בס"ד ט׳ בניסן תשע״ט , יום ראשון , אפריל 14 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / כלכלה / אישים ואירועים / איתות אזהרה: מכירת החיסול של אריסון- נורה אדומה מהבהבת
חורף לילה מטריה עסקים יום גשום קריסה - CC0

איתות אזהרה: מכירת החיסול של אריסון- נורה אדומה מהבהבת

אריסון לא הראשונה ואינה האחרונה שאולי יעזבו את העסקים ואת מדינת ישראל לפני "היום הגשום" (קרדיט תמונת אילוסטרציה: CC0)

אם היה מדובר במכירת בנק הפועלים לצורך השקעה אחרת בישראל, ניתן היה להפריד בין מכירת הבנק למכירת שיכון ובינוי בהנחה משמעותית, וכך גם מכירת נכס נדל"ן יקר שבבעלותה.

למרות הכותרות עליהן התנוססה ההגדרה "דרמה" כדאי להזכיר כי בדיוק לפני שנה בספטמבר 2017 החלה שרי אריסון לחפש דרך לצאת מבנק הפועלים. אז דובר על מכירת מחצית ממניותיה, כלומר וויתור על השליטה.

גם הניסיון לשייך לכך את חקירתה המתוקשרת של אריסון במשטרת אלשיך המצוינת כקטליזטור שעורר באשת העסקים רצון להתקפל מישראל, חוטא למציאות.

"גלובס" לדוגמא, בחר גם הוא לייחס הבוקר "דרמה" למכירת האחזקות בבנק הפועלים, למרות שהיה בין אלו שכתבו זה מכבר כי מסתמן שלאריסון "נמאס מהעסקים בארץ."

שרי אריסון (קרדיט תמונה: קבוצת אריסון)

שרי אריסון (קרדיט תמונה: קבוצת אריסון)

צמצום העסקים בישראל

למרות כי לכתחילה ערכנו השוואה של טרנזקציות כלכליות ומשפטיות (תביעות נגד בכירים במשק) על ציר הזמן, כדי לנסות ולגבש אנליזה מדויקת יותר למה שגרם להחלטותיה של אריסון, החלטנו כי מוטב שלא להתיימר לכך, תוך ניסיון לקרוא את מחשבותיה של אריסון.

רק על קצה המזלג נתייחס לממצאים, משום שכל בר דעת יכול למצוא ללא צורך במיקרוסקופ קשר הדוק בין אירועים מסוימים לבין העובדה כי אריסון, בהיעדר הגדרה אחרת, פשוט מחסלת את כל רכושה בארץ, אף במחיר דיסקאונט של מאות מיליוני שקלים.

אם התיאוריה נכונה ואריסון אוגרת מזומנים בדרכה (העסקית) החוצה, מעבר לכך כי מדינת ישראל תפסיד עוד גורם כלכלי בכיר, היא תצטרף ליוסי חכמי, לב לבייב וישראלים נוספים ועתירי ממון שחלקם עשו את הצעד הזה עוד בתחילת דרכם, או שצברו ממון בחו"ל ללא כל רצון עד כה, לעשות עסקים בישראל.

חברות ומשקיעות היי טק גדולות כגון אינטל, צמצמו באמצעות קונסולידציה את מפעלי הייצור והמשרדים בישראל, כאשר במדינות אחרות הן רק גדלות ומתפתחות.

אחד הספקים שעובד עם אחת מחברות ההיי טק האמריקאיות בישראל, סיפר ל-Twoday כי החל לקבל זה מכבר את התשלומים דרך בנק אמריקאי. בהנהלת החשבונות של החברה נמסר לספק בזמנו, כי החברה סגרה את כל חשבונות הבנק שלה בישראל.

מטבעות מזומן כסף - CC0

(קרדיט תמונת אילוסטרציה: CC0)

טרום אינפלציה מתפרצת

בימים אלו רווחת הדעה בקרב הכלכלנים כי האינפלציה עומדת לפרוץ בישראל. הגם כי ניתן להסביר זאת בתרשימים מרשימים, ההסבר הרבה יותר פשוט. נוסחת העסקים בישראל כמעט ולא יכולה לקיים את העסק.

כאנקדוטה, לפני כמה ימים צייץ ישראלי מברלין בהשתוממות איך דבר לא השתנה בבית הקפה אליו נכנס לאחר חמש שנים לרבות המלצרים, ותהה מה בתל אביב מחזיק חמש שנים. השרה לשעבר, לימור לבנת, תקפה אותו בטוויטר כמי שמשמיץ את המדינה מחו"ל.

Twoday Media

אך לא רק בתי קפה. נתונים שפורסמו בשנה שעברה לימדו כי במדינת ישראל נפתחו מעל ל-40 אלף עסקים חדשים בשנה, ובבאלאנס שלילי נסגרו קרוב ל-50 אלף.

מעבר לעובדה כי במדינה כה קטנה פתיחתם של עשרות אלפי עסקים בשנה נשמע כמספר הזוי, הבעיה אינה טמונה במספר כמו בחוסן הכלכלי של תושביה, כלומר בכוח הקניה הריאלי.

מעגל הקסמים

מדובר במעגל קסמים ההולך וגדל של כלכלת ישראל שכולל באופן נרחב הסתבכות משפטית עקב חובות של רבבות מתושביה שכל שנה מרוויחים מבחינה אפקטיבית פחות כסף בשל יוקר המחיה.

לפיכך, רבים יוצאים ממסגרת כוח הקניה, עקב קבלת תביעות מבנקים, מחברות סלולר וכדומה, כאשר אלפים פונים בצר להם להליך של פשיטת רגל.

רבות האגדות על מלכים ונסיכים שהתלבשו כפשוטי העם כדי לראות מה נעשה בממלכה. הנמשל בסיפור זהה, אדם השבע יכול אולי 'טכנית' להבין כי אחר שלא אכל הינו רעב, אך אינו יכול להרגיש זאת או לעזור כל עוד אינו יודע מה נדרש כרגע עבור אותו אדם רעב.

כאשר מחליטים באופן טכני להעלות לדוגמא את מחירי הדלק על סמך נתונים, גרפים ועוד, או להטיל ריביות רצחניות לחייבים בתיקי הוצאה לפועל לאנשים שלא עמדו בתשלומי איזה חשבון, אולם גורמי ההחלטה מרוויחים בחודש מה שמאות אלפים מתושבי ישראל מרוויחים בשנה שלמה. ודאי כי הם אינם מרגישים ואינם יכולים להבין את המצב האמתי של כלכלת המדינה.

בלון פורח בלונים - CC0

בלון פורח (קרדיט תמונה: CC0)

בהיעדר כוח קניה - אין כלכלה מקומית

סיפורו העצוב של דנקנר, החל עקב חוסר הנזילות של קבוצת העסקים עליה שלט, כשזה נגרם משום שכוח הקניה בישראל הוא לא יותר מאשר אשליה ובלון הניזון בעיקר על אשראי הלקוחות.

אותם בלונים, מתפוצצים כל יום כאשר עוד ועוד תושבים במדינת ישראל נכנסים למעגל החייבים. סיור ברחובות הפאר כגון שינקין בתל אביב וכדומה, או רחובות הומים כגון ז'בוטינסקי ברמת גן, נוכח החנויות הנטושות או מוזנחות, לבדו כבר היה צריך להדליק נורה מהבהבת למדומיינים במשרדי הממשלה.

אמנם יש מספר מצומצם המוערך בכחצי מיליון בני אדם המרוויחים הן מקופת המדינה והן מחברות ההיי טק שמקור כספן בחו"ל משכורות נאות. אך לגבי השאר, כלכלת מדינת ישראל נשענת על כ-2 מיליון מפרנסים אשר יכולים לתמוך בה כל עוד הבנקים ימשיכו לאשר להם את המינוס, כרטיסי האשראי וההלוואות (המספרים בדוגמאות עוגלו לצורך ההמחשה).

רחוב שינקין תל אביב - ארכיון (קרדיט תמונה: חדשות Twoday)

גזירות ממרומי האולימפוס

כל עוד נבחרי הציבור ממרומי האולימפוס ימשיכו להנחית גזירות שעניינן העצמתו של יוקר המחיה במדינת ישראל, כאשר במקביל אין התושבים מתפרנסים די צרכם, כוח הקניה לא יכול יהיה להחזיק עסקים קטנים ואף גדולים, שלדאבוננו ימשיכו להיסגר חדשות לבקרים.

מי שעוקב אחר ניואנסים וטרנדים בתחום העסקת עובדים, יודע כי למעסיק אין ברירה אלא לתת לעתים משכורת גבוהה או שיקבל עובדים פחות מנוסים. הדבר מקרין על מחירו של המוצר והשירות, והנה לכם האינפלציה עליה מדברים בימים האחרונים.

נכון כי המשכורת היא נדבך חשוב בשיקולו של כל עובד אם להיכנס לחברה או לדלג על ההצעה, אך כיום מה שעובדים מחפשים יותר מכל דבר אחר זה יציבות. לא אחת יבדקו המועמדים שעה ארוכה באינטרנט על החברה כדי לזהות חוסר יציבות בטרם ישלחו קורות חיים.

לסיכום אם בכל זאת ננסה להבין את אריסון, אזרחית ארצות הברית שהיגרה לישראל, אפשר אולי להסביר זאת עם הבדיחה הישנה שגורסת כי מי שרוצה לעשות מיליונים בישראל שיביא עמו עשרות מיליונים כי זה מה שיישאר לו. למעשה לאחר שוויתרה במכירת שיכון ובינוי על כ-300 מיליון שקלים - זו כבר אינה בדיחה.

אודות מאירה פלורין

מאירה, כתבת כלכלית המסקרת חדשות כלכלה וטכנולוגיה בעיקר, מהעולם וגם מהארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

קערת פסח דקורטיבית מקריסטל (עדי קראוס- יח''צ)

חוששים קולינרית לקראת הפסח? הנה כמה טיפים ועצות בריאותיות

שיהיה לכולנו חג פסח שמח, כשר ובריא!

תגובה אחת

  1. לאנשי העסקים הן הקטנים והן הגדולים פשוט נמאס לעשות עסקים בישראל עודף רגולציה , עודף ביוקרטיה , פקידות ואישורים ללא סוף , הוצאות ומיסים בלי סוף , ואם קצת הצלחת במקרה -שונאים אותך ומחפשים אותך , פשוט נמאס

    כאן בישראל העסק הכי טוב -הוא להיות עובד מדינה בכיר / איש צבא (פנסיות , תנאים בלי סוף , ולעשות חיים , יש עבודה אין עבודה הכסף תמיד נכנס והתנאים דופקים כמו שעון ללא קשר לתוצאות )