בס"ד ט׳ בניסן תשע״ט , יום ראשון , אפריל 14 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / טכנולוגיה ומדע / חדשות טכנולוגיה ומדע / בהמשך לפיצוץ המסתורי של הלוויין – המדינה תממן את עמוס 8
לוויין ישראל עמוס - יעקב סער לעמ

בהמשך לפיצוץ המסתורי של הלוויין – המדינה תממן את עמוס 8

(קרדיט תמונה: יעקב סער לע"מ)

המדינה אישרה השבוע כי תממן מקופתה חלק עיקרי של הפיתוח והבנייה של לוויין תקשורת חדש, עמוס 8, שיפותח וייבנה בישראל. על פי הערכות המשקיעים הקודמים לרבות פייסבוק הדירו ידם מהפרויקט, מה שלא הותיר למדינה כל ברירה אחרת.

שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס אמר לאחר אישור ההחלטה: ״ההחלטה היא בעלת משמעות אסטרטגית ארוכת טווח ועונה על צרכים קיומיים חיוניים למדינת ישראל.  פיתוח וייצור הלוויין בישראל יאפשרו שמירת עצמאות מוחלטת בתחום התקשורת הלוויינית. בנייתו בישראל תשמר ידע ומומחיות בתחום שנרכשו במשך עשרות שנים בתעשייה המקומית."

משמעות ההחלטה היא שהידע שנצבר בתחום לוויינות התקשורת יישמר בישראל, לישראל תהיה שליטה בלוויין, איכות השידור לקהל הלקוחות של לוויין התקשורת תשתפר ותורחב, הפיתוחים החדשניים שיפותחו בלוויין ישליכו גם לפרויקטים טכנולוגיים נוספים וישפרו את התחרותיות של תעשיית החלל הישראלית בעולם.

התפוצצות עמוס 6

השר אקוניס הוסיף כי ההחלטה לממן את בניית הלוויין עולה בקנה אחד עם המלצות הוועדה המיוחדת שהקים בדיוק לפני שנתיים, בעקבות התפוצצות עמוס 6 על כן השיגור בארה"ב. "ההחלטה היא שלב ביישום מסקנות הוועדה המיוחדת, בראשות מנכ"ל משרד המדע פרץ וזאן, שהוגשו לי זמן קצר לאחר האסון הגדול של אובדן עמוס 6," אמר אקוניס.

בספטמבר 2016 נקלעה תעשיית החלל הישראלית למשבר חמור בעקבות התפוצצות הלוויין עמוס 6 ובהמשך לאובדן הקשר עם עמוס 5 בנובמבר 2015.

ההחלטה הנוכחית מיישמת מדיניות שהומלצה על ידי ועדת החלל הבין-משרדית. על פי המלצות הוועדה, המתווה המיטבי הלוקח בחשבון את כלל הצרכים אל מול העלות למדינה, הוא שימוש בלווייני תקשורת מסחריים מתוצרת ישראל והפעלתם באמצעות חברה ישראלית.

מאחר שעלות לווייני תקשורת מתוצרת ישראל גבוהה יותר מעלותם בשוק העולמי, קבעה הוועדה כי יש צורך בפיתוח תשתיות ויכולות לצורך גישור על פער העלויות.

"הידע הטכנולוגי שיצטבר בעקבות העבודה על פרויקט זה, יאפשר לתעשיית החלל הישראלית כולה להתחרות טוב יותר בשוק החלל המתפתח ולהשיג יתרון וכן יחזק את איתנות תשתית החלל בישראל," אומר מנכ"ל המשרד וזאן.

אודות אוריה נהלל

אוריה, כתבנו המסקר ועורך כתבות, תחקירים ופרשנות בנושאי צבא וביטחון בעולם ובארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

Robotiq COBOT - קובוט רובוט - UR

שיקגו: על רובוטים שמעתם, אבל על קובוטים?

רובוטי עזר מלשון קו-פיילוט (טייס משנה), הקובוט יכול לקחת חלק פרקטי במשימות שוטפות.