שחקן הכדורגל האיראני ווריה ע’פורי נעצר על רקע בדיקת המונדיאל

איראן עצרה חבר לשעבר בולט בנבחרת הכדורגל הלאומית שלה ביום חמישי בשל ביקורתו על הממשלה כאשר הרשויות מתחבטות בהפגנות כלל ארציות שהטילו צל על התחרות שלה במונדיאל.

סוכנויות הידיעות החצי-רשמיות פארס ותסנים דיווחו כי ווריה ע’פורי נעצרה בגין “העלבת נבחרת הכדורגל הלאומית ותעמולה נגד הממשלה”.

ע’פורי, שלא נבחר ללכת למונדיאל, היה מבקר בוטה של ​​הרשויות האיראניות לאורך הקריירה שלו. הוא התנגד לאיסור ארוך שנים על צופות נשים במשחקי כדורגל לגברים וכן למדיניות החוץ העימותית של איראן, שהובילה לסנקציות מערביות משתקות.

לאחרונה, הוא הביע הזדהות עם משפחתה של אישה בת 22 שמותה בזמן שהייתה במעצר של משטרת המוסר של איראן הצית את ההפגנות האחרונות. בימים האחרונים הוא גם קרא להפסיק את הדיכוי האלים נגד ההפגנות במערב כורדיסטן של איראן.

הדיווחים על מעצרו הגיעו לקראת משחק המונדיאל בין איראן לוויילס ביום שישי. במשחק הפתיחה של איראן, הפסד 6-2 לאנגליה, חברי נבחרת איראן סירבו לשיר יחד עם ההמנון הלאומי שלהם וכמה אוהדים הביעו תמיכה בהפגנות.

ההפגנות הוצתו בעקבות מותה ב-16 בספטמבר של מהסה אמיני, אישה כורדית שנעצרה על ידי משטרת המוסר בבירה טהראן. הם הסלימו במהירות להפגנות ארציות שקראו להפלת הרפובליקה האסלאמית.

האזור הכורדי המערבי של המדינה, שממנו גם אמיני וגם ג’פורי, היה מוקד ההפגנות. חנויות נסגרו באזור ביום חמישי בעקבות קריאות לשביתה כללית.
גורמים איראנים לא אמרו אם האקטיביזם של ע’פורי היה גורם לאי בחירתו לנבחרת. הוא משחק בח’וזסטן.

צוות Foolad בעיר אהוואז שבדרום-מערב המדינה. יו”ר המועדון, חמידרזה גרשסבי, התפטר מאוחר יותר ביום חמישי, כך דיווחה סוכנות הידיעות החצי-רשמית ILNA, מבלי לפרט.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *