מנת להימנע מהונאות. אם גיליתם תשלומים לא מזוהים, הודיעו לבנק שלכם מידית.

שתפו את הטיפים החשובים הללו עם כל מי שאתם מכירים, המצב הולך ומחמיר, וכך גם התחכום הגובר של פושעי הסייבר.  

אודות אילן סגלמן

אילן סגלמן, סמנכ"ל מכירות ופיתוח עסקי ב- Power Communications ומנהל פעילות Sophos. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 02-374-1100 (עברית ואנגלית). ניתן גם ליצור קשר עם המערכת והכתבים באמצעות הטופס בדף צור קשר.

כדאי גם לבדוק

ילדים עם הנייד הסלולרי - CC0

גמילה מאפליקציות דיגיטליות ותקשורת חברתית המזיקות לנפש

באוסטרליה מכנים זאת ״חגים ללא טכנולוגיה״ וכמות החוגגים באותם זמנים ללא הסלולרי כמובן, רק עולה