בס"ד ח׳ באלול תשע״ח , יום ראשון , אוגוסט 19 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6358.42 | €5571.07 | £4986.21 | ¥705866.4 | 18/08/2018 20:29
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / הצבועים המנותקים במדינת ישראל שוברים כל שיא בזלזול בתושביה
בירוקרטיה מיסים ניירת חשבונות עסקים - Luislouro-123RF-סטודיו טודיי

הצבועים המנותקים במדינת ישראל שוברים כל שיא בזלזול בתושביה

בירוקרטיה מיסים ניירת חשבונות עסקים (קרדיט תמונה: Luislouro-123RF-סטודיו טודיי)

מאמר דעה

מסופר על חייל פשוט בצבאו של קיסר גדול באירופה, אשר הציל את חיי הקיסר כשזה ביקר בחזית. החייל הוזמן לטקס ממלכתי שם אמר לו הקיסר כי יכול לבקש ממנו את כל אשר יחפוץ. ענה החייל לקיסר ואמר "לעבור יחידה," אמר לו הקיסר כך יהיה, אולם תמה לפשר הבקשה הצנועה. החייל הסביר כי המפקד מתעלל בו וזו הסיבה שמעוניין לעבור. ענה לו הקיסר, "אדיוט שכמוך, היית מבקש להיות מפקדו של מפקדך…"

כך בערך נשמעת היום ההצעה להביא את רשת וולמארט לישראל, תוך ההצהרה המתלהמת ומתלהבת כילד שרוצה מתנה, כאילו רשת אמריקנית אחת היא-היא, ולא דבר אחר, יוזיל עבור תושבי ישראל הנאנקים תחת יוקר המחיה, את עלות המחייה היומיומית, העולה וגואה.

מעבר לחיוך שהצהרה זו מעלה על פני כל כלכלן זוטר ולמעלה מכך, מה עוד כי המדינה תולה בחנות אמריקנית את תקוותה, למי שחפץ להאמין בכך, להקל על אזרחיה אותם היא טורחת לעשוק ככל אימת שהיא יכולה. בין אם במיסים, ברגולציות, בתקנות שונות ומשונות, הוצאה לפועל עם אכיפה שאין לה אח ורע בעולם המערבי, לרבות הפיכתה של מדינת ישראל לבית כלא של חייבים במסגרת עיכוב יציאה מן הארץ, נהיה מאד לא פשוט, בלשון המעטה, לחיות תחתיה.

התושבים כבר מתחילים לחיות בפחד משיני הטורף

כפי אורך הרשימה, כך ואף הרבה יותר, גם מספר האמצעים הברוטאליים שהמדינה הוגה ומשתמשת בהם בכדי לרדות במעסיקים, עצמאיים ונוספים, תוך מבצעי בילוש נועזים כגון אחר בעל קיוסק כפר סבאי, שהכניס לכיסו לא פחות מחמישים שקלים, וכן אחר בעל חנות שטרם רשם שיק בסכום של 300 שקלים בבני ברק. אכן, לא יפה שכך עשו, אך אין זה בהכרח מצדיק את המבצעים הללו מטעם המדינה, שעולים הון עתק ואינם מביישים את מבצע "אביב נעורים" בו התחפש אהוד ברק לאישה בלבנון. לבסוף, המדינה מודה כי מדובר בגביית יתר של מיסים. מה עוד? היכן שתפנה, אנשים כבר מתחילים לחיות בפחד משיני הטורף- זו לא אכיפה, הם לוחשים, זו כפייה והשלטת שררה שכבר עברה כל גבול ופרופורציה, כנגד צורך לגיטימי של מדינה לנקוט באמצעים שונים בשביל להשכין סדר ומנהל תקין.

על פי רשת בלומברג, ראש הממשלה בנימין נתניהו, בכבודו ובעצמו, פנה לנציג בכיר ברשת וולמארט, במהלך הפורום הכלכלי שנערך בדאבוס שבשוויץ, במטרה לפתות אותו ואת הרשת אותה מייצג, תוך הבטחות מרחיקות לכת של הקלות ברגולציה ומי יודע מה עוד, ולו בכדי שתבוא ותפתח חנות בישראל. למה ביבי, כדי שתוכל לומר "אני הבאתי את וולמארט לישראל?"

ועתה נחזור למשל והנמשל מתחילת המאמר: הרי אם הייתה מדינת ישראל מורידה ולו קמצוץ מהרגולציות הארכאיות, ומהמועקה שהיא משרה על עסקים, עובדים ומעסיקים בישראל, ובכלל לכלל אזרחיה, שמספרם, אם יורשה לנו, מועט יחסית בהשוואה למדינות בעולם המערבי, הדברים היו נראים שונה לחלוטין.

הרי רק כ-3 מיליון למעשה נמצאים, פחות או יותר, במעגל העבודה בארץ, ולכן מדובר בסדר גודל של עיר לא מהגדולות בארה"ב. לו הייתה המדינה עושה זאת ומסירה את החיובים המעיבים על כל בית עסק, ודאי שהיה הדבר משתקף מידית ברבדים כלכליים שונים, החל מהפחתת עלויות ייצור וכלה בירידה במחירים. אך לא ולא, במקום כך, המדינה רוצה להביא לכאן רשת, ש'תחגוג' על חשבון קופת המדינה עם תנאי מס מופחתים, ואם לאחר מכן המדינה תתחרט, מקסימום יפוטרו אלפי עובדים והרשת תתקפל, או תצטמצם. בינתיים, יוכלו להציע למפוטרים הנוכחיים בשווקים השונים, (מפוטרי הייטק כגון "טבע", מפוטרי בנקים כגון "איגוד", ומפוטרי רשתות תקשורת כגון "יס", "פרטנר" ו"סלקום") עבודה בשירות הלקוחות והמכירה של הרשת האמריקנית, ולקבל שכר מינימום. זאת בדומה להצעות מעליבות ו/או מגוחכות, כגון לפצוח בקריירת נהג אוטובוס, הניבטות לאזרח המשתומם, משלטים וכרזות המודבקות מאחורי קו פולט-עשן, זה או אחר, וכבר היו דברים מעולם.

שיטה בדוקה לקבור את כלל העסקים הגוססים במדינה

כאן במנהטן, ניו יורק ואף בעולם, זכורות היטב מחאות רבות ומגוונות כנגד כניסת וולמארט לאזור כל מחאה וסיבותיה. אולם עיקר העניין טמון בכך כי רשת הענק עשויה להוות איום ממשי עבור עסקים קטנים, על כך מחו לפני קצת פחות מעשור, אף במרכז מנהטן היכן שחשבה הרשת לפתוח סניף מרכזי. לא חלילה מפאת התנגדות לרשת עצמה אשר קיומה מבורך במקומות שם ראוי היה לפתוח את אחד מסניפיה הענקיים, ועוד למען האמת כ-50% אחוז מבעלי העסקים הרשומים בלשכת המסחר במנהטן, אלו שלא היו נפגעים מפתיחת הרשת בעיר, כלל לא התנגדו לכך.

יש לציין לטובה כי וולמארט לפחות מעסיקה אנשים שבמקומות אחרים גם לא בהכרח היו מוצאים תעסוקה, ואף לפי מחקרים שונים שפורסמו בנושא, קיומן של רשתות ענק כאלה בארה"ב אף מסייעות בהורדת רמת הפשיעה באזורים מסוימים.

אלא שמדיניות המחירים של וולמארט טובה בשוק מעורב וחזק, שוק שיש בו כוח קנייה עצום ופרנסה בשפע, וכך למי שמרוויחים פחות ולכאורה ממש זקוקים לחנויות כוולמארט, אין דבר טוב מזה. אך מדינת ישראל? השתגעתם? מספיק לסייר במיקומים הנחשבים כמרכזיים לקניות כגון מתחם שינקין, בני ברק ומקומות נוספים בערים בהן כוח הקנייה רב יחסית, ולצפות במחזה הלא נעים המתרחש באופן חוזר ונשנה, של חנויות העומדות ריקות ושוממות ועליהן שלט להשכרה. סיור בקטעים מסוימים של רחוב ראשי כז'בוטינסקי ברמת-גן, מהסואנים במדינה, נדמה לפתע כעיר רפאים ממש, שלא לדבר על הזנחה ומראות של מזרח אירופה הקומוניסטית, כן-כן במרכז מדינת ישראל.

מדינת חלם שמגדלת מורמים מעם, עם משכורות והטבות ענק לעובדים במוסדותיה, המשחקים כולם את המשחק על חשבון העשוקים ללא הבדל דת, מגדר ומין. מדינה שקופותיה מלאים כל טוב ולו רק מהמסחר בנשק ועדיין מאמללת את תושביה. אולי הגיע הזמן להתעורר?! תתעוררו תושבים תמימים, תתעוררו! ולכם, חכמי העם, כדי להוריד את יוקר המחיה ניתן עצה בדוקה- פשוט תשחררו מהכיס של כל מי שזז במדינה, ותראו איזה פלא, פתאום לכולם תבוא הרווחה. אך לא, זה בדיוק מה שאתם לא מעוניינים בו.

צבועים נמאסתם!

אודות שלום בן

שלום בן, כתב טודיי. מעבר לכתבות אקטואליה כותב בן גם מאמרי דעה. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

נחש בואה כרוך על תיבת דואר בקנזס - Overland Park Police

לא קיבל מכתבים לאחר שנחש ענק נכרך סביב תיבת הדואר שלו

הקצינים ניסו לשכנע את הרשות לבעלי החיים, ״להניח את הנחש מתחת לשולחנו של מפקד התחנה אבל הם לא הסכימו״