בס"ד ו׳ באלול תשע״ח , יום חמישי , אוגוסט 16 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6392.7442017 | €5627.3908715 | £5027.8229944508 | ¥708210.3784404 | 16/08/2018 12:46
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / טורקיה תאלץ לשחרר את האזרח האמריקני או שתקרוס כלכלית
רג'פ ארדואן (CC-Flickr-Martin Schulz)

טורקיה תאלץ לשחרר את האזרח האמריקני או שתקרוס כלכלית

נשיא טורקיה רג'פ ארדואן (קרדיט תמונה: CC-Flickr-Martin Schulz)

ארצות הברית הודיעה לטורקיה לאחר שזו במשך תקופה ארוכה מחזיקה ללא ראיות אזרח אמריקני באשמות שווא כשלכל ברור כי קשריו לריגול וטרור מופרכים, כי עליה לשחררו לאלתר או שיושתו מעבר למה שכבר הוטל על מספר משריה, סנקציות כלכליות מרחיקות לכת ובאופן מתגלגל.

לכתחילה לא הענישה ארה"ב את טורקיה אלא שהטילה סנקציות על שרי ממשלתו של ארדואן שהגיב על כך בחריפות וטען כי לא ישחרר את האזרח האמריקני. אולם היתה זו גחמתה של טורקיה להטיל תעריפים על הסחר בין המדינות מה שהוביל כצפוי לתגובה אמריקנית נוספת.

ברונסון, שהה בכלא הטורקי קרוב לשנתיים שלאחריהן הושם במעצר בית, הוא מואשם בסעיפים שהעונש עליהם במצטבר מעל ל-30 שנים, הכומר מכחיש את כל המיוחס אליו.

נשלט בידי גאוותו

כמנהגו, הניח נשיא טורקיה ארדואן לגאוותו ולדמיונו כקיסר המזרח התיכון להוביל ולשלוט עליו. ארה"ב לא ממש התרגשה ובתגובה לכך החריפה את מלחמת הסחר גם לתחום הסחר החופשי בין המדינות.

בתגובה להודעת ארה"ב, צנחה הלירה הטורקית לשפל שיא מול הדולר היום (שני), לאחר שמשמעות  המהלך האחרון נוגע  למחזור-סחר של מעל למיליארד וחצי דולר בייצוא טורקי לארה"ב.

טורקיה שמהלכת על חבל דק מאוד, לא מקשרת ישירות את הצהרותיה בנוגע לסחר החופשי עם פרשת הכומר הנוצרי-אמריקאי בו היא מחזיקה, אנדרו ברונסון, אלא טוענת כי מדובר בתעריפי תגמול על סחורות מארה"ב לאחר ההודעה זה מכבר של מיסוי אמריקני על ייבוא פלדה ואלומיניום.

בעולם מודאגים ממצבה הכלכלי של טורקיה, שלא נמצאת בעיתוי טוב לניהול מלחמות סחר כאשר המדינה שקועה בחובות לאומיים אדירים וכאמור המטבע הלאומי שלה אם המצב ימשיך להידרדר, כבר בקרוב לא יהיה שווה ולו את הנייר עליו הוא מודפס.

אודות ג'ו רוסנקראנץ

ג'ו מסקר חדשות מהעולם ולעתים אייטמים הקשורים גם לישראל בהיבט הבינלאומי. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

מבזק טודיי - טודיי Twoday Breaking News

נבחרת הכדורגל הסינית ניצחה את נבחרת סוריה 3:0

בית C במשחקי אסיה בג'קרטה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.