בס"ד י״א באדר ב׳ תשע״ט , יום שני , מרץ 18 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / כלכלה / אישים ואירועים / הסכם הסחר: הישג מרשים לממשל טראמפ, טרודו: נדרשנו להתפשר
דונלד טראמפ ג'סטין טרודו (הבית הלבן)

הסכם הסחר: הישג מרשים לממשל טראמפ, טרודו: נדרשנו להתפשר

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו - ארכיון (קרדיט תמונה: הבית הלבן)

ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, הסביר היום (שני) לאזרחיו, כי קנדה נאלצה לעשות כמה פשרות קשות כדי להגיע להסכם עם שכנתה ארצות הברית, על מנת לחתום על הסכם הסחר החופשי של צפון אמריקה.

ההסכם שנקרא עד כה בשמו נפט"א, הפך לעוד פרק בהיסטוריה במסגרת המחיקה הכוללת של כל מה שמכונה 'מורשתו של אובמה,' בידי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, אף שמו של ההסכם שונה והוא ייקרא מעתה ההסכם בין ארה"ב, מקסיקו וקנדה - "USMCA."

הצטרפותה של קנדה להסכם הסחר של מדינות צפון אמריקה הושג אמש (ראשון) בשעות הלילה המאוחרות, ברגע האחרון לפני תום פרק הזמן שהעניקה ארה"ב לקנדה כדי להצטרף להסדר.

פרשנים מעריכים, כי בהמשך להלם שהכה את ראשי המדינות שלא לקחו את הדברים ברצינות עד שארה"ב הטילה עליהן מיסים כבדים זמן קצר לאחר תלונתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על הגרעון במסחר עמן, קנדה חששה מהלא נודע העלול להשפיע עליה כלכלית אף באופן דרסטי, אם תתעלם מבקשתו של טראמפ ליישב את המחלוקת בין המדינות בדרך של הסכם סחר הוגן.

ג'סטין טרודו ברק אובמה - Pete Souza - הבית הלבן

טרודו עם אובמה - ההסכם החדש נחשב לעוד מחיקה של מורשת הממשל הקודם בארה"ב (קרדיט תמונה: Pete Souza - הבית הלבן)

הנשיא טראמפ, הגדיר את ההסכם: "העסקה המסחרית החשובה ביותר שעשינו עד כה." טרודו ראש ממשלת קנדה אמר: "היינו חייבים לעשות פשרות, וחלקן היו קשות יותר מאחרות." והוסיף, "אבל היום הוא יום טוב עבור קנדה."

השוק הקנדי הגיב בחיוב לעסקה כששער הדולר הקנדי זינק היום (שני) לשיא של ארבעה חודשים.

בשוק ההון הקנדי, מעריכים כי ירידת המתח בין טראמפ לטרודו שתשתקף בהגדלת נפח המסחר בין המדינות, צפויה לתמוך בהמשך העלאת הריבית על ידי הבנק המרכזי של קנדה כבר בחודש הקרוב.

בין הפשרות מצדה של קנדה בולטת פתיחתם של ענפי מסחר חדשים ליצוא עבור סוחרים אמריקאים בעיקר בתחום החקלאות והמזון, ומצדה של ארה"ב הבטחה של מסחר הוגן עם קנדה בתחומים שונים וכן על ידי הוספת מנגנון בוררות מוסכם מראש והיה ותתעורר בעתיד מחלוקת בין המדינות.

בפן הפוליטי מסתמן כי יידרש פרק זמן נוסף כדי לאפשר למשקעי העבר בין טראמפ לטרודו לאפשר את קיומה של פסגה חגיגית וחייכנית יותר בין השניים, אולי אף בבירת קנדה. אולם אין כל הערכה מתי זה יקרה.

אודות מאירה פלורין

מאירה, כתבת כלכלית המסקרת חדשות כלכלה וטכנולוגיה בעיקר, מהעולם וגם מהארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

ניפוץ זכוכית - CC0

בג״ץ 'מנפץ' מיתוסים על מדינת ישראל

אשריו של בג״ץ וטוב שיש ארגון כזה, ובעיקר רצוי שלא להתבלבל הרי אלו הרוצים בחיסולו של בג״ץ אינם בעדכם!