בס"ד י״ב באדר א׳ תשע״ט , יום שבת , פברואר 16 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / השריפה בלונדון: ״הישארו במקום״ היתה הוראה קטלנית והעצימה את האסון
שריפה בבניין בלונדון (צילום מסך)

השריפה בלונדון: ״הישארו במקום״ היתה הוראה קטלנית והעצימה את האסון

השריפה בלונדון במגדל גרנפל (קרדיט תמונה: צילום מסך)

השריפה בלונדון היתה יכולה להיגמר בפחות נפגעים, כך על פי ממצאיו של מחקר שפורסם אתמול (שני), לאחר כשנה מאז השריפה הקטלנית בבניין המגורים.

תושבי מגדל גרנפל בלונדון לא היו צריכים לקבל את ההוראה להישאר בדירותיהם בזמן שהלהבות החלו להתפשט בבניין בן 25 קומות, כאשר השריפה הקטלנית היתה רק בדקותיה הראשנות.

מקור האש

הממצאים שפורסמו אמש, מהווים את חלקו הנוסף של השלב השני במסגרת המחקר המתמשך המנסה לקבוע בעיקר מה גרם לאש ולהתלקחות הבניין.

שיחת החירום הראשונה שדיווחה על השריפה, בה נהרגו 72 בני אדם, התקבלה בסביבות 01:00 ב-14 ליוני 2017.

השריפה הקטלנית החלה במטבח בקומה הרביעית ובתוך דקות ספורות פרצו הלהבות מתוך הדירה, והתפשטו בהמשך ל-19 קומות נוספות בבניין.

על עובדה זו מסכימים המומחים, וכך כבר נקבע רשמית, כי האש במגדל גרנפל פרצה כאמור במטבח של דירה מספר 16 שבקומה הרביעית.

ממצאי השריפה בלונדון - The University of Edinburgh

המטבח בו פרצה השריפה במגדל גרנפל בלונדון- השריפה כמעט וכילתה בניין שלם (קרדיט תמונה: The University of Edinburgh)

ההוראה הקטלנית לכאורה

בתוך כחצי שעה מאז החלה, התפשטה האש עד לקומה ה-23. בשלב זה, ההוראה שניתנה לדיירים ממחלקת כיבוי האש של לונדון היתה "להישאר במקומכם" עתה טוען הדוח כי ההוראה "נכשלה באופן משמעותי."

עוד נכתב בדוח- לאחר שעתיים מאז ההוראה לעיל, הבינו הרשויות כי הלהבות רק הולכות וחוסמות את דרכי המילוט, רק אז החליפו שירותי הכיבוי את ההוראה המקורית לדיירים בבניין שלא לזוז ממקומם לאסטרטגיה הפוכה לחלוטין, כאשר הכוחות החלו לקרוא בבהילות לדיירים הנותרים בבניין- "כולם החוצה."

סיבת התפשטות האש

סוג החומרים מהם יוצר החיפוי החיצוני של קירות הבניין במהלך שיפוץ שנעשה בין השנים 2012 ל-2016, התקבל על ידי מספר מומחים כסיבה העיקרית להתפשטותה המידית של האש.

אותו חיפוי על קירות המגדל בקומה הרביעית, שימש כחומר בעירה עבור הלהבות שהתפשטו ל-7 קומות בתוך שבע הדקות הראשונות, ובהמשך ל-19 קומות בתוך 12 דקות, קבע הדוח.

באותו מועד כשהשריפה כבר התפשטה בבניין, הדיירים "לא היו בטוחים יותר להישאר (בבניין), מכיוון שהם הושפעו יותר ויותר מחום ומעשן בגלל השריפה החיצונית (של חומרי החיפוי)." כך קבעו מחברי הדוח.

בסיכומם של דברים

למרות הקביעה כי ההוראה לדיירים במגדל הבוער להישאר במקומם היתה שגויה בעליל, גם חלקו זה של המחקר טוען כי הניסיון להימלט אף בשלבים הראשונים של האש, שפרצה כאשר למרבית הדיירים לוקח זמן מה להתעשת עקב השעה המאוחרת בלילה, כבר גבל בסיכון רב.

לאחר כשעה מאז שקיבלו הדיירים את ההוראה הראשונה שלא לזוז ממקומם שבדיעבד הסתברה כאמור כטעות, כבר היה עשן סמיך מאוד בין הקומות 7 ל-12, והתושבים הגדירו את המצב בחדר המדרגות בין "חם מאוד" ל- "רותח."

עוד נאמר בדוח כי העדויות על התנאים במסדרונות הבניין ובחדרי המדרגות אותן קיבלו הכוחות מהדיירים עוד בראשיתו של האירוע נשמעו מטרידות מאוד, ואף כמסכנות חיים, כך שאילו היתה ניתנת ההוראה להתפנות מיד, לא בטוח כי כל הנפגעים היו מסוגלים למלט את עצמם מהאסון, אולם בסיכומם של דברים סביר מאד להניח כי ממדי האסון היו נראים קצת אחרת.

אודות ג'ו רוסנקראנץ

ג'ו מסקר חדשות מהעולם ולעתים אייטמים הקשורים גם לישראל בהיבט הבינלאומי. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

מושב כסא בכנסת - קובי גדעון לעמ

עיתונאים מנצלים את הפופולאריות כדי לקבל מושב ומשכורת בכנסת

לרוץ ולא להיכנס ולהתרווח במושב הנוח בכנסת, זו אינה מטרתם של העיתונאים-פוליטיקאים לעת מצוא.