בס"ד ט״ז באדר א׳ תשע״ט , יום רביעי , פברואר 20 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / בראש / מפלגת הרמטכ״לים – הבוגיבנץ – כמעין הפיכה צבאית חרישית
משה בוגי יעלון - לעמ

מפלגת הרמטכ״לים – הבוגיבנץ – כמעין הפיכה צבאית חרישית

משה בוגי יעלון (קרדיט תמונה: לע״מ)

בניגוד למדינות אחרות במערב בהן אנשי הצבא הבכירים על פי רוב לא מתמודדים לראשות המדינה, ובמקרים בודדים מוצאים עצמם במשרות שונות בממשל, בהן ניתן להיעזר בכישוריהם, לא כך במדינת ישראל.

מערכת בחירות 2019, מציגה את התופעה בהקצנה מיוחדת, כאשר עד כה עדיין מדברים על איחוד פוליטי בין שלושת הרמטכ"לים האחרונים, יעלון, גנץ ואשכנזי. מן הסתם לו איזנקוט היה כשיר לכך, כבר עתה היה מצטרף גם הוא למערכה הפוליטית ואולי היית הנקראת המפלגה 'הקוורטט.'

לישון בשקט?

בפועל, היו רמטכ"לים בשלטון. אותם אנשי צבא שהפכו למנהיגים פוליטיים הביאו על ישראל אסונות והרג אזרחים, הן בדרך של הסכמי אוסלו, בנסיגה חד צדדית מלבנון ומסירתה לידי החיזבאללה, בהסכמים מול הרשות הפלסטינית, לרבות הכנסת נשק לרשות הפלסטינית, ועוד.

כך שהמנטרה בה משתמשים היום, לפיה עם רמטכ"לים בשלטון, מדינת ישראל יכולה לישון בשקט, רחוקה מהמציאות, ואף לא היתה קיימת כאשר הם היו רמטכ"לים או שרי ביטחון. בראיה אחורנית, כל רמטכ"ל לשעבר, בין כראש ממשלה ובין כשר ביטחון היה למעשה כישלון חרוץ.

לולא ההתנתקות מעזה, היה ניתן לבתר היום את הרצועה מבחינה צבאית וחמאס לעולם לא יכול היה להשתלט עליה מלכתחילה. גם אם כן, לא היה האחרון משיג יכולות צבאיות, שלא לומר הברחות של חומרים שונים, ולא רק אמל"ח, מגבול מצרים, שנותר ללא כל שליטה צה"לית.

בני בנימין גנץ ישראל לפני הכל

מי שאומר כי הוא שם את מדינת ישראל לפני הכל, ובמודעה נראה רק חצי הפרצוף, מה יחשבו האזרחים? (תמונה: קמפיין גנץ)

עוד כשהיו רמטכ"לים לא ממש סיימו את העבודה

אף מערכות הלחימה בדרום והעיקרית בתקופה האחרונה, צוק איתן, היוו כישלון במבחן התוצאה. במבצע זה היו מעורבים שני רמטכ"לים, יעלון וגנץ, אשר עתה בגאוותנות חסרת בסיס טוענים כי אם יהיו בשלטון, ניתן יהיה לישון בשקט כאמור.

ככל שניתן להעריך על פי הנתונים והאישים, אין כל ספק כי היה וייבחרו לראשות המדינה, מסירת שטחים נוספים לפלסטינים, ואולי אף לחמאס אינו דבר משולל יסוד, וכן הסכמי "שלום" נוספים המהווים סכנה מוחשית, כשמדינת ישראל נותנת אך מקבלת חזרה טרור.

ילמדו הרמטכ"לים מאחד מהמוכשרים בצה"ל, משה לוי ז"ל, שעשה את דרכו למעלה בהצטיינות וכשפרש- פרש! לוי לא התמנה לעמוד בראש הצבא כתוצאה של אילוצים.

לא זו אף זו, כל הרמטכ"לים מיעלון ועד גנץ, מעורבים במחלוקת כלשהי. כזכור, יעלון לא רצה 'להתלכלך' עם ההתנתקות, אז מונה סגנו, חלוץ, שהיה כישלון חרוץ ואף התפטר. את מקומו של זה לקח אשכנזי, שפרש ברעש גדול עם פרשת הרפז. לאחריו, התמנה אזרח שכבר פרש מצה"ל והוחזר כי כנגד המועמד האחר, גלנט, נתפר תיק, כשלמרבה האירוניה אף היועמ"ש מנדלבליט כמעט מצא את דרכו לכלא בפרשה זו, ויצא ממנה בשן ועין.

לסיכום, לישון בשקט עם שלישיית הרמטכ"לים בוגיבנץ-אשכנזי לא ממש מסתמן כהגדרה נכונה. אל הקבוצה עשוי להצטרף גם ברק ברגע האחרון, שכנראה בונה הוא ברקע על חזרתו לפוליטיקה כמושיע מפלגת העבודה שמסיימת את תפקידה ההיסטורי. כך שבפועל כל תרחיש וכל הרכב לכאורה מיליטנטי שכזה, מסתמן כמעין הפיכה צבאית שקטה במדינת ישראל.

הפצ"ר מנהל את צה"ל?

מצד אחד, יש מקום להניח ולתהות, וכי מדוע באמת שצה"ל לא ינהל את המדינה ולא להפך. או אז נזכרים שאת צה"ל מנהל בפועל, בגיבוי חסר תקדים, הפצ"ר שרון אפק, שרק לפני כמה ימים חזר איזנקוט וקבע כי הפרקליטות הצבאית היא הגורמת לצה"ל לנצח.

כדאי לרענן טוב את הזיכרון של ההתנהלות (גם בעיני אלו הרואים בו אשם) מול הסמל אלאור אזריה, שהפצ"ר, שר הביטחון, דובר צה"ל, והרמטכ"ל לשעבר קבעו כי החייל אשם עוד בטרם הסתיימה החקירה, והצבא הוציא מיליונים כדי לבסס האישומים.

עוד טוב לרענן בתאי המוח את אלפי השריפות בדרום, לא כתוצאה מבלוני תבערה, אלא מהוראה של הפצ"ר אפק בגיבוי איזנקוט, כי אין לפגוע במשלחי הבלונים.

עכשיו תחשבו שוב אם זו ההנהגה הרופסת שגם כך רופסת, שתגרום לכם לישון בשקט, אלא אם כן אתם גרים מחוץ למדינת ישראל...

אודות אוריה נהלל

אוריה, כתבנו המסקר ועורך כתבות, תחקירים ופרשנות בנושאי צבא וביטחון בעולם ובארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

יאיר לפיד - חיים צח לע"מ

עם התכווצותו של גנץ וכפי שהערכנו לפיד מתקרב עוד צעד לבלפור

במציאות בה הציבור לא יכול שלא לפחות לעיין בנושא הפלילי לכאורה של ביבי, הדבר ישפיע על תוצאות הבחירות.

2 תגובות

  1. אני יודע דבר אחד החשוד מבלפור והכלבים סביבו לא יש לנו עלינו יותר

  2. לא ללכלך על גנץ ובוגי הם משלנו ויישבו עם לפיד ומה נגיד אז? לא ללכלך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.