פינלנד מתדלקת טכנולוגיות ירוקות חדשות

הכלי מהווה את החלק המרכזי של פרויקט המחקר GECFD בהובלת VTT, ועוזר לפתח טכנולוגיות חדשות וחסכוניות הדרושות לדלקים ירוקים ולמודלים דיגיטליים של השימוש בהם. הפרויקט מקווה לזרז משמעותית את מסחורם.

תחום אחד שבו ישמש פלטפורמת הדמיית GECFD הוא לסייע בפיתוח של מערכת אקולוגית של RDI של מנועי בעירה פנימית המשתמשים בדלקים ירוקים ליישומים ימיים. מה שמכונה האקוסיסטם הימי של Zero Emission נמצא בראשה של חברת הטכנולוגיה הימית Wärtsilä ומנסה לצמצם את פליטת הפחמן הדו-חמצני עבור מה שהיא אחת התעשיות המזהמות ביותר בעולם.

ספינת ספנות מפליגה לעבר נמל
מכיוון שהספנות נותרה מקור משמעותי לפליטת פחמן דו חמצני, VTT מקדמת את המעבר לדלקים ללא פחמן.

מלבד זאת, המוצרים הסופיים שצצים במהלך פרויקט GECFD יכולים לסייע גם בפיתוח דלקים סינתטיים עצמם. Neste, יצרנית מובילה של דלק תעופה בר-קיימא ודיזל מתחדש, מעורבת במערכת אקולוגית שמשימה היא למצוא פתרונות חדשים בתחום זה. החברה היא אחת הגדולות בפינלנד, ואגב זכתה לאחרונה להכרה על מאמצי הקיימות שלה.

בהתחשב בכך שפלטפורמת GECFD נוצרת באמצעות תוכנת קוד פתוח, כלי הסימולציה המפותחים בפרויקט יהפכו לזמינים באופן חופשי עם השלמתו. הפרויקט בסך 1.1 מיליון יורו ממומן על ידי ביזנס פינלנד וכולל גם השתתפות של החברות AGCO Power, Koja ו-Vahterus.

צמיחה בת קיימא קדימה
VTT מתקדמת באופן פעיל בתחומי פיתוח אחרים, ומוציאה כמה השקעות מחקר משמעותיות חדשות לשלוש השנים הבאות.

“התפקיד של VTT הוא להיות נועז עם התקדמות מכוונת עתיד”, אמר נשיא ומנכ”ל מרכז המחקר הטכני, אנטי ואסארה.

שתי להבות בוערות בכלים נפרדים
Neste היא יצרנית מובילה של דלק תעופה בר קיימא ודיזל מתחדש.

VTT
בין פעילויות המימון היא השקעה של חמישה מיליון יורו לשלב הפיתוח הבא של תפיסת האנרגיה הגרעינית של כור חום מחוז מקומי. פלטפורמת מחקר ופיילוט חדשה למיחזור פלסטיק וטקסטיל אמורה לקבל גם גיבוי מ-VTT, כדי להגביר את השאיפה שלה להפחית את פליטת הפחמן, לקדם כלכלה מעגלית ולהגביל את התלות בחומרים מיובאים.

מרכז המחקר הטכני מעורב גם בסביבת פיילוט למוצרי סיבים ברי קיימא הממוקמת בעיר Jyväskylä. זה מקווה להפחית באופן משמעותי את צריכת האנרגיה והמים לייעור ולאפשר חידושים במוצרים חדשים.

פלטפורמת פיתוח דיגיטלית לחומרים ביו-סינתטיים, בינתיים, גם מקבלת תמיכת VTT כדי לסייע בשימוש בינה מלאכותית, ביוטכנולוגיה וביולוגיה סינתטית לפיתוח חומרים חדשים, עדיפים, חכמים ומגיבים, בקצב כמעט פי עשרה מכל מה שנראה בעבר.

יד מתקלפת מטכנולוגיה לבישה
יחידת Oulu של VTT פיתחה באופן נרחב טכנולוגיות לבישות אלחוטיות.

VTT
VTT השקיעה בנוסף בפיתוח מתקני המחקר שלה באולו, ביתם של סביבת פיילוט של מכשירים רפואיים מבוססי פוטוניקה. פיתוח זה נוטה לזרז משמעותית את דרכו של המוצרים לשוק ובסופו של דבר לתעשיית הבריאות.

מלבד השקעות אלו, מרכז המחקר הטכני תומך באופן פעיל ביוזמה לאומית לאשר את מעמדה של פינלנד כאחד ממרכזי המיקרו-אלקטרוניקה והטכנולוגיה הקוונטית החשובים ביותר באיחוד האירופי. VTT הוא אפוא חלק מאשכול הכולל את העיר אספו, אוניברסיטת אלטו וחברי התעשייה של קבוצת תעשיית המוליכים למחצה, תעשיות הטכנולוגיה של פינלנד.

גבר מחייך למצלמה
VTT עוזרת לחברות לחדש את עצמן וליצור תנאים חדשים למעבר ירוק, אמר המנכ”ל Antti Vasara.

כל פעילויות ההשקעה והתמיכה של VTT מיועדות לשנים 2023-2025.

“בתחומים אלה, אנו רואים את האפשרות הבאה להגיע לקנה מידה תעשייתי שדרכו נוכל להביא עסקים חדשים לפינלנד. גם בזמנים קשים, ארגון כמו VTT צריך להשקיע בעתיד”, הדגיש וסארה.

לדברי מנכ”ל VTT, חברות פיניות ובינלאומיות רבות כבר הסכימו להפוך לשותפים בנושאי מחקר הקשורים להשקעות.

“המטרה שלנו היא להאיץ את התחדשות התעשייה בחברות ולמשוך אליהן יותר השקעות ישירות”, הוסיף.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *