פרו מוציאה את השגריר ממקסיקו לאחר ביקורת

נשיאת פרו, דינה בולוארטה, הודיעה ביום שישי שהיא מחזירה את השגרירה של לימה ממקסיקו בתגובה לעמיתה אדרס מנואל לופז אוברדור (AMLO) שהתערב בענייניה הפנימיים של מדינתה.

השגריר מנואל ג’ררדו טלאברה אספינאר אמור לעזוב את תפקידו לאחר ש-AMLO נחשבה כמי שתמכה בהפיכה שביצע הנשיא לשעבר פדרו קסטילו טרונס, שניסה לפזר את הקונגרס ולשלוט בצו ב-7 בדצמבר, פעולה שבגינה הוא היה הודח והושם במעצר לפני משפט, מה שהוביל לקידומו של סגן הנשיא דאז בולוארטה.

“הוריתי על נסיגה סופית של השגריר שלנו בארצות הברית במקסיקו, ולפיכך, היחסים הדיפלומטיים בין פרו ומקסיקו נשארים באופן רשמי ברמה של chargé d’affaires”, אמר בולוארטה תוך שהוא דוחה במרץ את הצהרותיו ה”בלתי מקובלות” של לופז אוברדור תוך ספק ” המקור החוקתי והדמוקרטי” של ממשלתה.

“אדון. לופז החליט לתמוך בהפיכה שבוצעה על ידי הנשיא לשעבר פדרו קסטילו ב-7 בדצמבר 2022, אותה אחת שיצרה את הדחייה פה אחד של המוסדות המרכיבים את הסדר הדמוקרטי בפרו ואת החלטת הקונגרס של הרפובליקה להדיח אותו מתפקידו בהצבעה של 101 מתוך 130 חברי הפרלמנט שלה”, אמר בולוארטה.

AMLO “החליטה להשפיע ברצינות על היחסים של כבוד הדדי, ידידות, שיתוף פעולה ורצון להשתלבות שאיחדו את פרו ומקסיקו באופן היסטורי”, היא המשיכה.

“אני דוחה בתוקף את הביטויים שהשמיע היום נשיא מקסיקו בענייניה הפנימיים של פרו, ואת השאלות הבלתי מקובלות שהוא מנסח שוב ושוב על המקור החוקתי והדמוקרטי של ממשלתי”, הדגיש בולוארטה.

לדעת בולוארטה, לופז אוברדור העדיף “זיקות אידיאולוגיות לרעת תהליכי אינטגרציה חשובים” כמו ברית הפסיפיק. “בהצהרותיו, מר לופז מפר את עקרון המשפט הבינלאומי בדבר אי-התערבות בענייני פנים, כמו גם את אלה המתייחסים להגנה ולקידום הדמוקרטיה”, הוסיפה.

ביום שישי, הנשיא המקסיקני חזר על הזדהותו עם ליליה פארדס, אשתו של קסטילו, לאחר שנפגש איתה יום קודם לכן במקסיקו סיטי, שם היא קיבלה מקלט. לופז אוברדור התעקש “מקסיקו תמשיך לתמוך בנשיא (קאסטיו) שהודח מתפקידו שלא בצדק ולא חוקי ותמשיך לדרוש את שחרורו. הוא לא יכול להיות בכלא, זה עוול גדול”.

AMLO אמרה שבולוארטה היא “נשיא מזויף” וגינתה את מותם של כ-60 בני אדם בהפגנות האחרונות נגד ממשלתה.

“ראיתי סקרים שבהם הנשיא המזויף מקבל 15%, 85% מסתייגים ממנה. אבל עוד פחות אישור יש לקונגרס, הצירים. יש להם 90% של דחייה, 90%, ועדיין, הם שולטים בכידונים, בדיכוי, בכוח”, אמר AMLO.

לופז אוברדור גם טען שמאחורי פיטוריו של קסטילו, יש “הרבה גזענות ומעמדיות” בנוסף ל”אינטרסים רבים בפרו מכיוון שזו מדינה עם משאבי טבע רבים ומשאבי הטבע הללו נחשקים מאוד על ידי תאגידים טרנס-לאומיים גדולים. , נתמך על ידי ממשלות זרות.”

ב-20 בדצמבר הכריזה ממשלתו של בולוארטה על שגריר מקסיקו דאז פבלו מונרוי “פרסונה נון גרטה” ונתנה לו 72 שעות לעזוב את המדינה הדרום אמריקאית.

בחודש שעבר, מקסיקו הייתה צריכה להעביר את הנשיאות הפרו-זמנית של הברית הפסיפית לפרו, אבל AMLO לא מוכנה לעשות זאת כל עוד בולוארטה בתפקיד.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *