בס"ד ח׳ באלול תשע״ח , יום ראשון , אוגוסט 19 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6358.42 | €5571.07 | £4986.21 | ¥705866.4 | 18/08/2018 20:29
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / בחדשות / שוק מטבעות הקריפטו בירידה חדה: ״הבועה״ או איזון נוכח הרגולציות?
ירידת שערים ערך מטבע - סטודיו טודיי + Vilisov-123RF

שוק מטבעות הקריפטו בירידה חדה: ״הבועה״ או איזון נוכח הרגולציות?

ירידת שערים בערך המטבע (קרדיט תמונת אילוסטרציה: סטודיו טודיי\Vilisov\123RF)

אנליסטים טוענים עם סיומו של חודש פחות טוב עבור הביטקוין, תוך ירידת ערכו היום (שישי) מתחת ל-9,000 דולר, וירידה כוללת של כ-30% בחודש ינואר, כמו גם ירידה בערכם של מטבעות קריפטוגרפים נוספים, כי הרגולציות שננקטו במספר מדינות מקרינות חוסר וודאות על המשקיעים במטבע הווירטואלי.

מספר מטבעות קריפטו כגון +29% BitConnect, ו- +54% DigixDAO הנסחרים בסדרי גודל קטנים לאין שיעור כנגד מחזור העסקאות של הביטקוין, מציינים היום לפנות בוקר (שעון ניו יורק) עלייה של עשרות אחוזים בערכם.

מול הלוח שרובו ככולו צבוע היום באדום (ירידות ערך), מספר מטבעות לא מבוטל הנסחר בעלייה יכול ומרמז יותר מכל, כי לא מדובר בקריסה כלל מערכתית של שוק הקריפטו.

דברי המומחים בשוק ההון ביממה האחרונה, משייכים את הירידות לרגולציה, כגון זו שנכנסה זה עתה לתוקפה בדרום קוריאה, מדינה הנמצאת בין הראשונות ברשימת היקף המסחר במטבע הקריפטו. אמרותיהם של המומחים בנושא מנוגדות לחלוטין לאלו של פרשני המדיה, תוך ששער הביטקוין ממשיך כאמור לרדת היום ומרצד על המסך באדום.

לעומת זאת, לפי הדעה הרווחת במדיה, הביטקוין ומטבעות מבוזרים אחרים, אין בהם אלא בועה זמנית של יצירת ערך בהסכמה הדדית של המשקיעים בהם, ותו לא.

אלן גרינספאן, לשעבר יו"ר ראש הבנק המרכזי (הפדרל ריזרב) של ארה"ב, וללא כל קשר לשוק הקריפטו, התראיין השבוע לבלומברג. גרינספאן אמר כי בחייו כבר ראה בועות בשוק ההון והבונדס, ואת התנודות בשווקים אלו בארה"ב תלה גרינספאן בין השאר גם בחוב הלאומי של ארצות הברית.

שאלה נוספת החוזרת על עצמה כמעט בכל ראיון בנושא, מעלה שוב ושוב את שאלת הלבנת ההון ופעילות עבריינית באמצעות מטבעות הקריפטו וביטקוין בפרט, כפי שטוענות מדינות שונות המעוניינות להגביל את הסחר במטבע המבוזר בארצן מסיבות אחרות לחלוטין. מומחה שענה אמש לשאלה זו, קטל לחלוטין את הטענה באומרו כי אין מטבע שקל יותר לעקוב אחד הטרנזקציה שלו כמטבע המבוזר, ובוודאי ביחס לכסף מזומן.

המומחה שהתראיין גם הוא ברשת בלומברג, הביע ספק לגבי טענת אותן מדינות, כיוון שאם אכן יועבר סכום משמעותי מאד של מטבע קריפטו לצורך פעילות פלילית כלשהיא, אזי כיצד בצורה חשאית לחלוטין ימשכו את הכסף לצורך אותה פעולה? לדבריו לא רק שזה בלתי אפשרי בעליל, אם הוא חושב על כך מנקודת מבטם של אותם עבריינים, ודאי שזו הדרך האחרונה בה יבחרו לשנע מזומנים בחשאיות.

בקנדה טוענים התושבים כי ריח של מעין מייפל שיש לשטרות המטבע המקומי, נועד כדי לאפשר לרשויות בקנדה לזהות באמצעות גלאי ריח, כמויות כסף גדולות במזומן במיוחד בשדות התעופה. אך רחוק היום בו כל שטר מזומן יהיה נתון למעקב עד להמרתו. לא כן המטבע המבוזר העובר מטבע הדברים במערכת מחשבים סבוכה ככל שתהיה, הגם כי לא ניתן לדעת מי עומד מאחורי הטרנזקציה בשלב זה, עדיין ניתן לעקוב אחריה כמעט מקצה לקצה.

עם כניסתה של הרגולציה בדרום קוריאה, יש גם המצדדים בכך משום שאין כל פסול כי סוחרי המטבע הקריפטוגרפי יעשו זאת תחת זהות מלאה. המטבע הווירטואלי נועד להיות חלופי למטבעות המונפקים על ידי מדינות, ולא נועד מלכתחילה להיות כמחבוא למזומנים.

אודות מאירה פלורין

מאירה, כתבת כלכלית המסקרת חדשות כלכלה וטכנולוגיה בעיקר, מהעולם וגם מהארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

נחש בואה כרוך על תיבת דואר בקנזס - Overland Park Police

לא קיבל מכתבים לאחר שנחש ענק נכרך סביב תיבת הדואר שלו

הקצינים ניסו לשכנע את הרשות לבעלי החיים, ״להניח את הנחש מתחת לשולחנו של מפקד התחנה אבל הם לא הסכימו״