ראש הממשלה מודי מזמין חברות נורדיות להשקיע בכלכלה הכחולה של הודו

ראש הממשלה נרנדרה מודי הזמין ביום רביעי חברות נורדיות להשקיע ב”כלכלה הכחולה” של הודו.

חברות נורדיות שייכות למדינות כמו דנמרק, איסלנד, נורבגיה, שוודיה ופינלנד, בעוד שהכלכלה הכחולה מתייחסת לפעילויות כלכליות המבוססות על מקור מים כמו דיג.

מודי השתתף בפסגת הודו-נורדית השנייה עם ראש ממשלת דנמרק, Mette Frederiksen; ראש ממשלת איסלנד, קטרין יאקובסדור; ראש ממשלת נורבגיה, ג’ונאס גאהר סטורה; ראש ממשלת שוודיה, מגדלנה אנדרסון; וראש ממשלת פינלנד, סאנה מרין. הפגישה התקיימה בקופנהגן.

על פי הצהרה משותפת שפורסמה לאחר הפסגה, ראשי הממשלה הסכימו שהכלכלה הכחולה יכולה לספק צמיחה כלכלית, מקומות עבודה חדשים, תזונה משופרת והגברת הביטחון התזונתי, אם מנוהלת בר קיימא. כמדינות מובילות באוקיינוס, הודו והמדינות הנורדיות הסכימו על היתרונות של שותפות בשינוי תעשיית הספנות לעבר עתיד דל פחמן באמצעות חילופי שיטות עבודה טובות והעברות טכנולוגיה.

“המנהיגים דנו בפוטנציאל של גירוי שיתוף פעולה עסקי והשקעות בתעשיות אוקיינוס בר-קיימא בהודו ובמדינות הנורדיות, כולל במגזרי הרוח הימיים, הימיים והימיים. הודו והמדינות הנורדיות היו מחויבות לעקוב אחר ההחלטה ההיסטורית ב-UNEA 5.2 למשא ומתן על מכשיר בינלאומי מחייב משפטית להפסקת זיהום הפלסטיק, מתוך שאיפה להשלים את העבודה עד 2024”, נאמר בהצהרה.

עוד הוזכר כי ראשי הממשלה הביעו את דאגתם הרצינית מהמשבר ההומניטרי המתמשך באוקראינה. הם גינו באופן חד משמעי מקרי מוות של אזרחים באוקראינה וחזרו על הצורך בהפסקה מיידית של פעולות האיבה.

“הם הדגישו שהסדר העולמי העכשווי נבנה על אמנת האו”ם, החוק הבינלאומי וכבוד לריבונות ולשלמות הטריטוריאלית של מדינות. הם דנו בהשפעה מערערת היציבות של הסכסוך באוקראינה ובהשלכותיו האזוריות והעולמיות הרחבות יותר. שני הצדדים הסכימו להישאר מעורבים הדוק בנושא”, נכתב.

הפסגה סיפקה הזדמנות לסקור את התקדמות היחסים בין הודו לצפון מאז הפסגה הראשונה של הודו-נורדית שהתקיימה ב-2018 בשטוקהולם. התקיימו דיונים על שיתוף פעולה רב-צדדי בהתאוששות כלכלית שלאחר מגפה, שינויי אקלים, פיתוח בר קיימא, חדשנות, דיגיטליזציה וצמיחה ירוקה ונקייה.

אזור הארקטי
נדונה השותפות של הודו עם האזור הנורדי באזור הארקטי. ראש הממשלה מודי ציין כי המדיניות הארקטית של הודו מספקת מסגרת טובה להרחבת שיתוף הפעולה הודו-נורדי באזור.

מוקדם יותר פגש מודי את ג’ונאס גאהר סטורה, ראש ממשלת נורבגיה, בשולי הפסגה. זו הייתה הפגישה הראשונה בין שני המנהיגים מאז כניסתו לתפקיד ראש הממשלה סטורה באוקטובר 2021. שני ראשי הממשלה סקרו את הפעילות השוטפת ביחסים הבילטרליים ודנו בתחומי שיתוף פעולה עתידיים.

מודי גם קיים פגישות דו-צדדיות עם קטרין יאקובסדוטיר, ראש ממשלת איסלנד; מגדלנה אנדרסון, ראש ממשלת שוודיה; וסאנה מרין, ראש ממשלת פינלנד.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *