מחירי הסחורות יתייצבו לאחר תחילת 2021

מחירי הסחורות המשיכו להתאושש ברבעון הראשון של 2021 וצפויים להישאר קרובים לרמות הנוכחיות לאורך כל השנה, מורם על ידי ההתאוששות הכלכלית העולמית ושיפור סיכויי הצמיחה, על פי תחזית שוקי הסחורות החצי-שנתי של הבנק העולמי.

עם זאת, התחזית תלויה במידה רבה בהתקדמות בהכלת מגיפת ה-COVID-19 וכן בצעדי תמיכה במדיניות בכלכלות מתקדמות והחלטות ייצור אצל יצרני סחורות גדולים.

מחירי האנרגיה צפויים להיות גבוהים יותר משליש בממוצע השנה מאשר ב-2020, עם נפט בממוצע של 56 דולר לחבית. מחירי המתכות צפויים לטפס ב-30%; ומחירי החקלאות צפויים לעלות בכמעט 14 אחוזים. כמעט כל מחירי הסחורות נמצאים כעת מעל לרמות טרום-מגיפה, מונעות מהעלייה בפעילות הכלכלית, כמו גם כמה גורמי היצע ספציפיים, במיוחד עבור נפט, נחושת וסחורות מזון מסוימות.

“הצמיחה הגלובלית הייתה חזקה מהצפוי עד כה ומסעות חיסונים מתנהלים, ומגמות אלו הניעו את מחירי הסחורות. עם זאת, העמידות של ההתאוששות היא מאוד לא בטוחה”, אמר Ayhan Kose, ממלא מקום סגן נשיא קבוצת הבנק העולמי לצמיחה שוויונית, כספים ומוסדות ומנהל קבוצת פרוספקטים. “שווקים מתעוררים וכלכלות מתפתחות, הן יצואניות סחורות והן יבואניות, צריכות לחזק את חוסנן לטווח קצר ולהתכונן לאפשרות של צמיחה מאבדת מומנטום”.

מחירי הנפט הגולמי התאוששו משפל שיא שהושג במהלך המגיפה, בתמיכת התאוששות כלכלית עולמית מהירה והמשך קיצוץ ייצור על ידי ארגון מדינות ייצוא הנפט (OPEC) ושותפיו. הביקוש צפוי להתחזק במהלך שנת 2021 כאשר החיסונים הופכים לזמינים נרחבים, במיוחד בכלכלות מתקדמות, הקלות בהגבלות המגיפה וההתאוששות העולמית נמשכת. המחירים צפויים לעמוד בממוצע על 60 דולר לחבית בשנת 2022. עם זאת, אם בלימת המגיפה תתפוגג, הידרדרות נוספת בביקוש עלולה להפעיל לחץ על המחירים.

מחירי המתכות צפויים להחזיר חלק מהעליות של השנה כאשר צמיחה מונעת תמריצים דועכת בשנת 2022. נסיגה מהירה מהצפוי של תמריצים על ידי כמה כלכלות גדולות בשווקים מתעוררים עלולה להוות סיכון צדדי למחירים; עם זאת, תוכנית תשתית גדולה בארצות הברית יכולה לתמוך במחירים של מתכות, כולל אלומיניום, נחושת ועפרות ברזל. הגברת מעבר האנרגיה העולמי לדה-קרבוניזציה עשויה לחזק עוד יותר את הביקוש למתכות.

המחירים החקלאיים עלו משמעותית השנה, במיוחד עבור מוצרי מזון, מונעים ממחסור בהיצע בדרום אמריקה וביקוש חזק מסין. עם זאת, מרבית שוקי סחורות המזון הגלובליים נותרו מסופקים במידה מספקת בסטנדרטים היסטוריים, והמחירים צפויים להתייצב ב-2022.

בעוד שמחירי מוצרי המזון הגלובליים נותרו יציבים לאחרונה, עדויות מתפתחות ממשיכות לאשש את ההשפעות של COVID-19 על חוסר ביטחון תזונתי שצפויות להימשך עד 2021 ו-2022. מספר הולך וגדל של מדינות מתמודדות עם רמות גדלות והולכות של חוסר ביטחון תזונתי חריף, והופכות שנים. של רווחי פיתוח.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *