סופרים מניקרגואה חסרי מדינה מקבלים לאומים דרום אמריקאים חדשים

סופרים ניקרגואה חסרי מדינה מקבלים לאומים דרום אמריקאים חדשים
יום שבת, 25 בפברואר 2023 – 09:27 UTCFמאמר0 תגובות מלאות

הסופרים סרג’יו רמירז וג’וקונדה בלי, שנשללו מהאזרחות הניקרגואה שלהם על ידי משטר דניאל אורטגה שהכריז עליהם “בוגדים במולדת”, החליטו באילו לאומים לקבל מההצעות המרובות ממדינות שונות באמריקה הלטינית שקפצו. כדי לא להשאיר אותם חסרי אזרחות.

רמירז קיבל את האזרחות האקוודורית, בעוד בלי העדיפה את הצעתו של נשיא צ’ילה גבריאל בוריק פונט.

“אקוודור מכירה אפוא במאבקו לחופש, שהוא המאבק של כל אמריקאי לטיני שאוהב את עמו”, הדגיש נשיא אקוודור גיירמו לאסו עם היוודע ההחלטה של רמירז. לאסו גם שיבח את עבודתו של סגן נשיא ניקרגואה לשעבר רמירז כסופר וכאדם “נלחם למען דמוקרטיה ולמען כיבוד זכויות האדם”.

לאסו ורמירז דיברו בטלפון על ההסכם הזה. נשיאות אקוודור הודיעה כי יתקיים טקס לאישור מסירת האזרחות, “בתאריך שיסוכם”.

בינתיים, בלי אישרה שהיא קיבלה את הצעתה של צ’ילה. “יש לי הרבה חברים ואנשים שאני אוהב בצ’ילה. וזו הסיבה שאני הולך לקחת את הלאומיות הצ’יליאנית. אם יש עוד מדינה שאני מרגישה קרובה לליבי היא צ’ילה”, אמרה בראיון ברדיו.

בלי, המתגוררת גם בספרד, הודתה לנשיא בוריק ולשרת החוץ אנטוניה אוררג’ולה על המחווה הזו ואישרה כי “לצ’ילה יש קשר עמוק עם ניקרגואה, מרובן דריו ועד פבלו נרודה, ניקנור פארה, מרסלה סראנו, קרלה גואלפנביין…”

“סולידריות היא העדינות של עמים והיום אני יכול לומר שהסולידריות הצ’יליאנית חיבקה אותנו הניקרגוואים שנשללו מהלאום שלנו ומכל מה שהיה ברשותנו בניקרגואה”, הדגיש הסופר גם.

ממשלות צ’ילה, ספרד, ארגנטינה, אקוודור ומקסיקו הציעו את אזרחותן לאנשים שנותרו חסרי אזרחות על ידי ממשלתו של אורטגה. בוריק היה אחד ממנהיגי האזור הביקורתיים ביותר כלפי המשטר הסנדיניסטי ואף כינה את אורטגה “דיקטטור”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *