בס"ד י׳ בניסן תשע״ט , יום ראשון , אפריל 14 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / משפחה / הורות / דרעי נזהר היום לקחת אחריות על הקייטנות וגם יודע היטב למה
אריה דרעי בוועדת הפנים - ערוץ הכנסת

דרעי נזהר היום לקחת אחריות על הקייטנות וגם יודע היטב למה

שר הפנים אריה דרעי בוועדת הפנים הבוקר (שני) (קרדיט תמונה: ערוץ הכנסת)

אז למה ציוצו של שר הפנים אריה דרעי הבוקר בטוויטר, מלמד על הכוונה להרחיק את עצמו לכאורה ככל שניתן מסוגיית הקייטנות?

ראשית, כי בשנה שעברה הוא, השר דרעי ולא אחר, היה זה שביקש אורכה של שנה בכדי להתכונן לסבסוד הקייטנות ב-2018, כך שדי תמוה מדוע אומר היום (שני) השר כי "אין זה בתחום משרדו."

Twoday Media

דבר נוסף, תחקיר שערכנו (בהמשך הכתבה) מעלה כי תהליך סבסוד הקייטנות התקיים למעשה באופן משמעותי, אך רק עבור ילדי עובדי המדינה.

והגרוע מכל, מה שווה סבסוד כאשר מהנתונים הזורמים כבר ביומה הראשון של תקופת קייטנות הילדים 2018, עולה כי מחיריהן (אלו הפרטיות כביכול) מופקע.

כל זאת בהמשך לידיעה מתחילת יוני, כי הרשויות פשוט הרימו ידיים מכך שפתרון המדינה ודרעי בפרט, לא היה כפי שהובטח בתחום הסבסוד, אלא באמצעות הוראה להקים קייטנה במחיר 800 שקלים בלבד לכל ילד.

עלות של 800 שקלים לילד לא רק שאינה מציאותית, אלא שלעובדי המדינה אין מגבלה שכזו בקייטנות אותן הם מורשים לארגן עבור ילדיהם אף בתוך מתחם משרדי המדינה.

יש קייטנות לכלל ילדי ישראל - ויש לילדי עובדי המדינה בה עובד דרעי

כבר בחודש אפריל, הוצא נוהל בחוזר מס' 21/2018, המבשר לעובדי המדינה כי אין להם מה לדאוג- זכאותם של ילדי העובדים לסבסוד עבור קייטנות הקיץ- מובטח, מוסדר ובשפע.

המדינה אף מאפשרת לעובדים, על חשבונה, להפוך אזורים אותם יקצו במשרדיה, למתחמי הקייטנות.

יחד עם זאת, "ניתן לארגן קייטנה לילדי העובדים, בטווח הגילאים 3 ועד 17 מחוץ לשטח המשרד, באמצעות ספק שירותים חיצוני המחזיק בכל האישורים הנדרשים." נקבע בנוהל.

את הפקת הקייטנות המאולתרות, לרבות זמן ההתעסקות של המארגנים כששעון הנוכחות של עובדי המדינה מתקתק, תממן כמובן הקופה הציבורית.

הקייטנות במתחם המשרדים או בחוץ, יתקיימו בהתאם לאישור משרד החינוך תחת סעיף כללי; "חינוך חברתי וחינוך בלתי פורמאלי" תת סעיף 7.11; "קייטנות ומחנות קיץ."

די בעיון מהיר בהוראות משרד החינוך הרלוונטיות, כדי להסיק כי הפקת קייטנה פרוביזורית כדוגמא זו, תחייב בהוצאות מקיפות עבור צוות מוסמך, נהלי האבטחה, חינוך ועוד.

ומי יחליט על כך?

"סבסוד הקייטנות המאורגנות ע"י המשרד, אם בשטח המשרד ואם מחוצה לו, יהיה בהתאם לתקציבו של המשרד ובהתאם לשיקול דעתו." נכתב בחוזר.

למותר לציין כי הסבסוד תקף למעשה לכל הקייטנות המאושרות על ידי משרד החינוך, לא רק במסגרת הפנימית.

תקרת הסבסוד ניתנת לשיקול דעת- לצורך כך יקימו עובדי המדינה בעבורם ועדה משרדית מיוחדת, אשר תמצא בדרך מהירה דרכים נוספות לסבסוד חריג מעבר לתקרה ולנהלים.

סבסוד בפריפריה קייטנות 2018 - צילום מסך

רוב ילדי ישראל אף בפריפריה יזכו לסבסוד של כ-100 שקלים, ילדי עובדי מדינה יסובסדו במאות שקלים יותר (נוהל סבסוד קייטנות קיץ 2018 בנגב, בגליל ובפרפריה החברתית)

ההפרש סבסוד של עד 500 שקלים ויותר

ערכנו השוואה של הסכומים אותם יקבלו עובדי המדינה על פי החלטת הנציבות, מול החלטת המשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל- כלומר, שאר ילדי המדינה.

על פי הנתונים, עובדי המדינה יזכו לסבסוד מינימלי של 450 שקלים ועד ל-600 שקלים ואף יותר בנסיבות מסוימות לכל לילד.

החוזר מסביר כי אם עלות הקייטנה הינה 1,500 שקלים לילד לזוג הורים העובדים שניהם בשירות המדינה, יהיה זכאי לסבסוד של 600 ש"ח וההורים ישלמו 900 ש"ח עבור קייטנת ילדם.

שאר ילדי המדינה נכון לנתוני המשרד לפיתוח הפריפריה, יקבלו סבסוד של 100 שקלים בלבד, כאשר במקרים של זכאות על פי קריטריונים מחמירים יותר, יקבלו הזכאים סבסוד מקסימלי של 300 שקלים לילד.

מה עוד שלעובדי המדינה אין למעשה הגבלה על עלות הקייטנה בה יבחרו, לא כן לשאר ילדי ישראל: "יובהר כי כל קייטנה שעלותה מעל 689 ש"ח  ל-5 שעות יומיות או 1,036 ש"ח ל-8 שעות יומיות, תיפסל על הסף." כך על פי 'נוהל סבסוד קייטנות קיץ 2018 בנגב, בגליל ובפרפריה החברתית.'

אודות מאירה פלורין

מאירה, כתבת כלכלית המסקרת חדשות כלכלה וטכנולוגיה בעיקר, מהעולם וגם מהארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

קערת פסח דקורטיבית מקריסטל (עדי קראוס- יח''צ)

חוששים קולינרית לקראת הפסח? הנה כמה טיפים ועצות בריאותיות

שיהיה לכולנו חג פסח שמח, כשר ובריא!