בס"ד ט״ז בתשרי תשע״ט , יום שלישי , ספטמבר 25 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6618 | €5633.64 | £5045.28 | ¥745978.68 | 24/09/2018 18:02
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / המחיר: אפידמיית עדי המדינה תוביל לחוסר אמון מוחלט בעוזרים וסגנים
מפכ"ל משטרה רוני אלשיך (דוברות המשטרה)

המחיר: אפידמיית עדי המדינה תוביל לחוסר אמון מוחלט בעוזרים וסגנים

הצבתו של אלשיך כמפכ"ל המשטרה, את הימים הללו לא צפה נתניהו במסגרת מינוי של המפכ"ל החדש (קרדיט תמונה: דוברות המשטרה)

במהלך תקופה זו שלפני חג פסח נבחנים נחיצותם של חפצים שונים במסגרת הניקוי היסודי של הבית, בדק הבית ואף במהלך השיפוץ והצביעה, עבור מי שכך נוהג.

למרבה האירוניה 'חפץ' אחר הלא הוא מר ניר חפץ, והיה ולא יתקפל בהמשך מהסכמתו ויתגייס כעד מדינה נגד הבוס שלו לשעבר ראש הממשלה בנימין נתניהו, ודאי שיהיה אחד מן החפצים בו תשתמש התביעה, אם וכאשר תועמד מול נתניהו במסגרת 'ניקיונות הפסח' לכאורה ובהשאלה, כפי שעושה לדידה המשטרה בימים אלו.

חפותו של ראש הממשלה עומדת לו בשלב זה לחלוטין, עם זאת הולכות ודולפות הידיעות על כך כי חפץ קיבל חסינות מלאה ולפיכך את הפשפשים שבתא המעצר כבר לא יצטרך לראות כיוון שהחסינות הנכללת בהסכם משמעותה כי חפץ לא ייכלא בעתיד, לא זו אף זו חפץ גם לא ישלם פרוטה כקנס לקופת המדינה, כך פורסם ב-YNET.

ודאי שאם פרטי הסכם עד המדינה האמור והמודלף ומרחיקי הלכת נכונים, אזי נותר לתמוה שמא מדובר בפרנציפ של המשטרה בהמשך להתנגחות העומד בראשה, המפכ"ל רוני אלשיך, והעומד בראשות הממשלה שהינו החשוד במקרה הזה, נתניהו, והמחיר שהמשטרה היתה מוכנה לשלם בעבור העיקרון, קרי- ניקוי מוחלט של חפץ מכל עבירה וחשד למעשה. כאן השאלה האם היו כאלו לכתחילה, ודי לחכימא ברמיזא.

הדרך להרשעתו של נתניהו עוד רחוקה, במידה ויוחלט שלא להעמידו לדין או לחילופין אם יזוכה, על אחת כמה וכמה ימצאו עצמם סוללת עדי המדינה שקמו כנגדו בפרשות השונות בסיטואציה שקשה אפילו לתאר במילים ולהעריך, הן מבחינה חברתית, אישית והן אחרת.

השלכות אותה אפידמיה של עדי מדינה שפשתה במחוזותינו כתחליף לראיות אותן המשטרה מן הסתם מתקשה להשיג כדי להוכיח את ההאשמות כנגד נתניהו מעבר לרף הנדרש משפטית, כבר ישפיעו בכל תחום בחדרי החדרים של הרשויות השונות במדינת ישראל.

באזור אחר בעולם, היה נהוג לפני עשרות שנים לחשוד אף בבני הבית שלא לומר בחבר ובפרט בקולגה לעבודה ועד הזבן בחנות, שמא הם שטינקרים של הק.ג.ב או ה-נ.ק.ב.ד. כל מילה שנאמרה כנגד השלטון לכל אדם היתה מגיעה בדרך לא דרך לרשויות אשר במקרים כפי שאנו מכירים מסיפורי 'אסירי ציון' היתה יכולה להגלות את נושאי הדברים עד לסיביר ולגרום להם למאסר קשה וממושך.

חפץ שהוגדר כיד ימינו של נתניהו ואף כאיש הסתרים שלו, צפוי עתה 'לשפוך את השעועית' כפי שנהוג לכנות זן כזה של מלשינות בארה"ב. אמנם אין כאן המקום להאשים אדם כיוון שלא ברור מה מידת הסבל שהעבירה אותו המשטרה בין כותלי תא המאסר המעופש והאיומים בחדרי החקירות על הצפוי להיות בגורלו שמא לא 'יזרום' עם התכנית שהציגה בפניו, מה שגרם לו ליפול ולהסכים, אך לדבר יהיו השלכות מרחיקות לכת.

אין כל ספק כי 'פרשת המסרונים' וזחיחות העוסקים בה והמטייחים מסביבה כאילו אין לכך כל השלכות ומדובר באירוע חריג, מקומי ומצומצם, גרמה למספר לא מבוטל של דמויות למחוק כל עוד נפשם בם מסרונים מכל סוג שהוא, והבדיחות על כך במהלך סוף השבוע רבות.

כך גם אפידמיית עדי המדינה, ודאי שהתופעה כבר השפיעה על רמת שיתוף המידע שלעתים חיוני אף לביטחון המדינה כי יעבור כפי שהוא ללא מסננים בין גורמי מפתח, אנשי סודם ועוזריהם, אך ניצול הסיטואציה בידי המשטרה במסגרת גחמתה הבלתי נשלטת לקעקע את האישומים כנגד נתניהו, תהיה בעוכרי המערכת, שלעולם כבר לא תהיה אותו דבר, אף לא במסדרונות המשטרה גם לשם תגיע המחלה הזו, ותפגע ללא כל ספק ביחסי האמון הקרובים והנדרשים בין מפקדים ופקודיהם וסגניהם. עתה נשאלת השאלה האם המחיר שווה את מה שעוד אולי יסתיים כלא כלום, כי לא היה כלום.

 

 

 

 

אודות מורן בן

מורן כתבת בצוות מגזין טודיי ארה"ב, ולוקחת חלק פעיל בעוסקים בכיסוי יומי של החדשות מישראל. בצוות העורכים עוזרת מורן כתחקירנית בתחומי אקטאוליה. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 02-374-1100 (עברית ואנגלית). ניתן גם ליצור קשר עם המערכת והכתבים באמצעות הטופס בדף צור קשר.

כדאי גם לבדוק

סרטון של אריה מטופח עומד על שתי רגליו משגע את הרשת

וראלי: סרטון וידאו בו נראה אריה כמו לאחר שיצא מתור אצל מעצב השיער, ניצב על שתי רגליו בפנים נינוחות

3 תגובות

  1. כאילו שלפני כן היה אמון.
    אולי למי שלא נתקל בשופטים או במשטרה.

  2. השיטה של גיוס שכל רצונם עדי מדינה משמשת ביעילות את המשטרה למיגור עולם הפשע ולהבנה של "מי נגד מי". האמינות של העדים במקרים אלה מוטלת בספק אך כל מידע בתחום חשוב למניעת פשעים. כאשר מדובר בעדים בתחום של צוארון לבן ובעיקר בפוליטיקה מדובר בעדים שכל רצונם למלט את עצמם מעונש לאחר שהמעצרים ואיומים של החוקרים "מה יקרה לך אם לא תשתנקר" מפרקים אותם מפחד. אלו לא אנשים שמכירים את בתי הסוהר בניגוד לעבריינים מעולם הפשע ומוכנים למכור את סבתא שלהם כדי לברוח מעונש. שימוש בשיטה הזו יגרום לאי אמון ומידור של אנשים בעמדות כוח וקבלת החלטות והנזק רב על התועלת. זו שיטה שמתאימה למשטרים אפלים ויוצרת תחושה של רדיפה. מעבר לכך זה מראה שלמשטרה אין הוכחה לחשדות ויעשו הכל כדי להרשיע את החשוד בכל דרך. זו לא דרכה של מערכת צדק אמיתית. מעבר לכך ברור שמי שפשע צריך לשלם אך לא במחיר של הריסת החברה.

  3. כשקוראים מה אמר חפץ לפני ועתה איך התהפך, אז נכון מי יאמין מעתה והלאה לאיש סודו, אכן השלכות חמורות יש לכך. למרות שאני בעד לחקור עד היסוד את כל חשדות השחיתות השלטונית, למלשינות הזו טעם נפגם ומחיר שאינו משתווה לתוצאה.