בס"ד י׳ בתשרי תשע״ט , יום רביעי , ספטמבר 19 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6352.21 | €5442.78 | £4829.4 | ¥712533.8 | 19/09/2018 00:06
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / אפשר להתווכח אם זה הודות לטראמפ אך לא על העובדה כי זה התרחש במשמרתו
הנשיא דונלד טראמפ וניקי היילי מגיעים לעצרת האו״ם - צילום מסך

אפשר להתווכח אם זה הודות לטראמפ אך לא על העובדה כי זה התרחש במשמרתו

הנשיא דונלד טראמפ ושליחת ארה"ב לאו"ם ניקי היילי – לחץ חסר תקדים על צפון קוריאה קוצר את הפירות (קרדיט תמונה: צילום מסך)

בעולם ממשיכים לעכל בחשדנות את ההתפתחויות האחרונות בין הקוריאות, הדרומית והצפונית כשבשיאן פגישת מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און עם בכירים מדרום קוריאה.

את הסנונית הראשונה בהפשרת היחסים המתוחים בין המדינות, ניתן לזקוף לזכות ההזדמנות שנקרתה בדרכן במסגרת אולימפיאדת החורף שהתקיימה בדרום קוריאה.

אמנם בקרב תושבי סיאול, הבירה הדרומית, נשמעו קריאות להעניש את הקצין הבכיר הצפון קוריאני שביקר בעירם, אך זה לא הוריד מאומה מהאירוע ההיסטורי, שכלל גם את ביקורה של אחותו של קים ג'ונג און, קים יו ג'ונג ולחיצת היד המצולמת בינה לבין נשיא דרום קוריאה, מון ג'יה-אין.

כרגע מוקדם מדי בכדי לצפות לאן יתפתח הדיאלוג שרק החל והגיע לאחר תקופה, מהרגישות ביותר שחוו ביניהן שתי המדינות בתקופה האחרונה, ועד לתמונות המתפרסמות השבוע בהן מנהיג צפון קוריאה נראה לוחץ בחמימות את ידו של השליח הדרום קוריאני שביקר אותו בלשכתו שבפיונגיאנג.

[מודעה] כספכם מנוהל או מרוויח – במה תבחרו בכדי להניע את כספכם?

ארצות הברית, אשר לה בסיסים ואינטרס צבאי בולט באזור, הדגישה לא מזמן את נוכחותה בחלק זה של העולם הן באוויר, הן בים וביבשה, ובסמוך מאד לגבול עם קוריאה הצפונית, לרבות עריכת טיסות מבצעיות באמצעות כלי טיס שלא השאירו לצפון קוריאה כל מקום לדמיון מול מה שמרחף מעל ראשם שמא יגדישו את הסאה, כאשר רק כמה מאות קילומטרים משם ארה"ב כבר קבעה תקדים השייך רק לה למעשה, והשליכה לפני עשרות שנים פצצות אטום מבצעיות שנטרלו את שכנתה של פיונגיאנג מעבר לים, יפן.

למרות זאת, לכל אורך התקופה האחרונה, חזר והדגיש הנשיא דונלד טראמפ, כי הדרך העדיפה עליו לפתרון המשבר הינה בראש ובראשונה מדינית.

מפציץ B-1B ומטוס קר F-18 (US NAVY)

מפציץ B-1B מלווה במטוס קרב F-18 (קרדיט תמונה: US NAVY)

במקביל להצהרות הלוחמניות והעקיצות הממוקדות שבאו מכיוונו של הנשיא טראמפ, הפעילה ארצות הברית לחץ כבד על מספר מדינות במסדרונות האו"ם, וכך הצליחה להטיל על צפון קוריאה סנקציות כלכליות ואחרות חסרות תקדים בהיקפן.

בבית הלבן השמיע הנשיא טראמפ איומים גרפיים כנגד ג'ונג און, אותו כינה לפני כמה חודשים "רוקט-מן", (איש הרקטות). ג'ונג און מצדו לא נשאר חייב מילולית, והדבר יש לציין, אף הפך לחילופי דברים די משעשעים בין המנהיגים, חרף חומרת המצב.

עתה עולה מתוך ההתפתחויות האחרונות כי ארצות הברית יחד עם דרום קוריאה פעלו במקביל להפגנת הכוח דרך התקשורת, מתחת לפני השטח במטרה לחמם את היחסים האזוריים, מאמצים שכמעט הובילו למפגשים רמי דרג בין גורמים מארה"ב וצפון קוריאה, אך אלו כפי שפורסם בוטלו ברגע האחרון.

עתה מצפים כי השלב המעשי בהתקדמות המדינית לאור ההצהרות ההדדיות על נכונות ארה"ב וצפון קוריאה לשבת על שולחן המשא ומתן, קרוב יותר מתמיד.

ההיסטוריה אמנם למדה אותנו כי אין אפשרות לנבא מה יתפתח הלאה במישור המדיני ובמיוחד לא בתחום הצבאי, אולם לזכותו של טראמפ ולמגינת תוקפיו הקבועים, יש לציין כי נכון לעכשיו גם בחזית זו הצליח עד כה הנשיא ליישם את תכניתו לקידום יישוב הסכסוך, אשר לכל נהיר כי הינו בעל פוטנציאל כמעט ודאי להצית עימות בהיקף גלובלי.

[מודעה] מי שבודק יודע- ניהול תיק השקעות אישי זה עולם אחר

אודות ג'קי שטורם

ג'קי שטורם, כתב בצוות החדשות, מסקר בעיקר חדשות בארה"ב. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

עבר לקיבוץ נדבות? האמיר של קטאר נתן לארדואן את מטוסו במתנה

פרשנים העריכו כי המתנה המהודרת לא נמסרה לארדואן רק משום שקטאר מבינה למצבה הכלכלי העגום של טורקיה