רעידת אדמה עוזרת לסיכויי החברות בנאט”ו לשוודיה ופינלנד

בשעות שלאחר שתי רעידות אדמה ענקיות פגעו בדרום טורקיה, החלו גלגלי הסיוע ההומניטרי המשומנים היטב להסתובב בשוודיה ובפינלנד.

המדינות הנורדיות נעולות בקיפאון עם אנקרה על החברות שלהן בנאט”ו – מכיוון שנשיא טורקיה רג’פ טאיפ ארדואן מעכב את התהליך ודורש ששטוקהולם והלסינקי יעמדו בקריטריונים מחמירים לפני שיתקדמו באשרור.

אז האם “דיפלומטיית רעידת אדמה” יכולה לרכך את עמדתה של טורקיה כלפי מבקשי נאט”ו?

עוד בשנת 1999 פגעה רעידת אדמה חזקה ליד העיר הטורקית איזמיט, והיוונים היו בין הראשונים שהגיבו בסיוע, למרות עשרות שנים של איבה בין שני השכנים. כמה חודשים לאחר מכן, כאשר רעידת אדמה בעוצמה 6.0 פגעה באתונה, הטורקים חזרו בסיוע.

הפגנת תום הלב השכנה הובילה לכך שיוון ביטלה את התנגדותה לגבי הפיכתה של טורקיה למדינה מועמדת לאיחוד האירופי – משהו שקובעי המדיניות בפינלנד ובשבדיה יקוו לראות שוב.

השבדים נתנו 3.3 מיליון אירו בתמיכה הומניטרית עד כה, ושלחו יותר מ-50 מומחי חיפוש והצלה, כלבי חיפוש וצוותים רפואיים לטורקיה.

“התמיכה המרכזית ששוודיה כבר תורמת עושה הבדל גדול בשטח בטורקיה ובסוריה”, אמר השר של שבדיה לשיתוף פעולה בינלאומי לפיתוח, יוהאן פורסל.

פורסל אמר שממשלתו פעלה “במהירות ובנחישות”, אך ד”ר פול לוין מהמכון ללימודי טורקיה של אוניברסיטת שטוקהולם אמר שהם יכלו לנוע מהר יותר.

“אני לא חושב שזה חוסר ניסיון או רצון, אלא ששוודיה לא טובה בתגובת אסון מהירה”, אמר ל-Euronews, תוך שהוא מצטט את הוועדות המלכותיות הקריטיות לתגובות רשמיות לצונאמי באסיה 2004 ולמגיפת COVID-19.

ראש ממשלת שוודיה, אולף קריסטרסון, ואורסולה פון דר ליין הודיעו גם כי יארגנו ועידת תורמים בינלאומית לטורקיה ולסוריה במרץ.

בפינלנד, תגובת הממשלה הייתה מהירה וחזקה למדי, והועברה בקול רם לאנקרה.

הלסינקי סיפקה חדרי חירום מחוממים, כולל אוהלים ותנורים, ל-3,000 איש; ואספקה ​​מתואמת של אספקה ​​באמצעות נאט”ו.

הפינים שלחו גם מומחי חיפוש והצלה, וגם תורמים רב-צדדית באמצעות הקרן המרכזית לתגובת חירום של האו”ם, שנתנה עד כה 50 מיליון דולר (46.65 מיליון יורו).

“עשרות אלפי בני אדם מתו וההרס נרחב מאוד. הצורך בהתאמות חירום באזור שנפגע ברעידת האדמה הוא עצום”, אמרה שרת הפנים של פינלנד קריסטה מיקונן.

“באמצעות שליחת סיוע חומרי, פינלנד שואפת לעזור לאנשים לענות על הצרכים הבסיסיים שלהם. חשוב שנספק עזרה לאזור רעידת האדמה בהקדם האפשרי”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *